Zatoka Pucka

Zatoka Pucka

Zatoka Pucka razem z Mierzeją Helską tworzy prężnie rozwijający się ośrodek turystyki i rekreacji. Jedyne w Polsce plaże o południowej ekspozycji oraz wody zatoki doskonale nadają się do nauki i uprawiania sportów wodnych i turystyki podwodnej.

Swój pobyt w tej magicznej krainie, raju dla aktywnych, rozpocząć można w Rzucewie. Tu wypoczynek na najwyższym poziomie zapewnia hotel Jan III Sobieski, którego siedziba znajduje się w neogotyckim pałacu, przypominającym nieco średniowieczne warownie. Pałacyk stoi na malowniczym klifie, nad samym brzegiem Zatoki Puckiej.

Stolica regionu, Puck, to miasto z dwóch stron oblane przez morze, w które wybiega oparte na palach, wielkie drewniane molo ze stylową, okrągłą restauracją Bursztynią. Warto tu zobaczyć stojący w porcie słup – symbol zaślubin z morzem. Do miasta najlepiej wybrać się pod koniec czerwca, by zobaczyć Morską Pielgrzymkę Rybaków. Dzień pielgrzymki to najważniejsze święto w roku każdego Kaszuba, a w szczególności właśnie rybaków. Rybackie jednostki z Helu, Jastarni, Władysławowa, Kuźnicy oraz Chałup zapełniają się rybakami, mieszkańcami oraz turystami, którzy wsiadają do udekorowanych łodzi i wypływają w rejs po wodach Zatoki Puckiej.

Sporą atrakcją niedaleko samego Pucka jest także położona wśród lasów Puszczy Darżlubskiej wioska Mechowo. Kryje się w niej słynna grota z charakterystycznymi skręconymi kolumnami przy wejściu. Groty Mechowskie powstały w wyniku kreowania tworów polodowcowych. W ich wnętrzu znajduje się m.in. komora zwieńczona kopułą z naciekami o niezwykłej kolorystyce i kształtach, z których jeden nazwano krwawiącym sercem.

Dalej warto udać się do Żarnowca, gdzie znajduje się największa w Polsce szczytowo – pompowa elektrownia wodna, działająca już od ponad 30 lat! Co ciekawe, w tym samym miejscu rozpoczęto także budowę pierwszej w kraju elektrowni atomowej, jednakże z inwestycji tej zrezygnowano po fali protestów okolicznych mieszkańców.

Rodziny z dziećmi oraz miłośnicy zwierząt powinni pojechać do stadniny koni w Białogórze. Tu można także zamieszkać w domkach, pod namiotem lub w hotelu klimatycznie udekorowanym porożami zwierzyny łownej. W stadninie oprócz koni zobaczyć można dziki, strusie i zwierzęta domowe. Warto stąd wybrać się na półgodzinny spacer do pięknej, czystej i co najważniejsze niezatłoczonej plaży.

Będąc w tych okolicach koniecznie trzeba odwiedzić Dębki, gdzie wypocząć można na cichych, pozbawionych tłumów plażach. Jest tu również plaża specjalnie przeznaczona dla zwolenników naturyzmu – znajduje się bezpośrednio nad rzeką Piaśnicą. Sama miejscowość nie ma w sobie nic z hałaśliwego kurortu, za to upodobały sobie ją gwiazdy polskiego kina. Co ciekawe, Dębki to właśnie słynna plaża „filmowa”. Tutaj rozgrywają się końcowe sceny filmu M. Koterskiego „Dzień Świra” oraz kilka scen z filmu T. Konwickiego „Ostatni dzień lata”.

W wiosce trzeba udać się do drewnianej kaplicy Zmartwychwstańców, nawiązującej do regionalnych tradycji kaszubskich. Warto też udać się do pobliskiego Krokowa, gdzie zobaczyć można reprezentacyjny pałac szlachecki. Założony tu w XVIII wieku park krajobrazowy z Aleją Filozofów był zaliczany do największych takich terenów w Europie. Obecnie w pałacu mieszczą się siedziba Fundacji Europejskie Spotkania, Kaszubskie Centrum Kultury, hotel oraz bardzo elegancka restauracja.

Zatoka Pucka to cudowne miejsce na wypoczynek, zwiedzanie, rekonwalescencję czy zabawę. W setkach malutkich miejscowości każdy znajdzie swój kawałek plaży, swój kawałek morza i swój ulubiony sposób na wypoczynek.

Jak przydatny był ten wpis?

Kliknij gwiazdkę, aby ją ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Ponieważ uważasz, że ten post był przydatny...

Śledź nas w mediach społecznościowych! aby dowiedzieć się więcej!