Wschód: Między Podlasiem a Lubelszczyzną

Podlasie

Tutaj najchętniej swój wolny czas spędzają mieszkańcy Mazowsza, okolic Białej Podlaskiej i Włodawy. Rzadko zapuszczają się w te tereny osoby mieszkające na co dzień w Polsce zachodniej czy na Pomorzu. Co sprawia, że warto przyjechać na ten obszar? Poznaj cztery opisy pogranicza Podlasia i Lubelszczyzny i sam oceń jak atrakcyjna jest Polska wschodnia.

  1. Jednym z najciekawszych i najpiękniejszych miejsc w Polsce jest Poleski Park Narodowy. To wyjątkowo urokliwy zakątek, w którym z powodzeniem można odpocząć od miejskiego zgiełku. Warto go odwiedzić, choćby po to, aby przejść się wyjątkowymi drewnianymi kładkami. Kilometrami biegną one przez las, przerzucone nad trzęsawiskiem. Takich widoków nie ma nigdzie w Polsce. PPN to idealne miejsce dla „leśnych ludzi”.

  2. Dla ukojenia duszy i chwili zadumy oraz spokoju najlepsza będzie podróż na Świętą Górę Grabarkę, nazywaną sercem polskiego prawosławia. Można tu zgłębić tajemnice wiary i napełnić się niesamowitą dobrocią, natchnieniem… U podnóża góry znajduje się kapliczka z cudownym źródłem wody o właściwościach (ponoć) uzdrawiających! W tym miejscu pielgrzymi symbolicznie obmywają swoje choroby, smutki i żale. Na szczycie wzgórza zaś znajduje się drewniana cerkiew oraz zabytkowe zabudowania klasztorne, w których mieszkają mniszki. Pozostała część wzniesienia usiana jest tysiącami krzyży, które od wieków ustawiane są przez pielgrzymów. Jesteś wyznania rzymskokatolickiego? Dla Ciebie też jest tu miejsce – tak wielką moc ma Góra Grabarka.

  3. Południowe Podlasie w regionie Nadbużańskiego Parku Krajobrazowego to miejsce naprawdę szczególne. Trzy dni spędzone tutaj dają więcej niż trzy tygodnie przeleżane w niejednym śródziemnomorskim kurorcie. Piękna i w tak wielu miejscach nie tknięta przez człowieka przyroda w dolinie Bugu, współistnienie tak wielu kultur religii i narodowości sprawia, że miejsce to emanuje szczególną atmosferą pogranicza. Podlaska gościnność i tradycja, staropolskie obyczaje i szlacheckie obrządki tworzą idealną aurę, perfekcyjne warunki dla wypoczynku. Magicznym miejscem jest też Janów Podlaski z najsłynniejszą na świecie stajnią arabów, w której co roku organizuje się wielką konną aukcję. Licytują polskie sławy, szejkowie z Bliskiego Wschodu, Japończycy, Amerykanie i hodowcy z Chile. Dookoła tylko grzywy i kopyta – magiczne i bardzo energetyczne miejsce.

  4. Miejscem niezwykłym jest klasztor w Jabłecznej. Jeśli szuka ktoś ciszy, cichszej niż gdziekolwiek na świecie to tutaj znajdzie ją z pewnością. Ciszę uduchowioną. Sama okolica jest niesamowita, przesycona świętą codziennością. Żadnych innych zabudowań, żadnych wiosek w pobliżu. Odludzie. Także nieregularny Bug może być tutaj powodem do zachwytu. Niezbyt szeroki, raczej brunatny niż błękitny, głęboki na 10 metrów a w zakolach nawet i więcej. To on przyniósł w to miejsce ikonę św. Onufrego w XI wieku i to z tej przyczyny klasztor stoi na tych cudownych ziemiach do dnia dzisiejszego, niewzruszony, niezmieniony, tak samo surowy i tak przyjazny turystom.

Jak przydatny był ten wpis?

Kliknij gwiazdkę, aby ją ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Ponieważ uważasz, że ten post był przydatny...

Śledź nas w mediach społecznościowych! aby dowiedzieć się więcej!