Przygoda z nartami – pierwsze kroki

Narty nauka

Narty to jeden z popularnych sportów zimowych, ale w Polsce wciąż jeszcze daleko mu do piłki nożnej czy saneczkarstwa, które uprawiają wszystkie dzieci od najmłodszych lat. Na nartach może jeździć nawet maluch pod warunkiem posiadania odpowiedniego sprzętu, a do pierwszych prób wcale nie potrzeba żadnych specjalnych terenów narciarskich, bowiem sprawdzi się z powodzeniem nawet pobliska górka. Wiele dużych miejscowości posiada swoje rekreacyjne tereny, w których obszarze władze miasta czy gminy zadbały również o możliwość pozjeżdżania na deskach, a jeśli ktoś ma nieco większe ambicje to z czasem może skorzystać z oferty licznych ośrodków tak w polskich górach, jak i na wybrzeżu. Zanim jednak zacznie się zjeżdżać z Czantorii najpierw trzeba poznać parę zasad podstawowych.

Odpowiedni teren i przygotowanie

Oczywistym jest, że zależnie od przygotowania i wybranego miejsca nauka może przychodzić łatwo, albo kończyć się upadkami i przykrymi konsekwencjami. Jak wiadomo im więcej problemów, niepowodzeń i siniaków, tym mniej samozaparcia do dalszych prób, dlatego lepiej pomyśleć o tym wcześniej i ryzyko zminimalizować. Wybierany teren powinien być płaski, tylko z bardzo lekki spadkiem, oznaczony na niebiesko. Lepiej zaczynać wtedy, gdy stok jest mniej zaludniony, a więc nie w samych szczycie sezonu i dodatkowo jeszcze w długi weekend. Kolejny problem to kondycja fizyczna. Jazda na nartach wymaga kontroli własnego ciała i osoby, które nigdy się nie gimnastykowały, nie jeździły na łyżwach czy wrotkach mogą mieć z tym problemy. Poza tym postawa podczas jazdy wymaga lekko ugiętych kolan i wyprostowanych pleców, a to osobom niewygimnastykowanym przychodzi ze sporym trudem. Jeśli planuje się rozpocząć przygodę z nartami warto zacząć od programu 300 brzuszków, albo przynajmniej systematycznej gimnastyki. Wyćwiczenie pozwoli też na lepszą kontrolę własnego ciała, dlatego w momencie upadków, których niestety nie da się uniknąć, nie będzie istniało tak poważne zagrożenie. Poza tym kontrolowany upadek to także sposób na zatrzymanie się, jeśli są z tym problemy, a kontrola nad nartami nie została jeszcze opanowana w pełni.

Pierwsze kroki na nartach

Najważniejsza podczas jazdy na nartach jest pozycja ciała. Przede wszystkim poprzez odpowiednie ustawienie tułowia powoduje się regulowanie tempa zjazdu. Osoby zaczynające na bardziej stromych stokach mają odruch odchylania się do tyłu, co jest niejako reakcją obronną, ale wykonując taki gest szkodzą sobie, bowiem zjeżdżają wówczas szybciej. Ważne jest rozsądne wymuszenie na swojej psychice „zgody” na pochylanie się do przodu, bowiem wówczas ciężar ciała dociska czubki nart do powierzchni śniegu i wbijając je zwiększa tarcie, a przy okazji hamuje. Prawidłowa sylwetka to nogi ugięte w kolanach i kostkach, tułów pochylony do przodu, a ręce w pozycji lekko ugiętej przy ciele. Ważne jest wypracowanie tej pozycji z czasem, aby stała się ona naturalna, a ponieważ w warunkach domowych raczej trudno byłoby się tak poruszać, najlepszym miejscem do jej ćwiczenia jest stok. Mocne pochylenie do przodu, a zwłaszcza ugięcie nóg w stawie skokowym warunkuje kontrolowanie prędkości nart, więc warto nad tym popracować, aby narty nie uciekały stale spod stóp do przodu. Przed pierwszym zjazdem warto poświęcić trochę czasu na stanie w nartach i chodzenie w nich, aby nauczyć się poruszać z tym dodatkowym obciążeniem i nie zaplątać własnych nóg.

10 rad dla początkujących narciarzy

  1. Zadbaj o właściwy sprzęt. Nie musi być kosztowny i nowy, ale warto zwróć uwagę na wiązania oraz długość nart. Najlepiej kupuj je z kimś, kto ma o tym pojęcie, albo poszukaj rady w Internecie.
  2. Strój to ważny element narciarstwa. Powinien być wygodny i ciepły, a zarazem lekki.
  3. Wybieraj tylko łatwe, stosunkowo płaskie tereny, oceniając realnie swoje możliwości, aby nie tylko nie zrobić krzywdy sobie, ale także innym uczestnikom trasy.
  4. Pamiętaj o wcześniejszej zaprawie. Regularnie ćwicz, biegaj, chodź na siłownię, albo wybierz inną formę aktywności fizycznej, aby przygotować swoje ciało do wysiłku i nadać mu gibkości.
  5. Poćwicz kontrolowany upadek i przygotuj się na takie sytuacje podczas nauki. Popularne powiedzenie mówi, że kto się nie przewróci, ten się nie nauczy. Problem w tym, aby upadek nie skończył się poważnym urazem czy złamaniem.
  6. Pamiętaj, że odchylenie ciała do tyłu wpływa na zwiększenie szybkości zjazdu nart, dlatego nigdy nie upadaj na plecy, a zawsze ukośnie do tyłu i na bok.
  7. Systematycznie ćwicz równowagę, w tym także na sucho wykonując różne ćwiczenia na jednej nodze.
  8. Zaczynaj przygodę od spacerowania najpierw po płaskim terenie, potem pod górę wykorzystując metodę schodkowania. Ostatnim etapem jest zjeżdżanie w dół.
  9. Kijki wykorzystuj jedynie podczas ćwiczeń w chodzeniu. Do prostych zjazdów nie są potrzebne a mogą nawet stać się przeszkodą.
  10. Pamiętaj, że narty to zabawa i relaks. Nie nastawiaj się z góry na wielkie sukcesy. Baw się i ciesz nawet z małych postępów.

Jak przydatny był ten wpis?

Kliknij gwiazdkę, aby ją ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Ponieważ uważasz, że ten post był przydatny...

Śledź nas w mediach społecznościowych! aby dowiedzieć się więcej!