Podgorica – nowa perła europejskiej turystyki

Ostatnimi czasy Czarnogóra z dużym impetem wtargnęła na europejski rynek turystyczny i zdaje się, że pozycji swojej będzie broniła. Coraz ciekawsza oferta turystyczna przyciąga to kraju łaknących nowości i ciepłego klimatu odwiedzających. Sercem Czarnogóry jest Podgorica, która kusi turystów nieznanymi dotąd atrakcjami.

Zwiedzanie miasta rozpoczynamy od zabytkowej Starówki. Tu znajduje się słynna twierdza Medun, która tworzy niejako mury starego miasta, wybudowanego na przełomie III i IV wieku n.e. Zwiedzający mogą podziwiać nie tylko piękno zewnętrzne, ale również bogatą tradycję. Przyjeżdża tu dużo grup młodych historyków i biologów. Od 1971 roku w twierdzy działa muzeum artysty Marko Miljanova.

Spod murów miasta udać się można na Plac Republiki, będący największym placem w całej Podgoricy, przy którym usytuowane są najlepsze miejskie sklepy. W 2006 roku został gruntownie odremontowany. Posiada bardzo ładną fontannę, przy której można zrobić sobie zdjęcie lub po prostu odpocząć w trakcie zwiedzania czy zakupowego szaleństwa.

Będąc w Podgoricy koniecznie trzeba iść do Kościoła Świętego Grzegorza. Ta romańska świątynia, pochodząca z X wieku, położona jest na zboczu wzgórza Gorica, od którego pochodzi nazwa miasta. Stąd można również podziwiać wspaniały widok na rzekę Morača oraz duży stadion Podgoricy.

Kolejną wartą uwagi atrakcją miasta jest XVI- wieczna wieża zegarowa Sahat Kulla. Ta słynna budowla znajduje się w kompleksie Sulltan Murat Meczet. Wieża jest ciekawym zabytkiem kultury, obecnie jednak nie spełnia już swojej pierwotnej funkcji. Składa się z trzech części: dolnej (zbudowanej na skałach), środkowej o ośmiu kątach oraz górnej otwartej, otoczonej żelaznym ogrodzeniem.

Niedaleko wieży zegarowej usytuowana jest Duklja – ciekawy obiekt historyczny w stylu antycznym. W Duklji po dziś dzień znajdują się świątynie, łaźnie, cmentarze i fora. Historia miasta właściwie zaczęła się w tym miejscu, więc każdy turysta właśnie tutaj poczuje prawdziwy czarnogórski klimat.

Kilkaset metrów od Duklji znajduje się neogotycka Katedra Zmartwychwstania Chrystusa, która stanowi swoisty symbol Podgoricy. Świątynia ta jest zdecydowanie największym i najpopularniejszym miejscem kultu w stolicy, a może i na całą Czarnogórę.

Miasto posiada stosunkowo krótką historię europejskiej stolicy. Swój charakter zaczęło przybierać dopiero po odłączeniu od Serbii na początku XXI wieku. Symbolem i pieczęcią niepodległości stał się oficjalnie otwarty 13 lipca 2005 roku podczas Narodowego Święta Czarnogóry, Most Millenium. Jest ogromny, piękny i efektowny, a najlepiej wygląda oświetlony kiedy zapada zmrok. Mieszkańcy miasta traktują go jako chlubę nowego państwa, a turyści jako jeszcze jedną cudowną okazję do fotografii w odnowionej, tętniącej życiem stolicy Czarnogóry.

Jak przydatny był ten wpis?

Kliknij gwiazdkę, aby ją ocenić!

Średnia ocena 3.5 / 5. Liczba głosów: 2

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Ponieważ uważasz, że ten post był przydatny...

Śledź nas w mediach społecznościowych! aby dowiedzieć się więcej!