Wczasy w Turcji

Stambuł - Wakacje w Turcji
Stambuł - Wakacje w Turcji

Turcja jest niesamowicie pięknym krajem z monumentalnymi i zapierającymi dech w piersi zabytkami, w których można dostrzec starożytne oraz orientalne elementy, splatające się z europejskimi wpływami. Wszystko to razem sprawia, że warto obrać Turcję za cel swojej wakacyjnej wędrówki. Kraj ten położony jest na pograniczu Europy oraz Azji. Dominującym wyznaniem jest islam, jednakże jeśli chodzi o wartości, które cenią mieszkańcy, to w dużej mierze nawiązują one do kultury zachodniej. Nie da się ukryć, że Turcja jest jednym z najpiękniejszych regionów basenu Morza Śródziemnego. Decydując się na wczasy w Turcji warto wcześniej zapoznać się z ważnymi informacjami, które na pewno pozwolą Ci w pełni rozkoszować się pięknem tego niesamowitego kraju.

Dokumenty

Jeżeli już podjąłeś decyzję o wyprawie do Turcji, musisz przede wszystkim posiadać ważny paszport. Oprócz tego niezbędna jest również wiza turystyczna. Wizę możesz uzyskać na cztery różne sposoby. Przede wszystkim dowiedz się czy Twoje biuro podróży oferuje wizy do Turcji (taką usługę wprowadził Neckermann oraz Rainbow Tours, jednak wiadomo że biura podróży prześcigają się w swoich ofertach, więc warto pytać). O wizę możesz się również starać w Konsulacie Ambasady Republiki Tureckiej w Warszawie. Dodatkowo wizę możesz także uzyskać na lotnisku (w tak zwanych e-kioskach) oraz za pomocą strony www.evisa.gov.tr. Warto nadmienić, że jest ona ważna do 90 dni a ewentualne przedłużanie pobytu może skutkować karą pieniężną oraz czasowym zakazem wjazdu do Turcji. Co więcej, wiza nie uprawnia do podjęcia jakiejkolwiek pracy na terenie kraju.

Kapadocja - Wczasy w Turcji
Kapadocja – Wczasy w Turcji

Ceny w Turcji

Musisz wiedzieć, że wczasy w Turcji pod względem pieniężnym są jednym z najkorzystniejszych finansowo celów podróży, jeśli weźmiemy pod uwagę przeliczenie tureckich lirów na złotówki. Turecka waluta jest stosunkowo stabilna. Warto podkreślić, że dwutygodniowe wakacje w Turcji (często all inclusive z ubezpieczeniem) dla dwóch osób możesz znaleźć już za 2500 zł. Także Ankara, Riwiera Turecka, Stambuł, Bordum są na Twoje wyciągnięcie ręki. Osobną kwestią jest budżet wakacyjny. W związku z korzystnym przelicznikiem walut, musisz bardziej wziąć pod uwagę swoje skłonności do wydawania pieniędzy i rozpieszczania się różnego rodzaju luksusami gastronomicznymi czy też materialnymi. Przykładowo mleko kosztuje 2 lity (2,10 zł), chleb 1,9 lira (około 1,35 zł), kawa 9,5 lira (około 6,66 zł), piwo w dobrym lokalu 9,5 lira (około 6,66 zł). Reasumując, na każdy dzień Twojego pobytu warto doliczyć 100 lirów na osobę. Wtedy możesz i zadbać o siebie, i jednocześnie nie będziesz miał wyrzutów sumienia z powodu nadmiernego wydawania pieniędzy.

Więcej informacji o cenach znajdziesz w artykule: Ceny w Turcji.

Efez - Wczasy w Turcji
Efez – Wczasy w Turcji

Co warto zobaczyć w Turcji?

Turcja jest krajem, w którym każdy znajdzie coś dla siebie. Lubisz odpoczywać na pięknych plażach, pływać w błękitnych morskich falach, czy może otulać się promieniami ciepłego słońca? Proszę bardzo, Turcja jak najbardziej Ci to zaoferuje. Interesuje Cię unikatowa kultura, piękne zabytki, cudowna architektura, ruiny, niesamowite miasta? To również najdziesz w tym pięknym kraju. Jak widać – jest w czym wybierać.

Chyba najbardziej popularną świątynią jest Hagia Sophia w Stambule. Jest to bazylika, która została zbudowana dla cesarza Justyniana w VI wieku naszej ery, natomiast po 900 latach przekształcono ją w meczet. Niesamowite wrażenie robi kopuła, która ma ponad 31 metrów średnicy. Wnętrze świątyni zdobią przepiękne freski, które nostalgicznie przypominają o minionej potędze Konstantynopola. W 1935 roku Hagia Sophia została przekształcona w muzeum i od tamtej pory stanowi najważniejszy punkt pośród atrakcji turystycznych w Turcji dla ludzi ze wszystkich stron świata. Z kolei natura, piękne morze oraz plaże stanowią niekwestionowaną wizytówkę Doliny Motyli. Ölüdeniz jest niewielką wioską, która położona jest na południowo-zachodnim wybrzeżu Morza Egejskiego. Błękitna laguna, morze mieniące się wieloma odcieniami turkusu – te widoki zostaną w Twojej pamięci na zawsze! Z kolei plaża Patara jest najdłuższym kąpieliskiem w rejonie Morza Śródziemnego. Możesz tam podziwiać starożytne ruiny oraz zjawiskowe wydmy. Niedaleko znajduje się mała wioska o tej samej nazwie. Intrygujące jest to, że narodził się tam święty Mikołaj, biskup bizantyjski z lV wieku. Pamukkale w języku tureckim oznacza „bawełniany zamek”. Jest to najsłynniejszy cud natury Turcji. Jeżeli planujesz wczasy w Turcji to nie możesz pominąć tego miejsca na mapie swoich turystycznych wojaży. Białe trawetynowe tarasy stanowią niesamowity widok pośród zielonego krajobrazu. Warto nadmienić, że trawertyn jest skałą osadową, która powstaje w wyniku wody wypływającej z gorących źródeł, która następnie się ochładza na powierzchni i tym samym wytracają się zjawiskowe nacieki oraz stalaktyty. Na zachodnim wybrzeżu Turcji bardzo popularne są ruiny Efezu. Niegdyś znajdowała się tutaj świątynia Artemidy, która uznawana była za jeden z siedmiu cudów starożytnego świata. Niestety w 401 roku naszej ery, na rozkaz arcybiskupa Konstantynopola, została ona zrównana z ziemią. Natomiast zachowały się budynki Teatru Wielkiego oraz Biblioteki Celsusa. Jeżeli zdecydujesz się na wycieczkę krajoznawczą po ulicach Efezu, przeznacz sobie na nią przynajmniej pół dnia.

Kapadocja jest idealnym miejscem dla każdego, kto kocha bajkowe krajobrazy. Sama Kapadocja powstała w wyniku erupcji wulkanu. Z tego względu bogata jest w liczne formy tufowe, które tworzą niesamowity księżycowy krajobraz. Dodatkowo, w dolinach możesz zwiedzić liczne kościoły, pochodzące z czasów bizantyjskich. Warto nadmienić, iż obszar ten był bardzo istotnym miejscem rozwoju wczesnego chrześcijaństwa. Ruiny Pergamonu zostały wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jest to cudowne miejsce z akropolem oraz teatrem na wzgórzu z zapierającymi dech w piersiach widokami. Jeśli tylko interesuje Cię kultura i architektura starożytnego Rzymu, będziesz na pewno zachwycony Pergamonem. Podążając nadal tropem starożytnego Rzymu, nie sposób nie wspomnieć o starożytnym teatrze Aspendos. Teatr ten powstał w 155 roku naszej ery, za czasów panowania Marka Aureliusza. Był regularnie naprawiany dzięki czemu dotrwał do naszych czasów w niemal idealnej formie. Nie sposób pominąć na mapie turystycznej Turcji Troi. Jest to legendarne miasto króla Priama, w którym to rozegrała się wojna trojańska. Pięknie opisał ją Homer, bardzo długo sądzono, że miasto to, jest jedynie jego wymysłem. Jednak w momencie gdy odkryto ruiny miasta, nie można było pozostać obojętnym dla tej jakże pięknej i krwawej jednocześnie opowieści. W 1998 roku ruiny wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Co więcej, do dziś znajduje się tam zachowana figura konia trojańskiego. W wąskiej dolinie rzeki Yesilirmak, pośród strzelistych Gór Pontyjskich, znajduje się Amasya. Jest to niesamowita historyczna i zabytkowa perełka Turcji. Możesz tam podziwiać wykute w skale grobowce władców pontyjskich, ruiny cytadeli bizantyjskiej a także niesamowite meczety. Nie możesz zapomnieć o starej dzielnicy miasta Amasya, która słynie z pięknych drewnianych domów, pochodzących z epoki osmańskiej. W regionie Morza Śródziemnego szczególnie odznacza się Twierdzą Mamure, pochodząca z XII wieku. Wyjątkowe jest w niej to, że do obecnych czasów przetrwały jej wszystkie wieże, a warto pamiętać, iż jest ich aż 36. W dawnych czasach, ta zapierająca dech w piersiach forteca służyła obronie przed piratami. Wokół Mamure Kalesi rozpościerają się przepiękne plaże.

Pamukkale - Wakacje w Turcji
Pamukkale – Wakacje w Turcji

Bezpieczeństwo w Turcji

W związku z tym, że Turcja jest krajem arabskim, zapewne zastanawiasz się czy jest to bezpieczne miejsce na wczasy dla Ciebie czy też Twojej rodziny. Przede wszystkim warto wcześniej zapoznać się z oficjalnym stanowiskiem Polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Riwiera Egejska i Turecka są bezpiecznymi miejscami na wakacyjne wojaże, jednak nawet tam musisz pamiętać o pewnych zasadach. Przede wszystkim, gdy wchodzisz do miejsc kultu, musisz zdjąć buty, jeśli jesteś kobietą powinnaś zakryć głowę oraz ramiona. W przypadku podróż, które wykraczają poza regiony turystyczne, powinieneś mieć na uwadze, że podejście do wyglądu i ubioru kobiet jest zdecydowanie bardziej konserwatywne. W większych miastach zdarzają się kradzieże, dlatego też musisz być ostrożnym i tym samym nie pozostawiaj cennych przedmiotów bez nadzoru. Posiadanie czy nawet przewóz narkotyków jest przez tureckie władze bardzo karane, z tego też względu warto wystrzegać się tego rodzaju występków. Mimo wszystko wakacje w Turcji z całą pewnością będą niezapomnianym przeżyciem. Jest to kraj niezwykle bajeczny, piękny, mityczny. Warto się wcześniej dobrze przygotować do wyprawy, jednak doznania jakie nam może sprezentować ten kraj z pogranicza dwóch kontynentów warte są każdego Twojego wysiłku.

Jak przydatny był ten wpis?

Kliknij gwiazdkę, aby ją ocenić!

Średnia ocena 4.2 / 5. Liczba głosów: 5

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Ponieważ uważasz, że ten post był przydatny...

Śledź nas w mediach społecznościowych! aby dowiedzieć się więcej!