Chorwacja znana i nieznana

chorwacja

Chorwacja to kraj, który od dawna cieszy się zainteresowaniem wśród urlopowiczów. Przybywają oni na jej rozległe tereny, w poszukiwaniu słońca, ciepłego morza a także, aby ujrzeć na własne oczy bogate historyczne „wnętrze” tej krainy. Chorwacja posiada bowiem, bardzo ciekawą i bogatą historię. Otóż, znajdowała się ona pod panowaniem Rzymian. Część kraju podporządkowana była także Wenecji. Nie brakowało w niej również wpływów potężnej monarchii Habsburgów. Pamiątkami po tych – jakże burzliwych czasach – stały się liczne budowle zabytkowe porozrzucane po różnych zakątkach tego kraju. Poznajmy zatem nieco bliżej, najbardziej atrakcyjne zakątki Chorwacji i na tej podstawie, zbudujmy własny plan podróży.

[divider]

Informator turystyczny

Chorwacja to kraj europejski. Położony wzdłuż wybrzeża Adriatyku. Obszar kraju obejmuje łącznie ok. 87 661km2 z czego 31 067 km2 to obszary pokryte wodami terytorialnymi. Część lądowa obejmuje zaś obszar o wielkości 56 594 km2.

Klimat Chorwacji to połączenie trzech stref klimatycznych: łagodnej, wysokogórskiej i śródziemnomorskiej. Oznacza to w praktyce dość przyjazne temperatury latem (od 20-25st.C) i łagodne ale wilgotne zimy (temperatura nie spada poniżej 0st.C).

Granice państwa są otwarte, co oznacza ułatwione formalności związane z pobytem obcokrajowców. Na obszarze państwa, bez trudu posłużymy się kartami kredytowymi, w większości punktów usługowych i handlowych. Opieka medyczna jest na wysokim poziomie. Udziela się jej na podstawie ubezpieczenia społecznego. Dotrzeć do Chorwacji z Polski możemy transportem: samochodowym, lotniczym, kolejowym oraz wodnym. Baza noclegowa w Chorwacji daje turystom wiele możliwości. Do naszej dyspozycji są zarówno hotele, jak i domy prywatne, gospodarstwa agroturystyczne, kempingi, uzdrowiska z leczniczymi źródłami mineralnymi i termalnymi.

Czas na zwiedzanie

Odwiedzając Chorwację nasze pierwsze kroki, powinniśmy skierować do miasta Zagrzeb. Jest to stolica Chorwacji. Jednocześnie stanowi ono ważne centrum: kulturalne, polityczne i gospodarcze całego kraju. Na jego obszarze, znajdują się między innymi bardzo dostojne neogotyckie katedry. Wartym odwiedzenia jest także niewielki kościółek św. Marka z charakterystyczną kolorową dachówką.

Innym ważnym punktem wycieczki po Chorwacji i okolicach, jest Istria – najbardziej popularna turystycznie kraina Chorwacji. Na jej obszarze znajduje się między innymi Pula. Jest to niewielkie miasto, pełniące rolę ważnego centrum turystycznego. Jej powierzchnię wypełnia ogromna ilość zabytków z czasów rzymskich. Warte naszej uwagi są między innymi: łuk triumfalny czy piękna świątynia Augusta. Jednakże główną wizytówką Puli jest amfiteatr z I w.n.e. Budowla zachowała swój dawny charakter i po dziś dzień, odbywają się w niej przedstawienia teatralne, operowe czy koncerty. Porec to kolejna miejscowość (w zachodniej Istrii), która czeka na nasze przybycie. Swoistą wizytówką i największą atrakcją tego miasta jest Bazylika Eurfazjana. Budowla pochodzi z VI w. i znajduje się ona na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Zaliczana jest do najwspanialszych obiektów tamtego okresu historycznego. Odwiedzając Istrię warto również udać się do miasteczka Rovinj. Znajduje się tu bardzo dobrze zachowane Stare Miasto oraz Park Narodowy o łącznej powierzchni 40 km2. Na jego obszarze można znaleźć ponad 600 różnych gatunków roślin.

Swojego pobytu w Chorwacji, nie powinniśmy ograniczać jedynie do Istrii. Spore wrażenie może bowiem wywrzeć na nas Dalmacja. Określana jako jedna z najpiękniejszych krain geograficznych w Europie. Naszą uwagę powinien zwrócić między innymi znajdujący się na jej obszarze Zadar z dość dobrze zachowanymi świątyniami Jupitera, Junony i Minerwy a także z forum rzymskim powstałym w I w. p.n.e. . Odwiedzając południową Dalmację, naszą uwagę przyciągnąć powinno średniowieczne miasteczko Trogir. Najstarsza część miasta, została wciągnięta na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. O wyjątkowości tego miejsca, świadczy również jego malownicze położenie a urokliwości dodają pozostałości potężnych murów obronnych oraz piękna szeroka promenada z palm.

Góry Dynarskie a wraz z nimi Park Narodowy Pakilenica o łącznej powierzchni 9600 ha, to kolejny obszar Chorwacji, który powinien znaleźć się na naszej liście, wartych odwiedzenia atrakcji. Park powstał w 1949 roku a jego obszar objęły atrakcyjne szlaki i ściany o różnym stopniu trudności i gęste piękne lasy (zajmują one połowę całej powierzchni parku). Na szlakach można spotkać niedźwiedzie oraz wilki a na niebie zaobserwować piękne i majestatyczne orły.

Na liście miejsc wartych odwiedzenia w Chorwacji, powinien znaleźć się również Dubrownik. Określany jako Perła Adriatyku. Jest to szalenie malowniczo usytuowane miasto. Spore wrażenie robią na nas mury obronne z wieżami i bastionami. Pochodzą one z XII-XVII w. miejscami grubość muru przekracza 6m, zaś jego wysokość osiąga nawet 25m.

Sporo do zaoferowania ma również swoim gościom Chorwacja Środkowa. Turyści odwiedzają ją przede wszystkim dla malowniczych Jezior Plitwickich. Jest to kompleks 16-stru jezior, połączonych 92 wodospadami. Najbardziej spektakularne wrażenie wywiera Wielki Wodospad liczących sobie 80m wysokości (!). Jeziora znajdują się na obszarze Parku Narodowego, który oddany jest do dyspozycji turystów przez okrągły rok. Niektórzy zatrzymują się również w miasteczku Karlovac, którego największą atrakcją jest barkowa starówka w kształcie gwiazdy

Oczywiście Chorwacja, to nie tylko miejsca czy budowle o wartości historycznej. To także Makarska Riwiera. Traktowana jest ona jako miejsce, gdzie o prawdziwy relaks nie trudno. Z jednej strony otaczają ją ogromne góry, z drugiej zaś morze. Nie brak tu barów z muzyką na żywo oraz obszarów wodnych, wydzielonych pod nie lada atrakcję jaką jest spływ na bananie.

[divider]

Słowem podsumowania

Wymienione powyżej atrakcje turystyczne Chorwacji, to jedynie niewielki wycinek tego, co tak naprawdę jest w stanie zaoferować nam to miejsce. Jednakowoż stanowi to dowód, iż Chorwacja wciąż jest miejscem znanym i nieznanym zarazem. Można z powodzeniem polecić je zarówno całym rodzinom, jak i osobom poszukującym odskoczni od codzienności. Plany urlopowe związane z Chorwacją to gwarancja udanego wypoczynku i relaksu na wysokim poziomie. Warto przy tym podkreślić, że obowiązujące na obszarze kraju – niezbyt wygórowane – ceny, to także ważny atut przemawiający na korzyść Chorwacji.

Jak przydatny był ten wpis?

Kliknij gwiazdkę, aby ją ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Ponieważ uważasz, że ten post był przydatny...

Śledź nas w mediach społecznościowych! aby dowiedzieć się więcej!

1 KOMENTARZ

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.