Urlop z nurkowaniem

Nurkowanie

Podwodny świat jest czymś tajemniczym, magicznym i niesamowitym. Zanurzenie się w nim staje się przygodą, która zostaje w pamięci na całe życie. Dlatego, tak dużym zainteresowaniem cieszy się nurkowanie w najbardziej atrakcyjnych pod tym względem zakątkach świata. Połączenie wakacyjnego wypoczynku z tym niezwykłym doświadczeniem może być ciekawą odmianą na tegoroczny urlop.

O nurkowaniu pokrótce

W internecie znajdziemy wiele propozycji biur, które organizują wakacje z nurkowaniem w roli głównej. Zanim jednak podejmiemy decyzję o tym, że chcemy w czymś podobnym uczestniczyć, musimy wiedzieć, że sport ten nie jest dla każdego. Bardzo ważne są tu kwestie zdrowotne i od nich należy zacząć. O przyjemności tej mogą zapomnieć m.in. osoby borykające się z astmą, wadami serca, epilepsją, cukrzycą czy podatne na występowanie odmy samoistnej. Jest to rozrywka wykluczona także dla kobiet w ciąży czy osób uzależnionych od leków. Są to oczywiście tylko przykłady, a więc przed podjęciem decyzji o wyjeździe na obóz nurkowy czy nawet o jednorazowym nurkowaniu, najlepiej udać się na konsultację do lekarza specjalisty.

Jeżeli okaże się, że nasz stan zdrowotny jest dobry, pora skupić się na kolejnym punkcie, który mimo iż wydaje się być oczywisty, to warto o nim wspomnieć. Chodzi mianowicie o umiejętność pływania. Tylko osoby, które mają dobry kontakt z wodą i pływanie sprawia im radość, powinny decydować się na przygodę z nurkowaniem. Im większą mamy w tym zakresie kontrolę, tym sport ten będzie dla nas przyjemniejszy.

Znając już kwestie zasadnicze, pora skupić się na umiejętnościach. Te z kolei można nabyć podczas specjalnych szkoleń z zakresu nurkowania. Są one organizowane przez profesjonalne centra nurkowe, w których pracuje wykwalifikowana kadra trenerów. Po ukończeniu kursów i zdaniu egzaminu otrzymuje się certyfikat nurkowy, który jest ważny na całym świecie. Szkolenia takie uprawniają do tzw. nurkowania rekreacyjnego, do określonej głębokości. Oczywiście można też wybrać bardziej zaawansowane formy szkoleń, ale na początek wystarczą te w zakresie podstawowym.

Nurkowania można także nauczyć się podczas organizowanego przez konkretne biuro wyjazdu nurkowego. Kursy odbywają się wówczas albo w Polsce albo już za granicą. Przy wyborze takiej wycieczki mamy gwarancję, że jesteśmy pod opieką wykwalifikowanej kadry i ona już zadba o to, by wszystko przebiegało prawidłowo.

Warto pamiętać, że umiejętność pływania, odpowiednia praca nóg, opanowanie techniki i zachowanie bezpieczeństwa podczas nurkowania to jedyne trudności związane z tym sportem. Jeśli to wszystko zostanie przez nas opanowane, a w dodatku kontakt z wodą nie sprawia nam problemów, możemy być pewni, że pokochamy to zajęcie!

Miejsca do nurkowania

Planując zagraniczną wycieczkę z nurkowaniem w tle, można trafić na sporo ofert w tym temacie. Na pewno jednym z najbardziej znanych punktów jest Egipt. Popularność wynika z tego, że jest on często wybierany, jako miejsce wypoczynkowe, z racji niskich cen i dobrego klimatu. Nurkowanie staje się zatem dodatkową atrakcją, ale może być także głównym celem podróży. Przepiękną rafę koralową można tu podziwiać w takich miastach, jak: Dahab, Sharm, Safaga czy Hurghanda.

Kolejnym interesującym kierunkiem na wczasy nurkowe jest Cypr. Okazuje się to idealne miejsce dla początkujących nurków. Tym, co przyciąga tutaj pasjonatów podwodnego świata jest jeden z największych wraków Morza Śródziemnego – Zenobia. Transportowiec ten zatonął w 1980 r., podczas swego pierwszego rejsu. Dla kogoś zatem, kogo fascynuje nurkowanie w cieniu historii okaże się to niesamowita przygoda! Oczywiście także dla osób, które chcą zaznać nurkowania innego typu Cypr prezentuje wiele wspaniałych lokalizacji.

Wspominając o najlepszych miejscach dla płetwonurków nie można pominąć Wysp Kanaryjskich. Różnorodność, jeśli chodzi o możliwości w tym zakresie jest tutaj naprawdę zaskakująca. Jeżeli interesuje nas nurkowanie w jaskiniach warto skierować się na Gran Canarię lub La Palma. Z kolei na cudownej wyspie Lanzarote można zwiedzać wraki statków, spośród których niektóre zostały zatopione umyślnie, jako atrakcja dla turystów. Kanary kuszą przyjezdnych ze względu na bogactwo fauny i flory. Można tu spotkać niezwykłe gatunki ryb oraz roślin. Ten widok zadowoli nawet najbardziej wybrednych nurków.

Nurkowanie stało się coraz bardziej popularne wśród turystów. Dlatego też odkrywanych jest coraz więcej miejsc, które oferują niesamowitą przygodę pod wodą. Nie można zapomnieć tu o Bali, gdzie uda się podziwiać bardzo rzadkie odmiany ryb, Belize z licznymi lagunami i rafami u wybrzeży, a także słynną jaskinią morską Blue Hole. Dla bardziej zaawansowanych nurków natomiast wspaniałym punktem okazuje się Palau, gdzie można oglądać rekiny i płaszczki, zapewniając sobie tym samym wysoki poziom adrenaliny. Prądy są tu jednak zbyt silne, by na doznanie decydowały się osoby bez pewnego doświadczenia.

Każdy, kogo zainteresuje spędzenie czasu w nieco inny sposób, niż tylko wylegując się na pięknych plażach we wspomnianych, ale też innych miejscach, które trudno tu wszystkie wymienić, powinien dokładnie zapoznać się z tajnikami nurkowania. Sport ten jest bezpieczny, pod warunkiem, że podchodzimy do niego rozsądnie, trzymając się określonych zasad i mając na uwadze swoje umiejętności oraz doświadczenie. Brawura i brak rozwagi są tym, co stanowi główne zagrożenie dla naszego bezpieczeństwa pod wodą. Jeśli zatem będziemy mieć to na uwadze, z pewnością zwiedzanie podwodnego świata stanie się dla nas cudownym przeżyciem, a z czasem pozytywnym nałogiem!

Jak przydatny był ten wpis?

Kliknij gwiazdkę, aby ją ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Ponieważ uważasz, że ten post był przydatny...

Śledź nas w mediach społecznościowych! aby dowiedzieć się więcej!