Podróż autobusem dalekobieżnym. Jak przygotować się na podróż autokarem i o czym warto pomyśleć?

Podróż autobusem dalekobieżnym. Jak przygotować się na podróż autokarem i o czym warto pomyśleć?
Podróż autobusem dalekobieżnym. Jak przygotować się na podróż autokarem i o czym warto pomyśleć?

Podróżowanie dalekobieżne autobusami to jeden z popularniejszych sposobów na przemieszczanie się po Polsce czy Europie. Ma ona wiele zalet z wygodą na czele. Często jednak nie wiemy do końca jak przygotować się na taką podróż oraz na jakie elementy podróży zwrócić szczególną uwagę. W tym teście przedstawiamy wszystkie kwestie, o których należy pomyśleć.

Rezerwacja i zakup biletu

Pierwszą kwestią, o którą należy zadbać jeśli wybieramy się w daleką podróż autobusem, jest zakup biletów. Powinniśmy przede wszystkim zorientować się czy zakup biletów jest limitowany czy bilety sprzedawane są bez żadnych ograniczeń. Jeśli na naszej trasie działa limitowana sprzedaż biletów najlepszym sposobem jest jak najwcześniejsze ich wykupienie. Dzięki temu będziemy mogli liczyć na najniższe ceny, a także będziemy mieli pewność rezerwacji miejsca w autobusie. Obecnie systemy rezerwacyjne jeśli działają aktywnie, oferuję najtańsze ceny przy braku zainteresowania danym kursem a jeśli ona wzrasta i pasażerowie regularnie wykupują bilety, wzrasta również cena.

Gdy na danej trasie np. z Katowic do Krakowa nie obowiązuje rezerwacja miejsc, warto zakupić bilet i zjawić się na stanowisku odjazdu z pewnym wyprzedzeniem. W niektórych miastach i na niektórych dworcach autobusowych obowiązują kolejki, w które ustawiają się pasażerowie chcący wejść do danego autobusu. Warto zatem być przynajmniej w pierwszej dwudziestce – trzydziestce pasażerów, aby nie obawiać się o brak miejsca w autobusie.

Podróż autobusem dalekobieżnym. Jak przygotować się na podróż autokarem i o czym warto pomyśleć?
Podróż autobusem dalekobieżnym. Jak przygotować się na podróż autokarem i o czym warto pomyśleć?

Bilet w wersji papierowej

Jeśli wybieramy się w daleką podróż – zwłaszcza z limitowanym systemem biletowym, warto zadbać, aby posiadać przy sobie kopię biletu w formie papierowej. Jeśli kupujemy go w internecie, warto wydrukować bilet i przedstawić go kierowcy w taki sposób. Urządzenie takie jak telefon czy tablet mogę zawieźć i np. popsuć się, a tym samym „połknąć” nasz bilet. Jeśli ogólnie wolimy posługiwać się cyfrowymi biletami i telefonami, możemy robić to nadal, ale powinniśmy posiadać również papierową kopię na wypadek nieprzewidzianych wydarzeń.

Wybór miejsca w autobusie

Jeśli wsiadamy do autobusu lub rezerwujemy konkretne miejsce, warto wybrać je świadomie. Przede wszystkim powinniśmy zorientować się po której stronie autobusu w trakcie jazdy będzie świeciło słońce. Możemy to sprawdzić dość łatwo, porównując trasę jazdy na mapie i porę dnia. Słońce do południa będzie świeciło po wschodniej stronie jazdy, a po południu po zachodniej. Wbrew pozorom i przyciemnianym szybom czy filtrom przeciwsłonecznym może być to bardzo niekomfortowe.

Wybierając miejsce w autobusie, warto wybrać i również takie, które będzie dla nas komfortowe. Jeśli chcemy korzystać z ubikacji podczas jazdy, warto wybrać miejsce zlokalizowane blisko toalety. Jeśli z kolei nie chcemy, aby inni ludzie przechodzili obok naszego miejsca, powinniśmy wybrać te w początkowej lub końcowej sekcji autobusu. Warto również wybierać miejsce od okna, gdyż daje ono większy komfort. Siedząc na takim miejscu, możemy wygodnie oprzeć się o boczną szybę, czego nie zrobimy na miejscu od korytarza.

Miejscem, które może być szczególnie atrakcyjne w autokarze, jest to przed tylnymi drzwiami zlokalizowanymi w połowie lub pod koniec autobusu. Miejsca takie mają za sobą mają szeroką półkę, oddzielającą od schodków wyjściowych. Miejsca te często mają więcej przestrzeni na nogi, a za nami nie siedzą inni pasażerowie.

Podróż autobusem dalekobieżnym. Jak przygotować się na podróż autokarem i o czym warto pomyśleć?
Podróż autobusem dalekobieżnym. Jak przygotować się na podróż autokarem i o czym warto pomyśleć?

Prowiant

Wybierając się w dłuższą podróż autobusem, powinniśmy również zabrać o powiat, czyli napoje i przekąski. Wbrew pozorom jest to bardzo ważne, gdyż autobusy, mogą być opóźnione czy utknąć w korkach. W trakcie jazdy nie możemy również kupić prowiantu, dlatego zawsze najlepiej zabrać ze sobą przynajmniej małą ilości napojów i jedzenia. Możemy zatem postawić na butelkę wody, a także batony czy inne paczkowane przekąski, które nie będą problematyczne w przewożeniu i spożywaniu. Powinniśmy rezygnować z zabierania rzeczy o krótkim terminie przydatności takich jak np. kanapki z wędliną czy sałatki, gdyż nie wiemy jak długo potrwa podróż i czy będziemy mieli komfortowe miejsce do jedzenia. Jeśli chcemy jednak zabrać swoje własne jedzenie przygotowane przez nas samych, warto stawiać na produkty trwałe i wytrzymałe takie jak np. chleb, masło, żółty ser czy ciasto drożdżowe. Nie powinniśmy przewozić też gorących napojów w plastikowych butelkach, gdyż mogą wydzielać się z nich szkodliwe substancje pod wpływem wysokiej temperatury.

Zajęcie

Jeśli planujemy podróż autokarem, warto również zadbać o zajęcie i rozrywkę podczas podróży. Wiele osób marginalizuje ją, uważając rozrywkę za zbytek. W rzeczywistości jednak wpływa ona w dużym stopniu na komfort podróży oraz to jak szybko ta nam mija. Powinniśmy zatem zadbać o dobrą książkę, ulubioną gazetę czy odtwarzacz MP3 z ulubioną muzyką i słuchawkami. Nie powinniśmy bazować jedynie na telefonie, gdyż niektóre autokary dalekobieżne, mogą nie posiadać gniazdek przy fotelach lub gniazdka mogą być zepsute.

Wykorzystuj postoje

Jeśli autobusem wybieramy się w dalszą trasę np. za granicę zdecydowanie, warto wykorzystywać postoje. Bardzo często jeśli w danej chwili nie jesteśmy zmęczeni lub nie mamy potrzeby udać się do łazienki, nie wykorzystujemy postoi. Czasami jednak tuż po wyjeździe gdy do następnego postoju pozostaje nam kilka godzin jazdy, odczuwamy zmęczenie i chcielibyśmy rozprostować kości. Jest to złośliwość rzeczy martwych, na którą możemy jednak zaradzić.

Niezależnie od tego ile postoi wykona kierowca, za każdym razem gdy autobus się zatrzymuje, warto wyjść z niego, a także przejść się lub zrobić kilka ćwiczeń rozciągających. Warto też uzupełnić prowiant jeśli mamy taką możliwość. Nie powinniśmy zanadto oddalać się od autobusu i korzystać jedynie z wyznaczonych przez kierowcę miejsc. Możemy w ten sposób spowodować małe zamieszanie, a autobus nie będzie mógł przez nas dojechać.

Porada: Do autobusu nawet w lecie, warto zabrać ze sobą bluzę lub ciepłe ubranie. Nawet w tym okresie intensywna klimatyzacja może sprawić, że będzie nam zimno, a niewydajne ogrzewanie w zimie również może być problematyczne przy bardzo niskich temperaturach na zewnątrz.

Jak przydatny był ten wpis?

Kliknij gwiazdkę, aby ją ocenić!

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 2

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Ponieważ uważasz, że ten post był przydatny...

Śledź nas w mediach społecznościowych! aby dowiedzieć się więcej!