Wczasy w Egipcie

Wczasy w Egipcie to marzenie wielu z nas. Sprawdź na co zwrócić uwagę wybierając się do Egiptu.

Wczasy w Egipcie
Wczasy w Egipcie

Egipt to kraj kojarzący się z faraonami, przepiękną Kleopatrą oraz bogiem Słońca Ra. Wczasy w Egipcie to słoneczne kąpiele, spotkanie z bogatą historią, rejsy rzeką Nil. Wczasy w Egipcie to również marzenie osób, które nurkują i chcą zobaczyć na własne oczy jedne z najpiękniejszych raf koralowych na świecie.

O Egipcie słów kilka

Ten słoneczny kraj położony jest w północno-wschodniej Afryce. Do niego należy również półwysep Synaj, który leży w zachodniej Azji. Egipt ma dostęp do dwóch mórz: od strony północnej – do Morza Śródziemnego, natomiast od strony wschodniej – do Morza Czerwonego. Graniczy on z takimi krajami jak Izrael, Palestyna, Sudan oraz Libia. Arabska Republika Egiptu swoją niepodległość od Wielkiej Brytanii uzyskała w 1922 roku. Ustrój polityczny panujący w Egipcie to demokracja, dominującą religią jest islam (90%), a głównymi grupami etycznymi są Arabowie oraz Koptowie. Całkowita powierzchnia wynosi 1001450 km2, natomiast ludność plasuje się na poziomie 94 800 000. Językiem urzędowym jest język arabski, a walutą – funt egipski. Głównym ośrodkiem turystycznym jest Kair, który jest przy okazji stolicą tego kraju.

Egipt leży w strefie klimatu zwrotnikowego suchego, a niewielki pas kraju leży w łagodnej strefie klimatu śródziemnomorskiego. Skutkuje to wysokimi temperaturami, niskimi opadami oraz niską wilgotnością.

Wczasy w Egipcie
Wczasy w Egipcie

Najpopularniejsze atrakcje

Jeżeli wybierasz się na wczasy w Egipcie, to koniecznie musisz odwiedzić następujące miejsca:

 • Piramidy w Gizie;
 • Dolinę Królów;
 • Oazę Siwą;
 • Białą pustynię;
 • Aleksandrię;

Piramidy w Gizie zaliczane są do jednych z siedmiu cudów świata. Stanowią one obowiązkowy punkt podróży. Jest to zespół trzech piramid (dwóch większych i jednej mniejszej), które zostały wzniesione w starożytnym Egipcie. Największą z nich jest Piramida Cheopsa. Zbudowana ona została ok. 2560 p.n.e. jako grobowiec dla faraona Cheopsa. Pierwotnie jej wysokość wynosiła ok. 147 m, jednakże ze względu na erozję oraz zniszczenia obecnie liczy 138,75 m. Kolejna znana piramida, to Piramida Chefrena. Znajduje się ona w pobliżu charakterystycznej rzeźby Sfinksa. Jej wysokość to 136 m., natomiast długość boku podstawy to 214,5 m. Piramida Mekyrinosa jest najmniejszą z całego zespołu piramid. Mierzy ona ok. 62 m, a długość boków podstawy to 108 metrów. We wspomnianych grobowcach leżą wielcy władcy starożytnego Egiptu.

Kolejnym ważnym punktem zwiedzania powinna być Dolina Królów. Położona na terenie Teb Zachodnich stanowi miejsce spoczynku królów Egiptów. Totmes I jako pierwszy nakazał tam budowę swojego grobowca. Ostatnim z faraonów, którego w tym miejscu spoczął był Ramzes XI. Grobowce te charakteryzowały się licznymi korytarzami oraz salami. Niestety wiele grobowców zostało otwartych i ograbionych. Jedyne niesplądrowane były katakumby sławnego faraona Tutanchamona. W dolinie tej, oprócz wspomnianego Tutanchamona, leżą tacy władcy jak: Sati I, Amenhotep II, Ramzes I, Ramzes IV, Ramzes V, Ramzes VI oraz Merenptah.

Oaza Siwa znajduje się w północno-zachodnim Egipcie i obejmuje ona obszar 80 km2. Miejsce to jest bogate w palmy daktylowe oraz drzewa oliwne. Głównym miastem oazy jest Shali, które oferuje zwiedzanie ruin fortecy, podróż piaszczystymi ścieżkami do Świątyni Wyroczni oraz wizytę w muzeum Siwa House.

Do najpiękniejszych miejsc w Egipcie należy również Biała Pustynia. Charakteryzuje ją piasek białego koloru oraz masywne kredowe rzeźby ukształtowane przez burze piaskowe.

Aleksandria to bogate w historię egipskie miasto, które zostało założone 7 kwietnia 332 r. p.n.e. przez Aleksandra Macedońskiego. Miasto to rywalizowało z Rzymem i znane jest z tak wspaniałych budowli, jak: świątynia Serapisa, latarnia morska na wyspie Faros oraz Biblioteka Aleksandryjska. Niestety obecnie z tych cudownych budowli pozostały ruiny, na których dalej prowadzone są prace archeologiczne.

Jakie wczasy w Egipcie wybrać: z biurem podróży czy bez?

Wczasy w Egipcie
Wczasy w Egipcie

Egipt to często wybierany kierunek wśród turystów. Krystalicznie czysta woda, antyczne zabytki oraz piaszczyste i słoneczne plaże przyciągają nie tylko plażowiczów, ale również amatorów nurkowania. Część podróżnych wybiera wczasy z biurem podróży, inni wybierają się „na własną rękę”. Jakie są wady i zalety obu rozwiązań? Z jakimi kosztami musisz się liczyć wybierając jedno z rozwiązań?

Wczasy w Egipcie z biurem podróży

Wczasy w Egipcie z biurem podróży to przede wszystkim gwarancja bezpiecznego noclegu wraz z wyżywieniem (najczęściej wliczone śniadanie i obiadokolacja), opieka rezydenta oraz mniejsze koszty niż w wyjeździe na własną rękę. Średni koszt wykupu wczasów z biura podróży waha się od 1400 zł – 1700 zł (all inclusive). Najczęściej zawierają one atrakcje, jakie oferuje hotel np. basen, siatkówka oraz inne atrakcje. Za dodatkową opłatą możliwe jest wykupienie wycieczek, nauki nurkowania oraz pobytu w spa.

Wczasy w Egipcie bez biura podróży

Wczasy w Egipcie bez biura podróży wydają się atrakcyjne, gdyż możesz jechać w miejsca, gdzie przy wykupionych wycieczkach byś nie dotarł. Nie jesteś uzależniony od nikogo i spędzasz czas zgodnie z własną wolą. Jednakże Egipt nie jest miejscem zalecanym do tego typu wojaży. Wynika to przede wszystkim z niebezpieczeństwa, jakie może Cie tam spotkać. Musisz pamiętać, że jest to kraj, w którym często dochodzi do konfliktu między rządem a radykalnymi islamistami. Obecnie bezpieczeństwa turystów pilnuje wojsko.

Wymiana walut oraz ceny

Ceny w Egipcie często podawane są w dolarach, jednakże warto wymienić je na lokalną walutę, którą jest funt egipski (1 EGP – 0,25 PLN – 27.08.2022). Waluta Egiptu jest niewymienialna, a znalezienie jej w polskich kantorach jest trudne, o ile wręcz niemożliwe. W Polsce warto zakupić dolary i na miejscu wymienić je na lokalną walutę. Kurs euro jest znacznie mniej korzystny.

Jeśli zechcesz wybrać się na lokalne wycieczki, musisz liczyć się z dodatkowym kosztem. Jeżeli chcesz zwiedzić Kair oraz piramidy w Gizie musisz na to przeznaczyć ok 1854 EGP (460 PLN). Fascynuje Cię Luksor? Cena, jaką musisz zapłacić za jego zwiedzanie to ok. 1967 EGP (490 PLN).

Dodatkowo podczas wycieczek musimy coś zjeść, czegoś się napić oraz kupić pamiątkę. Podstawowy cennik plasuje się następująco:

 • Kawa w lokalu – ok 10 EGP (2,2 PLN)
 • Piwo w lokalu – od 10 EGP (2,2 PLN)
 • Woda mineralna 1,5 litra – 1,5 EGP (033 PLN)
 • Obiad w lokalu – od 20 EGP (4,4 PLN)
 • Pizza – od 6,00 EGP (1,32 PLN)
 • Zestaw egipskich słodyczy – od 6,00 EGP (1,32 PLN)

Osoby, które same zorganizowały sobie wczasy, muszą liczyć się z kosztem wynajmu samochodu. W Egipcie taka usługa kosztuje od 100 zł do 500 zł za dzień.

Wczasy w Egipcie
Wczasy w Egipcie

Dodatkowe uwagi

Wybierając się na wczasy do Egiptu, trzeba pamiętać o kilku zasadach. Są one następujące:

 • zadbać o dodatkowe ubezpieczenie;
 • przed wyjazdem należy się bezwzględnie zaszczepić przeciw WZW typu A i B, tyfusowi, durowi brzusznemu, zapaleniu opon mózgowych oraz wściekliźnie;
 • ze względu na możliwość zatrucia pokarmowego, trzeba szczególnie dbać o higienę, a owoce i warzywa bardzo dokładnie płukać, unikać picia nieprzegotowanej wody;
 • należy pić bardzo dużo wody, aby się nie odwodnić;
 • należy unikać kąpania się w wolno płynących i stojących wodach, gdyż istnieje możliwość zarażenia się schistomatozą;
 • unikać poruszania się po Egipcie wynajętymi autami – wiąże się to z konfliktem islamskich ekstremistów z rządem;
 • podczas trwania Ramadanu należy unikać spożywania alkoholu i palenia papierosów w miejscach publicznych.

Jak przydatny był ten wpis?

Kliknij gwiazdkę, aby ją ocenić!

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 3

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Ponieważ uważasz, że ten post był przydatny...

Śledź nas w mediach społecznościowych! aby dowiedzieć się więcej!