Wakacje last minute

Wczasy last minute
Wczasy last minute

Wakacje last minute – co to takiego?

Marzy ci się, podróż życia, do ciepłego, dalekiego kraju, pełnego słońca? Masz dość deszczowej jesiennej aury, czy mroźnej zimy? Potrzebujesz odpoczynku i wytchnienia od pracy? Nie potrzebujesz ponosić wysokich kosztów i zaciągać kredytu, by cieszyć się odpoczynkiem na słonecznej plaży, sącząc przy tym chłodne drinki. Wystarczy, że zakupisz ofertę last minute, która pozwoli Ci zaoszczędzić pieniądze i sprawi, że Twój wymarzony wyjazd będzie nie tylko przyjemnym wypoczynkiem, lecz pozwoli zaoszczędzić pieniądze.

Last minute – co to takiego?

Last minute to wczasy na ostatnią chwilę. Decyzja o ich zakupie podejmowana jest niejednokrotnie z dnia na dzień lub nawet z godziny na godzinę. Tego typu wakacje cechuje dużo niższa cena (nawet połowę taniej od standardowej ceny katalogowej) i taka sama jakość wczasów wykupywanych wcześniej, gdyż kupujemy pełnowartościową wycieczkę. Nie zapominajmy przy tym, że posiadamy dokładnie takie same prawa, jak pozostali uczestniczy wycieczki, którzy zakupili swój wypad np. pół roku wstecz.

Wczasy last minute
Wczasy last minute

Wakacje last minute – kiedy najtaniej?

Nie każda pora roku jest dobra, by zakupić ten typ wycieczki. Sezon przed Bożym Narodzeniem, od maja do połowy czerwca oraz w październiku i listopadzie to najkorzystniejszy czas, by upolować promocyjną szansę na wymarzony urlop. W tym okresie ceny są o wiele niższe niż w innych miesiącach. Niektóre biura podróży mają również w swojej ofercie tak zwane szczęśliwe godziny oraz oferty dnia, które znikają po upływie 24 godzin lub po wykorzystaniu wolnych miejsc. Dlatego warto śledzić ofertę biur turystycznych oraz na bieżąco przeglądać ich strony internetowe, aby nie przegapić okazyjnej szansy. W internecie znajdziemy również strony, które specjalizują się wyłącznie w wyszukiwanie szybkich i tanich ofert last minute. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę planowaną datę oraz cel podróży, a system porówna różne opcje z wielu biur podróży i wyświetli najtańszą. Jest to ułatwienie dla osób, które nie mają czasu pojedynczo sprawdzać ofertę każdego biura po kolei. Czasem wyjątkowe wczasy last minute pojawiają się na jeden dzień lub kilkanaście godzin przed wylotem, dlatego czasu na zastanowienie jest naprawdę mało.

Dużym plusem tego typu ofert last minute jest gwarancja niskiej ceny, jednak zazwyczaj płatności nie możemy rozbijać na raty, tak jak w przypadku wycieczek kupowanych z dużym wyprzedzeniem, co dla niektórych może stać się przeszkodą w podjęciu decyzji o szybkich wczasach. Przed zakupem oferty, dobrze jest sprawdzić, czy na naszej karcie lub rachunku bankowym posiadamy niezbędne środki na pokrycie jej kosztów.

Dlaczego jest taniej?

Biura podróży ponoszą stałe koszty wycieczek, są to np. koszty związane z organizacją transportu gości z lotniska do hotelu i z powrotem, koszty związane z rezerwacją pokoi hotelowych dla gości, a także czarter samolotu w obie strony. Są to koszty stałe, niezależne od tego ile osób skorzysta z wycieczki, przecież nie można wynająć tylko pół samolotu. Jeśli biuro nie sprzeda wszystkich miejsc oferowanych na dany termin, ponosi straty, jego zysk się zmniejsza i dlatego na krótko przed końcem, wyprzedaje w okazyjnych cenach ostatnie wolne miejsca, po to, by jak najwięcej zarobić.

Wakacje last minute
Wakacje last minute

Dla kogo tego typu wycieczka?

Nie wszyscy mogą pozwolić sobie na wczasy last minute z różnych, dość przyziemnych względów. Niektóre zakłady pracy wymagają ustalenia urlopu nawet kilka miesięcy wcześniej, to samo dotyczy się dzieci w wieku szkolnym oraz młodzieży. Z szybkich ofert biura podróży bez problemu mogą korzystać emeryci i renciści, studenci oraz osoby pracujące w wolnych zawodach,oraz posiadający własną firmę, gdzie konieczność urlopu nie wymaga zaklepywania go dużo wcześniej u pracodawcy. Najczęściej z tego typu ofert korzystają bezdzietne pary oraz grupy przyjaciół. Podejmując decyzję, należy być spontanicznym, nie mamy zbyt wiele czasu na przemyślenia, czy aby naprawdę jesteśmy gotowi tu i teraz wyjechać z kraju. Musimy pamiętać o ważnym dokumencie podróży, gdyż zakupując wczasy last minute, zabraknie nam czasu na jego ewentualne wyrobienie czy przedłużenie ważności.

Najpopularniejsze kierunki

Z roku na rok oferta biur podróży jest coraz bardziej zróżnicowana i każdy zapalony podróżnik może znaleźć coś dla siebie. Od wielu lat niesłabnącym zainteresowaniem wypraw cieszą się przede wszystkim ciepłe kraje Europy i Azji – Turcja, Bułgaria, Grecja, Hiszpania, Chorwacja czy Cypr. Coraz częściej turyści mogą upolować tanie wczasy także do odległych zakątków świata – Chin czy Indonezji. Dzięki takiej formie zakupu wycieczki mamy okazję poznać odległe zakamarki świata, nie nadwyrężając przy tym naszego budżetu.

Ile możemy zaoszczędzić?

To wszystko zależy od tego, w jakiej porze roku zakupimy wczasy last minute oraz do jakiej części świata zamierzamy podróżować. Najczęściej ceny spadają o minimum 20-50 procent, a w końcowej fazie nawet o 70%, jednak należy się spieszyć, gdyż zainteresowanie wycieczkami jest bardzo duże i takie oferty, często znikają w zastraszającym tempie. Przed zakupem warto przeczytać regulamin wycieczki, aby nie zostać czymś niemile zaskoczonym, a także zapoznać się z opiniami o danym biurze podróży oraz hotelu, w którym zostaniemy zakwaterowani, by uniknąć nieprzyjemnych sytuacji już po przyjeździe do obcego kraju.

Wakacje last minute
Wakacje last minute

Jakie są wady wczasów last minute?

Większość z nas interesować będzie główna zaleta takich wczasów – niższa cena. Niemniej wczasy last minute mają też wady. Niektóre biura podróży kwaterują w hotelach lub przydzielają miejsca w autobusach, co jest szczególnie istotne przy wycieczkach objazdowych, zgodnie z kolejnością rezerwacji wycieczki. Oznacza to, że jeśli kupiłeś wycieczkę last minute to może się zdarzyć, że dostaniesz ostatnie miejsce w autobusie lub nie będziesz miał możliwości wyboru pokoju. Kolejną wadą jest to, że polując na wczasy last minute musisz poświęcić kilka dni i być gotowym do wyjazdu. Atrakcyjna oferta może pojawić się w każdej chwili.

Rezygnacja z oferty last minute – czy jest możliwa?

Zakupiłeś wycieczkę, jednak z osobistych lub niezależnych od Ciebie przyczyn nie możesz wyjechać w danym terminie? Nic nie szkodzi, taką ofertę również można anulować, gdyż jako konsument masz prawo do pełnej ochrony. Kupując wycieczkę w biurze, masz prawo do jej rezygnacji przed jej rozpoczęciem lub w trakcie jej trwania. Jeśli powody rezygnacji z podróży leżą po stronie biura (np. zmiana pobytu, gorszy standard zakwaterowania niż podany w umowie, czy zmiana ceny), masz prawo domagać się od biura wypłaty całości kwoty. Jeśli przyczyny rezygnacji leżą po Twojej stronie, musisz wziąć pod uwagę to, że biuro może dokonać potrącenia. Wysokość potrącenia jest uzależniona od terminu rezygnacji. Im szybciej zrezygnujemy z podróży, tym większą sumę możemy odzyskać. Warto rozważyć zakup ubezpieczenia od kosztów rezygnacji z udziału w imprezie turystycznej.

Czy wczasy last minute można reklamować?

To, że zakupiłeś wycieczkę po okazyjnych kosztach, nie oznacza, że nie możesz złożyć reklamacji i masz prawo do pełnej ochrony konsumenckiej. Masz 30 dni od zakończenia imprezy turystycznej do złożenia reklamacji na piśmie. Wszelkie zapisy w umowie dotyczące wymuszenia na kliencie podpisania zgody o zrzeknięciu się możliwości reklamacji są niezgodne z prawem. W reklamacji powinniśmy zawrzeć jaką kwotę odszkodowania chcemy się domagać oraz co było przyczyną danej reklamacji (wszystkie nieuchybienia ze strony organizatora wycieczki powinny zostać dokładnie opisane, a najlepiej sfotografowane).

Jeśli reklamacja została uznana, a biuro podróży wciąż gra na zwłokę i nie chce wypłacić pieniędzy, należy wysłać przed sądowe wezwanie do zapłaty. Gdy to nie przyniesie skutku, skierować sprawę do sądu.

Jak przydatny był ten wpis?

Kliknij gwiazdkę, aby ją ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Ponieważ uważasz, że ten post był przydatny...

Śledź nas w mediach społecznościowych! aby dowiedzieć się więcej!