Ból zęba, który nie pozwala w pełni cieszyć się z wakacyjnej podróży to jeden z najgorszych scenariuszy, którego obawia się wiele osób planujących swój urlop. Niestety wbrew pozorom jest on częstym zjawiskiem, zwłaszcza podczas podróży wymagających lotu samolotem. Dlatego też w tym artykule skupiamy się na tym, z czego może wynikać ból zęba w samolocie i po zakończeniu lotu oraz podpowiemy, co zrobić, aby go uniknąć lub złagodzić.
Dlaczego podczas lotu może występować ból zęba?
Przyczyną występowania bólu zęba po locie samolotem lub nawet jeszcze w czasie przebywania w powietrzu są przede wszystkim zmiany ciśnienia występujące podczas całej podróży — od momentu startu do lądowania samolotu. Zjawisko to określane jest profesjonalnie barodontalgią i co ciekawe może występować nie tylko podczas lotu samolotem, ale także nurkowania, skoków ze spadochronem czy wspinaczek wysokogórskich. Pojawiający się ból zęba w samolocie jest w tym przypadku wynikiem zmiany objętości pęcherzyków powietrza, które znajdują się w kanalikach zębowych lub innych schorzeń uzębienia, niewyleczonych przed podróżą.
Ból zęba w samolocie, czyli schorzenia zębów, które najczęściej ujawniają się podczas lotu
Warunki, jakie panują podczas podróży samolotem, są nie tylko bezlitosne dla wszelkich nieleczonych schorzeń zębów, takich jak ubytki próchnicze, ale także mogą ujawniać nieprawidłowości w obszarze jamy ustnej, o których dotychczas nie było wiadomo. Ból zęba po locie samolotem lub w trakcie podróżowania tym środkiem transportu może wynikać na przykład z:
-
zapalenia miazgi zębowej, zwłaszcza jeśli ból wystąpi zaraz po starcie,
-
martwicy miazgi zębowej, zwłaszcza jeśli ból wystąpi podczas lądowania,
-
zapalenia tkanek okołowierzchołkowych, któremu towarzyszy ból zarówno podczas startu, jak i lądowania samolotu i wszelkich zmian jego wysokości,
-
ropnia zęba,
-
zapalenia zatok około zębowych,
-
nieszczelnego wypełniania protetycznego.
Przyczyną bólu zęba podczas lotu samolotem może być także nieprawidłowo wykonane wypełnienie. Dodatkowo leczenie kanałowe a lot samolotem i ból podczas niego to kolejna częsta dolegliwość, której przyczyną są pęcherzyki powietrza, które pozostały w kanałach zębowych po przeprowadzeniu leczenia endodontycznego.
Jak uniknąć bólu zęba w samolocie?
Aby uniknąć bólu zębów podczas lotu samolotem, należy przede wszystkim zadbać przed podróżą o ich zdrowie. Zdrowe zęby nie będą bowiem bolały. Dlatego też przed każdą podróżą samolotem warto odwiedzi gabinet stomatologiczny. Nawet jeśli nie odczuwasz jakichkolwiek problemów z zębami, zaleca się umówienie wizyty u dentysty przed podróżą. Może on bowiem zidentyfikować ewentualne problemy, także te, które nie są widoczne „na pierwszy rzut oka” i podjąć odpowiednie działania, aby złagodzić ból lub zapobiec jego nasileniu w trakcie lotu. Jeśli nie ma odpowiednio dużo czasu na leczenie chorych zębów może natomiast przepisać odpowiednie środki przeciwbólowe, które pozwolą spokojnie i bez bólu przetrwać lot samolotem.
Dodatkowo w trakcie samej podróży warto również pamiętać o tym, że w momencie startu i lądowania samolotu występują ekstremalne zmiany ciśnienia atmosferycznego, które mogą wpływać na wrażliwość zębów. Dlatego, aby ból zęba nie wystąpił podczas podróży, możesz spróbować złagodzić ten efekt przez połykanie śliny lub żucie gumy bez cukru.
Ból zęba a lot samolotem — co zrobić gdy pojawią się dolegliwości podczas podróży?
Kiedy pomimo konsultacji z dentystą pojawią się dolegliwości związane z bólem zęba w trakcie podróży samolotem, warto pamiętać przede wszystkim o tym, aby powiedzieć członkom załogi o swoim problemie. Możliwe, że będzie ona w stanie udzielić pomoc lub zapewnić odpowiednie środki przeciwbólowe, jeśli są dostępne na pokładzie. Jeśli masz natomiast przy sobie odpowiednie leki przeciwbólowe, takie jak ibuprofen lub paracetamol, zastosuj je zgodnie z zaleceniami. Jeśli obawiasz się bólu zębów podczas lotu samolotem, możesz zabrać ze sobą w podróż żel lub płyn znieczulający, który będziesz mógł nałożyć na dotknięty bólem ząb. To pomoże tymczasowo złagodzić dolegliwości do czasu, aż dotrzesz do lekarza dentysty.
W sytuacjach, w których natomiast ból zęba jest silny lub utrzymuje się przez dłuższy czas po przylocie, ważne jest, aby jak najszybciej skonsultować się z dentystą. Lekarz będzie w stanie dokładnie zbadać ząb, zidentyfikować przyczynę bólu i zalecić odpowiednie leczenie, którego koszty w większości przypadków pokryje ubezpieczenie podróży, o ile zostanie przed nią wykupione.
Podsumowując, ból zęba a lot samolotem to wbrew pozorom bardzo powszechne zjawisko, którego przyczyną jest zaniedbanie zdrowia jamy ustnej. Dlatego też, aby bolący ząb nie popsuł urlopu, przed każdą podróżą samolotem warto odwiedzić gabinet stomatologiczny, taki jak klinika stomatologiczna DentalSand w Gdyni, w którym zostanie kompleksowo przeprowadzona ocena stanu uzębienia z wykorzystaniem metod diagnostyki obrazowej. Taka wizyta powinna odbyć się z odpowiednim wyprzedzeniem, aby w razie potrzeby mogło zostać zastosowane także leczenie wszelkich ubytków czy schorzeń, które mógłby się przyczynić do występowania dolegliwości bólowych podczas lotu.