Najlepsze miejsca na narty w Polsce

Polska narty

Narty mają w Polsce swoją długą tradycję wywodząc się jeszcze z czasów przedwojennych, a o góralskich rodach Bachledów czy Gąsienniców słyszał zapewne każdy rodak. Polskie narciarstwo nie pozostaje w tyle za światowym a chociaż nie ma w naszym kraju tak dobrych warunków, jak w wiecznie zaśnieżonych rejonach północnej Skandynawii to w historii mieliśmy wielu znanych skoczków i zjazdowców. Polacy też coraz bardziej kochają ten sport, a ponieważ gór w kraju nie brakuje warto dowiedzieć się, gdzie najlepiej pojechać, aby znaleźć warunki na miarę własnych umiejętności oraz odpowiednią infrastrukturę.

Rejony narciarskie w południowej Polsce

Południowe rejony kraju to przede wszystkim młode góry Karpaty, które pokrywają około 6% powierzchni kraju, a także Sudety o nieco łagodniejszych stokach. Rejony narciarskie można długo wymieniać, bowiem jest ich sporo we wszystkich południowych województwach. Dobre warunki panują tu nawet do końca marca, a infrastrukturę i bazę noclegową systematycznie rozbudowuje się w ostatnich latach. Do najważniejszych ośrodków można z pewnością zaliczyć Szczyrk – główny polski ośrodek narciarski w województwie śląskim z takimi miejscami, jak Beskidek ze stokiem zjazdowym o długości 730 m, Kaimówka z trasą 400 m i łatwiejszą 150 m, oraz Centralnym Ośrodkiem Sportu. Poza Szczyrkiem każde z południowych województw oferuje przynajmniej kilka miejsc, do których warto udać się na zimowy wypoczynek i narciarskie zmagania.

  • Województwo dolnośląskie proponuje miejscowości: Boguszów-Gorce z górą Dzikowiec, Bystrzyca Kłodzka z Łysą Górą, Dziwiszów, Karpacz z Białym Jarem i kompleksem narciarskim Kopa, Kamienna Góra, Lądek Zdrój, Międzygórze i Stronie Śląskie – obie miejscowości korzystające ze stoków Czarnej Góry, Szklarska Poręba z Halą Szrenicką, Świeradów Zdrój i okolice, Zieleniec.
  • Województwo śląskie nie mniej obfituje w miejsca przystosowane do uprawiania narciarstwa. Na stoki zaprasza: Bielsko-Biała z Klimczokiem, Brenna, Bytom wraz z bytomskimi dolomitami, Korbielów, Istebna ze wzgórzem Chichot, Międzybrodzie Żywieckie z Górą Żar, Morsko Zawiercie, Pilica z Cisową, Sosnowiec, wspomniany wyżej Szczyrk, Ujsoły, Ustroń z legendarną Czantorią, Wisła, Zwardoń, Żywiec.
  • Małopolskę z powodzeniem można uznać za królową narciarstwa. Jest tu około 40 różnych ośrodków, w tym tak znane, popularne i dobrze przygotowane, jak Białka Tatrzańska, Bukowina Tatrzańska aż z 11 miejscami zjazdowymi czy Zakopane, w którym zaprasza osiem lokalizacji. Do równie znanych zalicza się Biały Dunajec, Chabówka, Krynica, Szczawnica z Palenicą, Zawoja, Małe Ciche, Limanowa, Rabka, Wieliczka, Krościenko, Czorsztyn i kilkanaście innych miejsc.
  • Województwo podkarpackie, świętokrzyskie i lubelskie to także kilkanaście mniejszych, łagodniejszych stoków, w tym słynny z walorów uzdrowiskowych Polańczyk, Cisna czy Komańcza oraz Rymanów, Sanok i Ustrzyki.

Rejony narciarskie w północnej Polsce

Powszechnie narciarstwo kojarzy się rejonami górskimi, ale w Polsce można z tego sportu korzystać także w innych częściach kraju. Ośrodki narciarskie z trasami przystosowanymi do zjazdów znajdują się w województwie pomorskim, warmińsko-mazurskim, wielopolskim a nawet w łódzkim, zazwyczaj są to niewysokie góry stanowiące pozostałości moreny czołowej prehistorycznego lodowca, które dziś służą narciarzom. W północnej części Polski można odwiedzić:

  • Przywidz, około 30 km od Gdańska. Znajduje się z nim Ośrodek Narciarski „Zielona Brama” ze sztucznie naśnieżanym stokiem o długości 600m a szerokości 100 m, 2 wyciągi orczykowe, wyciąg dla najmłodszych i trasa dla biegaczy.
  • Stężyca w Kaszubskim PN, oferująca 300-metrowy oświetlony stok na Wieżycy, 8 różnych wyciągów, wypożyczalnię sprzętu i bogatą bazę,
  • Sopot oferuje łagodny, niespełna 40-metrowy zjazd z Łysej Góry wraz z wyciągami i niewielką skocznią narciarską.
  • Ostróda z okoliczną Dylewską Górą we wsi Wygoda, wyciąg narciarski z liczącą 500m trasą zjazdową i tor saneczkowy,
  • Lidzbark Warmiński z Krzyżową Górą proponuje łatwe trasy narciarskie z dwoma wyciągami i wciąż rozbudowywaną infrastrukturą
  • Elbląg – w tym mieście zaprasza Góra Chrobrego, na której przygotowano zjazd na stoku w linii prostej 410 m. o różnicy poziomów 62 m, a także pięć wyciągów o różnej długości.
  • Łódź – jedyne miasto w centralnej Polsce posiadające swoją Górę Kamieńsk, kolej linową o długości 750 m, dwa wyciągi oraz główną trasę 760 m długości i od 30 do 150 m szerokości.
  • Poznań – 150-metrowy stok na zboczu Kopca Wolności, 30-metrowy stok dla początkujących oraz dwa wyciągi znajdują się w ośrodku Malta Ski.

Jak przydatny był ten wpis?

Kliknij gwiazdkę, aby ją ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Ponieważ uważasz, że ten post był przydatny...

Śledź nas w mediach społecznościowych! aby dowiedzieć się więcej!