Turcja – zabytki i najpiękniejsze cuda natury

Stambul-Turcja

Turcja to kraj niezwykły i pełen zabytków. Można bez wahania stwierdzić, że jest to miejsce styku dwóch kultur: chrześcijańskiej i muzułmańskiej, które wzajemnie się przenikają. Tworzą w ten sposób, niepowtarzalną atmosferę. Całości dopełniają bajeczne plaże na południowym wybrzeżu, barwne i rozkrzyczane bazary oraz porozrzucane po całym kraju skarby kultury i wyjątkowe cuda natury.

[divider]

Najpiękniejsze zabytki w Turcji

Piękno Turcji, najpełniej oddają znajdujące się na jej obszarze zabytki. Są one dowodem wielkości kunsztu ich twórców. Uświadamiają nam także, z jak wielką potęgą mamy do czynienia. I to właśnie od ich odwiedzenia, należy rozpocząć swoją przygodę z tym krajem. Oto najpiękniejsze z nich:

Błękitny Meczet – Stambuł

To jeden z bardziej wyjątkowych obiektów zabytkowych na obszarze Turcji. Swoją nazwę zawdzięcza błękitnemu wystrojowi kopuł, które nabierają jeszcze większej wyrazistości, dzięki niezliczonej liczbie okien. Jest to również jedyny meczet na świecie, który został wyposażony w 6 minaretów. Niegdyś jego właścicielem był Sułtan Achmed.

Topika Saray

Pod nazwą tą kryje się potężny kompleks pałacowy z 1453 roku. Na jego obszarze, zgromadzono przeszło 100 000 eksponatów związanych z życiem i rządami sułtanów. Na zwiedzających, ogromne wrażenie wywiera również labirynt 400 połączonych ze sobą pomieszczeń, które służyły jako harem. Budowla powstała z rozkazu Mehmeda II Zdobywcy.

Hagia Sophia

Jest to jedna z najbardziej imponujących swoimi rozmiarami (wysokość 56m i szerokość 33m), budowla sakralna. Kościół ten, pełnił niegdyś rolę potężnego symbolu chrześcijaństwa. W ten właśnie sposób, wyznawcy tej religii, postanowili podkreślić swoją obecność na obszarze Turcji. Niestety w 1453r. kościół, został opanowany przez Turków. Ci dobudowali jeszcze 4 minarety i przekształcili całość w potężny meczet. Dzisiaj obiekt ten służy jako muzeum.

Tureckie cuda natury

Jednakże Turcja to nie tylko zabytki architektoniczne. Kunsztowi człowieka, może równać się czy wręcz przewyższać go znacznie – kunszt natury. Dowodem czego, są znajdujące się na obszarze Turcji, cuda natury. Zaliczają się do nich między innymi:

Wapienne Tarasy

To jeden z bardziej niesamowitych tworów natury. Jest to powstałe w wyniku działania leczniczych wód termalnych zbocze, sięgające miejscami nawet 100metrów wysokości. Wyglądem przypomina ono kompleks wyrzeźbionych w wapieniu tarasów. Na ich powierzchni znajdują się też naturalne baseny wody termalnej. Z daleka, twór ten wygląda jak zamarznięty wodospad.

Wakacje w Turcji

Złoty Róg

Jest to licząca sobie 11km długości zatoka. Stanowi ona naturalną granicę między starą na nową częścią Stambułu. Na jej obszarze znajdują się ogromnych rozmiarów stocznie. Nad jej wodami, ciągnie się piękny i masywny most o imponującej długości 484m. Turyści mogą pokonać tą odległość pieszo, bądź też korzystając z wycieczek morskich. W obu przypadkach, ogromne wrażenie na odwiedzających, wywierają strojne wierzchołki minaretów.

Kapadocja

To obszar wypełniony skalnymi piramidami oraz tworami. W niektórych z nich, zostały wykute jaskinie, służące jako mieszkania lub kościoły. Ich powstanie datuje się na mniej więcej V wiek.

Góra Ararat

Zgodnie z lokalnymi wierzeniami, jest to miejsce w którym osiadła Arka Przymierza. Szczyt mierzy sobie 5165m n.p.m. wysokości. Nie jest to jednak zwykła góra. Otóż Ararat to szczyt wulkanu. Po raz pierwszy wspięto się na niego w 1829 r. Po raz ostatni wybuchł on w 1840 r. Nadal stanowi największą atrakcję turystyczną i zachęca zainteresowanych do jego zdobycia. Śmiałków nie brakuje.

Turecka „wisienka na torcie”

Odwiedzając Turcję nie wypada pominąć jeszcze jednego, szczególnego miejsca. Jest nim Riwiera Turecka. To na jej obszarze, znajdują się kilometrowej długości piaszczyste plaże. Turkusowa woda, plamy oraz liczne tawerny i bary sprawiają, że miejsce to stało się swego rodzaju rajem dla turystów…

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here