Podróżowanie dla początkujących. Kilka wskazówek i trików dla osób które chcą zacząć zwiedzać świat, a nigdy tego nie robiły!

Podróżowanie dla początkujących
Podróżowanie dla początkujących

Podróżowanie to jeden z najpopularniejszych sposobów na spędzanie wolnego czasu. Wiele osób podróżuje zarówno w celach rekreacyjnych, jak i tworzą z tego sposobu spędzania wolnego czasu regularne hobby. Sporo osób chce zacząć podróżować, lecz nigdy tego nie robiło. W tym tekście prezentujemy najważniejsze porady dla osób początkujących, aby pierwsze kroki zwiedzania świata były komfortowe i bezpieczne.

Ubezpieczenie

Pierwszym krokiem, od którego powinniśmy rozpocząć nasze podróże, jest ubezpieczenie się. Choć podróże są niezwykle ekscytujące, w ich trakcie może przydarzyć się nam wiele niespodziewanych rzeczy. Mogą być to zarówno rzeczy związane z naszym zdrowiem, a także kradzieże czy uszkodzenia naszego sprzętu. Chcąc zatem podróżować i mając w planach wykonanie wielu wycieczek, powinniśmy zadbać o naszą asekurację.

Przede wszystkim powinniśmy pobrać z lokalnego funduszu zdrowia zaświadczenie o naszym europejskim ubezpieczeniu zdrowotnym. Dobrym pomysłem jest również wykupienie dodatkowego ubezpieczenia zdrowotnego podróżnego prywatnie. Są one dostępne w bankach czy firmach ubezpieczeniowych i mają dużo szerszy zakres asekuracji. W niektórych państwach nasze podstawowe europejskie ubezpieczenie nie będzie obejmowało transportu, bardziej zaawansowanego leczenia czy pokrycia kosztów leczenia.

Dobrym pomysłem jest ubezpieczenie również naszego bagażu, telefonu czy sprzętu fotograficznego, który będziemy używali w trakcie podróży. Choć dodatkowe ubezpieczenia będą pewnym kosztem, jeśli wyszukamy najtańsze opcje na rynku np. przy pomocy porównywarek ubezpieczeń i wykupimy kompleksowo wszystkie ubezpieczenia w jednym towarzystwie, będziemy mogli liczyć na bardzo atrakcyjną cenę.

Kilka wskazówek i trików dla osób które chcą zacząć zwiedzać świat, a nigdy tego nie robiły!
Kilka wskazówek i trików dla osób które chcą zacząć zwiedzać świat, a nigdy tego nie robiły!

Zabezpieczenie pieniężne

Pieniądze to podstawa wszystkich podróży, a zatem powinniśmy mieć przygotowany odpowiedni schemat zarządzania naszymi funduszami. Przede wszystkim powinniśmy móc używać środków za granicą w kilku formach. Z pewnością będzie to karta płatnicza, ale i gotówka lokalna lub często dolary lub euro. Przed wyjazdem powinniśmy upewnić się jaką walutę powinniśmy ze sobą zabrać, a także zadbać o wymienienie gotówki, gdyż wymiana za granicą może być trudna, niebezpieczna czy niekorzystna. Pieniądze w obcej walucie powinniśmy umieścić w kilku miejscach bagażu i trzymać ją w różnych miejscach na wypadek kradzieży. Powinniśmy również zadbać o jedną – dwie karty kredytowe, które umożliwią nam bezpośrednie płacenie w lokalnej walucie. W tym celu warto wybrać dwa niezależne banki, aby w razie awarii któregokolwiek z nich móc komfortowo płacić kartą drugiego.

Mówiąc o pieniądzach, powinniśmy również zabrać ze sobą więcej środków, aniżeli będzie nam potrzebnych na podróż. W razie nieprzewidzianych wydatków będziemy mogli pokryć większe koszty, czy komfortowo i szybko wrócić do kraju. Powinniśmy mieć również ze sobą — co ważne trochę polskiej waluty, gdyż możemy znaleźć się w kraju, wracając z wycieczki np. w nocy i nie mieć jak wymienić środków zagranicznych na polskie.

Bliskie podróże po Europie

Bardzo przydatną wskazówką dla osób, które chcą zacząć podróżować, jest rozpoczęcie naszej przygody ze zwiedzaniem pobliskich państw i lokalizacji. Bardzo często chcemy rozpocząć nowe hobby od imponujących lokacji, ale nie jest to zbyt dobry pomysł. Jeśli nigdy wcześniej nie podróżowaliśmy, warto jest sprawdzić jak w praktyce przebiegają podróże, na co musimy uważać, jak będziemy je znosili i czego będziemy potrzebowali, a także z jakimi zagrożeniami będziemy musieli się zmierzyć. Żaden teoretyczny poradnik nie zastąpi nam praktyki. Rozpoczynając zatem zwiedzanie świata, zdecydowanie lepiej jest na początku zwiedzać pobliskie kraje.

Podróżując blisko, w razie nieprzewidzianych wydarzeń będziemy mogli dość łatwo wrócić do Polski. W sąsiednich krajach europejskich panuje również podobna kultura, czy podobne zwyczaje do naszych, dzięki czemu będzie podróżowało nam się dużo łatwiej. Mamy również do dyspozycji wiele miejsc oddalonych od Polski jedynie o kilkaset kilometrów, które mogą być niezwykle imponujące czy ciekawe, a więc w pobliżu nas też nie zabraknie nam celów podróży. Gdy nabierzemy już pewnego doświadczenia, będziemy mogli zapuszczać się coraz dalej np. w odległe zakątki Europy, a nawet na inne kontynenty.

Podróżowanie dla początkujących – Kilka wskazówek i trików dla osób które chcą zacząć zwiedzać świat, a nigdy tego nie robiły!
Podróżowanie dla początkujących – Kilka wskazówek i trików dla osób które chcą zacząć zwiedzać świat, a nigdy tego nie robiły!

Szukaj okazji

Jeśli chcemy podróżować często i zwiedzić jak najwięcej miejsc przede wszystkim powinniśmy poszukiwać okazji, zniżek czy jak najtańszych miejsc noclegu. Jest to jeden z najważniejszych elementów podróżowania, gdyż podróżując dużo, nawet niewielkie obniżki pozwolą nam zobaczyć więcej miejsc i nie nadszarpywać naszego budżetu. Środki to przeważnie główny ograniczający nas element, a więc im atrakcyjniejszą finansowo wycieczkę zorganizujemy tym więcej będziemy mogli podróżować w przyszłości.

Jeśli zatem chcemy zacząć podróżować po Europie i świecie, przede wszystkim powinniśmy wyszukiwać najtańszych opcji noclegu, podróży, żywienia się itp. Przede wszystkim powinniśmy korzystać z porównywarek cenowych lotów, a także biletów autokarowych czy kolejowych. Często to właśnie z powodu okazji promocji wybierzemy kierunek, w którym się udamy, gdyż akurat w tym czasie będą dostępne promocje np. do Włoch, na północ Europy, czy poza Europę. Powinniśmy korzystać również z porównywarek hoteli, a także kwater prywatnych. Dzięki temu będziemy mogli wyszukać najatrakcyjniejsze noclegi w danej lokalizacji, które mogą różnić się nawet ceną kilkunastokrotnie.

Plan B

Wybierając się w jakąkolwiek podróż powinniśmy mieć również przygotowany plan B. Plan awaryjny przyda nam się, gdyż nie raz będziemy mieli do czynienia z zaskakującymi czy negatywnymi sytuacjami. Może być to strajk, nasza choroba, okradzenie nas lub zamknięcie danego rejonu. W takiej sytuacji powinniśmy mieć przygotowany plan powrotu do domu.

Wybierając się zatem w podróż do danego miejsca, powinniśmy zatem sprawdzić, w jaki sposób możemy przedostać się z powrotem do Polski, a także jakie są ceny podróży. Powinniśmy mieć przygotowane również alternatywne miejsca noclegu, które mogą być np. droższe, ale które będziemy mogli wynająć od ręki np. hotele.

Jak przydatny był ten wpis?

Kliknij gwiazdkę, aby ją ocenić!

Średnia ocena 3 / 5. Liczba głosów: 2

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Ponieważ uważasz, że ten post był przydatny...

Śledź nas w mediach społecznościowych! aby dowiedzieć się więcej!