Skopje – metropolia w połowie drogi między Tiraną a Sofią

Skopje

Malowniczo położone nad rzeką Wardar, 600-tysięczne Skopje uznawane było za strategiczny punkt Europy już w Starożytności. Stolica Macedonii leży na skrzyżowaniu wszystkich najważniejszych traktów wiodących na Bałkany i dokładnie na środku drogi od Tirany do Sofii. To piękne miasto odbudowuje sukcesywnie swoje bogactwo kulturowe, które dotkliwie ucierpiało podczas trzęsienia ziemi w 1963 roku. Jak Skopje wyglądają dziś?

Znaczna część centrum miasta to strefa typowo spacerowa, ze zbudowanym przez Turków w XV wieku przepięknym kamiennym mostem nad Warderem. Most ten stanowi najlepsze połączenie starówki z nową częścią miasta. Na południe od mostu znajduje się plac Marszałka Tity – najpopularniejsze miejsce spotkać w całej stolicy Macedonii. Idąc zaś w stronę północną od mostu tureckiego, po prawej stronie widać największą łaźnię turecką na całym Półwyspie Bałkańskim – Łaźnię Daud Paszy z 1466 roku.

Nieopodal stąd warto odwiedzić Miejską Galerię Sztuki (wejście za symboliczną kwotę), która zajmuje aż sześć ogromnych sal z ozdobnym okrągłym sklepieniem. Galeria prezentuje stałe wystawy dzieł artystów XVIII i XIX wieku oraz sporo malowideł współczesnych twórców.

Niemal naprzeciwko budynków Galerii znajduje się czynna do dziś cerkiew. Dla amatorów architektury sakralnej, prawdziwą perełką będzie jednak cerkiew św. Spasa. Znajduje się tam bowiem unikatowy ikonostas, wykonany na początku XIX wieku. Co ciekawe, cerkiew ta do połowy swojej wysokości ukryta jest w ziemi. Skąd ta osobliwość? Stało się tak, ponieważ w czasach, kiedy ją budowano (początek XVII wieku), żaden kościół nie mógł być wyższy niż meczet. Na terenie cerkwi znajduje się też krypta Delceva – bohaterskiego wojownika WMOR, zabitego przez Turków w 1903 roku. Za cerkwią stoi XV-wieczny meczet Mustafy Paszy. Świątynia straciła jednak swój urok, ponieważ trzęsienie ziemi zniszczyło jej piękną, bogato zdobioną kopułę.

W parku po drugiej stronie ulicy znajdują się ruiny zamku – Fortu Kale, z pochodzącymi z XI wieku fortyfikacjami obronnymi. Z nich roztacza się piękny widok na panoramę miasta. Na szczególną uwagę w ogrodzie miejskim zasługuje też Muzeum Sztuki Współczesnej, które jest organizatorem licznych wystaw tematycznych, świąt historycznych itp.

Najciekawszym muzeum w Skopje jest jednak zdecydowanie Narodowe Muzeum Macedonii. Muzeum mieści się w nowoczesnym, białym budynku, tuż za XVI-wiecznym zajazdem wschodnim Kursumli Han. Na jego ekspozycję składają się bogate zbiory historyczne, z różnych okresów państwa, szaty, zbroje oraz całe mnóstwo pięknej broni. Utrudnieniem podczas zwiedzania muzeum może być jednak fakt, że podpisy eksponatów i komentarze do wystaw pisane są wyłącznie cyrylicą.

Warte zobaczenia są też zabytkowe karawanseraje, czyli pierwsze formy obiektów noclegowych na świecie. Najciekawszymi, ze względu na dwupiętrowe, wewnętrzne dziedzińce, są zajazdy Suli Han oraz Kapan Han – obydwa ukryte są w starych uliczkach Carsiji, starej dzielnicy targowej. Rejon ten po zniszczeniu Sarajewa stał się największym i najoryginalniejszym tego typu obiektem w całej Europie.

Jak przydatny był ten wpis?

Kliknij gwiazdkę, aby ją ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Ponieważ uważasz, że ten post był przydatny...

Śledź nas w mediach społecznościowych! aby dowiedzieć się więcej!