Tanie linie lotnicze – czym się różnią od tradycyjnych przewoźników i dlaczego są tańsze? Teraz już będziesz to wiedział!

Tanie linie lotnicze – czym się różnią od tradycyjnych przewoźników i dlaczego są tańsze? Teraz już będziesz to wiedział!
Tanie linie lotnicze – czym się różnią od tradycyjnych przewoźników i dlaczego są tańsze? Teraz już będziesz to wiedział!

Tanie linie lotnicze to obecnie podstawowy wybór transportu dla wielu osób. Marki, takie jak WizzAir, Ryanair czy EasyJet znane są również wszystkim podróżnikom, którzy regularnie latają w różne zakątki Europy czy świata. Bardzo często jednak wiele osób zadaje sobie pytanie, czym tanie linie lotnicze różnią się od tych tradycyjnych i dlaczego są tańsze. W tym tekście odpowiadamy na te dwa pytania, przedstawiając wszystkie najważniejsze informacje, jakie należy wiedzieć o tanich liniach lotniczych.

Tanie bilety

Pierwszą różnicą – kluczową, którą możemy zauważać już na pierwszy rzut oka, są tanie bilety lotnicze. Te w tanich liniach mogą kosztować od kilkunastu złotych, a w cenie ok. kilkudziesięciu złotych będziemy mogli, wybierając odpowiednie promocje dotrzeć do praktycznie wszystkich kierunków w Europie. W porównaniu z tradycyjnymi liniami lotniczymi jest to bardzo niska, a wręcz symboliczna cena — mówiąc o kilkuset złotych, lub nawet kilku tysiącach złotych za bilet liniami tradycyjnymi. Dlaczego zatem istnieje tak duża różnica, a tanie linie lotnicze mogą oferować takie niskie ceny? Istnieje kilka powodów, dla których tak się dzieje. Tanie linie lotnicze są ukierunkowane na oferowanie najniższych cen biletów na rynku kosztem innych rzeczy, udogodnień czy funkcjonalności. Pozwala to oferować im atrakcyjniejsze stawki i zdobywać klientów, którym zależy przede wszystkim na najniższym koszcie transportu.

Mniej renomowane lotniska

Tanie linie lotnicze przede wszystkim latają na mniej znane i popularne lotniska. Są zazwyczaj oddalone nieco od centrum i nie są tak duże jak najbardziej znane porty komunikacyjne na świecie. Samolotów tanich linii lotniczych praktycznie nie zauważymy na Heathrow czy lotnisku we Frankfurcie. Największe lotniska, które są najbardziej prestiżowe, posiadają również najwyższe opłaty za lądowanie. Tanie linie lotnicze wykorzystują zatem mniej znane i popularne lotniska mogąc płacić za lądowania mniej, co pozwala oferować im tańsze bilety.

Tanie linie lotnicze wykorzystują również same samoloty dużo bardziej intensywnie, niż tradycyjne linie lotnicze co pozwala zwiększyć rentowność danej firmy. Średni czas samolotu tanich linii lotniczych na ziemi to ok. kilkadziesiąt minut, a więc w praktyce samoloty tanich linii podróżują bez przerwy.

Tanie linie lotnicze – czym się różnią od tradycyjnych przewoźników i dlaczego są tańsze? Teraz już będziesz to wiedział!
Tanie linie lotnicze – czym się różnią od tradycyjnych przewoźników i dlaczego są tańsze? Teraz już będziesz to wiedział!

Niższy poziom wygody i usług w czasie lotu

Tanie linie lotnicze oferują również dużo niższy poziom wygody i funkcjonalności. Przede wszystkim nie możemy kupować w nich biletów łączonych, czyli biletów na trasy z przesiadką. Zatrudnienie personelu do przepakowywania bagażu byłoby dodatkowym kosztem to oraz niedogodnością.

Samo wejście na pokład w tanich liniach lotniczych przeważnie odbywa się poprzez wejście schodami. Samoloty tanich linii stoją najczęściej na skrajnych i oddalonych od głównego portu miejscach, do których pasażerowie dowożeni są autobusami. Jeśli lubimy zatem wchodzić do samolotu rękawem, nie powinniśmy oczekiwać od tanich linii takich wygód. Na pokładzie znajdziemy również dużo więcej miejsc z mniejszą przestrzenią na nogi. Tanie linie właśnie w taki sposób próbują kreować niższe ceny biletów – zabierający na pokład większą ilość pasażerów. Na pogodzie tej linii nie otrzymamy również darmowych przekąsek, posiłków czy gadżetów, jakie otrzymujemy w tradycyjnych liniach lotniczych, takich jak np. Lot czy Lufthansa.

Zakup biletu i dodatkowo płatne opcje

Elementem, który różni również tanie linie lotnicze od tych tradycyjnych, jest zakup biletu. Kupując go płacimy jedynie za sam przelot i mały bagaż podręczny. Wszystkie inne dodatkowe opcje, takie jak posiłek, większy bagaż, czy rezerwacja konkretnego miejsca w samolocie są dodatkowo płatne. Mówiąc o różnicach tego typu, warto również wziąć pod uwagę często konieczność odprawy online, za którą będziemy musieli dodatkowo zapłacić na lotnisku. Tanie linie lotnicze właśnie poprzez opłaty dodatkowe, takie jak gadżety, posiłki na pokładzie czy wręcz konkursy generują dużą część swoich zysków.

Samoloty

Tanie linie lotnicze posiadają jeden konkretny typ samolotów. Ryanair wykorzystuje Boeingi 737, a WizzAir Airbusy A320. Pozwala to obniżyć koszty szkolenia załogi i pilotów, a także serwisu. Przy dużych zamówieniach tanie linie lotnicze otrzymują niższe ceny na części, a także same samoloty. Bardzo ciekawą informacją, którą warto również poznać jest to, że średni wiek maszyn w tanich liniach lotniczych to zaledwie kilka lat w porównaniu z kilkunastoma latami w liniach tradycyjnych. Tanie linie lotnicze wykorzystują zatem nowsze maszyny, które naturalnie są bardziej ekologiczne i ekonomiczne, co pozwala oszczędzać paliwo.

Czy różnicą jest również bezpieczeństwo?

Ważnym pytaniem, które wyjaśniamy na końcu tego wpisu, jest to, czy tanie linie lotnicze różnią się również kwestiami bezpieczeństwa. Odpowiedź na to pytanie dla wielu osób jest zaskakująca, ale przede wszystkim bezpieczna. Tanie linie lotnicze nie różnią się pod żadnym względem kwestiami bezpieczeństwa od tradycyjnych linii lotniczych. Przechodzą one te same procedury certyfikacyjne, a także muszą spełniać te same wymogi formalne i technicznie odnośnie do samolotów. Muszą posiadać również sprawny i nowoczesny sprzęt spełniający wszystkie wymagane normy. Same samoloty również są serwisowane i naprawiane w taki sam sposób i w tych samych serwisach co samoloty standardowych linii lotniczych.

Nieco dyskusyjną kwestią może być jedynie obsada pilotów wykorzystywanych przez tanie linie lotnicze. Przeważnie – choć nie jest to regułą, czy zasadą w tanich liniach lotniczych latają mniej doświadczeni piloci, którzy najczęściej rozpoczynają swoją karierę zawodową. W ten sposób tanie linie lotnicze również starają się pozyskiwać oszczędności, ale należy podkreślić, iż nie jest to niebezpieczne. Wszyscy piloci muszą posiadać stosowne certyfikaty, wiedzę i umiejętności zdobywane latami. Fakt ten wynika też po części z tego, iż tanie linie lotnicze przeważnie wykonują krótkie lokalne trasy, na których doświadczenie nie jest tak bardzo potrzebne jak umiejętności radzenia sobie na trudnych lotniskach, czy w trudnych warunkach pogodowych w różnych częściach świata np. w Ameryce Południowej, Afryce czy Azji.

Jak przydatny był ten wpis?

Kliknij gwiazdkę, aby ją ocenić!

Średnia ocena 4.7 / 5. Liczba głosów: 7

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Ponieważ uważasz, że ten post był przydatny...

Śledź nas w mediach społecznościowych! aby dowiedzieć się więcej!