Miasta mundialu 2014 – turystycznie!

mundial_2014

Najgorętszym zakątkiem świata w tym sezonie jest bez wątpienia Brazylia! Nie trzeba chyba nikomu przypominać, z jakiego powodu. Dla osób mniej zorientowanych w piłkarskich nowinkach: to tutaj odbędą się Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej 2014. Reprezentacja Brazylii jest bezwzględnym liderem wśród dotychczasowych mistrzów mundialu, nie wspominając już o tym, że jako jedyna uczestniczyła w nim za każdym razem od początku organizacji imprezy. Czy teraz, w roli gospodarza uda jej się ponownie zdobyć Puchar Świata? Wszystko okaże się już wkrótce…

Ale dość o piłce nożnej! Pora skupić się na turystycznych walorach tego wspaniałego kraju. Uwagę skoncentrujemy na miastach, gdzie odbędą się mecze, ale które oprócz stadionów przyciągają także innymi atrakcjami.

São Paulo

Największe miasto Brazylii, leżące nad rzeką Tiete. Do charakterystycznych miejsc, które warto tu zobaczyć należy Starówka, gdzie znajduje się budynek Theatro Municipal oraz zabytkowe kościoły. Do najważniejszych obiektów sakralnych należą: Katedra da Sé, kościół Nossa Senhora da Luz oraz klasztor São Bento. W São Paulo nie zabraknie też atrakcji dla pasjonatów sztuki. Znajduje się tu bowiem wiele muzeów, a wśród nich chociażby Museu de Arte czy Pinacoteca do Estado. Z kolei dla miłośników przyrody uchylają się wrota zoo z tropikalnymi ptakami czy Instituto Butantan posiadającego blisko tysiąc gatunków węży.

Fortaleza

Tutaj turyści ukochali sobie piękne plaże oraz bogate życie nocne. Jeśli natomiast chodzi o zabytkową część miasta, to także w tym obszarze nie będzie się zawiedzionym. Wystarczy udać się do centrum, gdzie czeka piękna katedra, forteca czy Centrum Kultury Dragão do Mar. Można tam oglądać różne wystawy, pójść na film czy odpocząć w jednej z kawiarenek. Będąc w mieście nie można też zapomnieć o zakupach na targu rybnym przy Praia do Muscuripe. Zaskoczyć tam zdoła bogaty wybór ryb i owoców morza.

Manaus

Serce Amazonii. Bardzo ważny port Brazylii. Znajduje się tu wiele fabryk i zakładów pracy. Miejsce idealne dla kogoś, kto chciałby zaznać przygody w dżungli. Występują tu bowiem niezwykłe lasy tropikalne, w centrum których tworzone są miejsca noclegowe – dla tych żądnych wrażeń! W mieście można wypocząć także na wyjątkowej plaży Ponta Negra i odwiedzić słynne Theatro Amazonas oraz Pałac Kultury.

Brasilia

Stolica Brazylii, wpisana na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO ze względu na nietypową architekturę. Do najbardziej charakterystycznych i budzących zainteresowanie budynków należy katedra w kształcie korony czy siedziba parlamentu. Poza tymi obiektami warto też zwrócić uwagę na budynek Sądu Najwyższego, siedzibę prezydenta – pałac Planalto czy Teatr Narodowy. Brasilia z pewnością nie należy do miejsc historycznych, gdzie można podziwiać stare zabytki i poczuć przeszłość państwa. Mimo więc stołecznego charakteru, nie ma ona sentymentalnego znaczenia dla Brazylijczyków.

Salvador

Ważny ośrodek przemysłu naftowego, ale także turystyki. Na pewno wartą uwagi częścią jest tu Pelourinho, czyli Stare Miasto. Wśród obiektów należy wymienić kościół Franciszkanów czy pałac Rio Branco. Ponadto można tu obejrzeć interesujące wystawy w Muzeum Afrobrazylijskim albo Muzeum Miasta i Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Przez wyraźną obecność w Salvadorze ludności afrykańskiej, uda się tu zauważyć jej wpływ zarówno na język, kulturę, jak i religię. Dodatkowo, co z tym związane, właśnie stąd wywodzi się popularna sztuka walki Capoeira.

Rio De Janeiro

Najbardziej popularne miasto brazylijskie. Cały świat słyszał o tutejszym karnawale czy monumentalnym pomniku Chrystusa, postawionym na najwyższym tu wzgórzu Corcovado. Kolejnym znamiennym wzgórzem jest Pão de Açúar, które przez swój oryginalny kształt nazywane jest Głową Cukru. Najsłynniejszą i najbogatszą częścią miasta jest Copacabana. Tutaj właśnie można wypocząć na cudownej plaży o tej samej nazwie. Inną piękną plażą, odwiedzaną szczególnie przez zamożnych mieszkańców i turystów jest Ipanema. Do zabytków w Rio zalicza się akwedukt da Carioca, liczne kościoły, klasztory, teatry i muzea. Miasto, poza tym, że jest jednym z organizatorów tegorocznych mistrzostw w piłce nożnej, w 2016 roku będzie gospodarzem Letnich Igrzysk Olimpijskich.

Jak widać Brazylia może dostarczyć cudownych wrażeń dla turystów, zarówno ze względu na wypoczynek na wyjątkowych plażach, zabytki zapierające dech w piersiach, jak i cały tamtejszy krajobraz. Pozostałe miasta mundialu to Cuiaba, Porto Alegre, Kurytyba, Natal, Recife oraz Belo Horizonte. W każdym z nich poza stadionowymi rozgrywkami, czeka mnóstwo innych atrakcji i niezapomniana, gorąca atmosfera.

Mimo iż dla sportowych pasjonatów Brazylia jest przede wszystkim światową potęgą futbolu, bez wątpienia zasługuje ona na znalezienie czasu na wyjście poza trybuny i docenienie jej niesamowitych walorów turystycznych.

Jak przydatny był ten wpis?

Kliknij gwiazdkę, aby ją ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Ponieważ uważasz, że ten post był przydatny...

Śledź nas w mediach społecznościowych! aby dowiedzieć się więcej!