W krainie wydm
•
W tym regionie Polski można poczuć się jak na prawdziwej pustyni wędrując wydmami, które osiągają nawet 30 metrów wysokości. Kraina ta odkrywa przed turystami piękno w najczystszej postaci.
Wiele osób jest zdania, że wśród nadmorskich miejscowości najlepszy klimat, niepowtarzalną atmosferę i najpiękniejszą plażę ma Łeba. Jej historia sięga XIII wieku, lecz w obecnym miejscu miasto powstało dopiero w wieku XVI – wcześniej bowiem było zasypywane przez wędrujące wydmy i zalewane przez częste sztormy. W tej „nowej” Łebie największym zabytkiem jest kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny z XVIII- wieczną szachulcową wieżą. We wnętrzu świątyni warto jednak zwrócić uwagę również na obraz „Matka Boża jako orędowniczka”, namalowany przez niemieckiego ekspresjonistę za pomocą farb używanych przez rybaków do malowania łodzi.
Na fali konkurowania z Ustką o pierwszeństwo wśród nadmorskich kurortów reaktywowano niezależne Księstwo Łebskie. Miłośnicy ptaków mogą tu odwiedzić ogród ornitologiczny, a dzieci wziąć udział w licznych konkursach na najładniejszą rzeźbę z piasku.
Niedaleko Łeby, w Rąbce, w latach 1940- 1945 istniał poligon rakiet przeciwlotniczych i batalistycznych. Dziś znajduje się tu ekspozycja militarna z lejem wyrzutni, rakietą typu ziemia – ziemia, fundamentami hali montażowej oraz wieloma budynkami z okresu II wojny światowej.
Stąd właściwie pieszo najlepiej udać się do Słowińskiego Parku Narodowego, który należy z pewnością do największych naturalnych osobliwości Europy. Występują tu bowiem ruchome wydmy, przypominające pustynię, staczające się wprost do jeziora i lasu. Powietrzne prądy powodują, że piasek co roku wdziera się 10/20 metrów w głąb lasu, zasypując wszystko, co napotka na swojej drodze. Z uwagi na niepowtarzalność i różnorodność krajobrazowo – przyrodniczą obszar ten został wpisany na Listę Rezerwatów Biosfery UNESCO.
Kilka kilometrów stąd warto odwiedzić Charbrowo, którego początki sięgają XIII wieku. Atrakcją historyczną miejscowości jest dwór Somnitzów, który zaczęto budować w XVII wieku i rozbudowywano przez kilkaset kolejnych lat. Dziś podobno ukryte są tam wielkie, niezwykle cenne zbiory biblioteczne, jednakże do dziś nie zostały one odnalezione. Wokół parku pozostały resztki starego parku z neoklasycystycznym mauzoleum rodu, niestety jest ono bardzo zniszczone przez pseudoposzukiwaczy skarbów, którzy niestrudzenie przyjeżdżają tu od zarania dziejów.
Panoramę tego tajemniczego terenu podziwiać można z wieży widokowej zbudowanej na szczycie świętej góry Rowokół (115 metrów n.p.m.), z której przy dobrej widoczności można nawet dostrzec zabudowania Słupska. W przeszłości wieża była miejscem kultu Słowian, a później aż do XVI wieku funkcjonowało tu sanktuarium Najświętszej Maryi Panny. Wieża służyła także jako punkt nawigacyjny dla morskich wędrowców. Według miejscowej legendy dzwony, które stoczyły się podczas burzenia kaplicy do pobliskiej rzeki Łupawy, są wciąż słyszane nocą w promieniu 500 metrów.
W krainie wydm na uwagę zasługuje również na pewno Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach, gdzie znajdują się oryginalne zagrody starej osady rybackiej. Warto również wybrać się nad Jezioro Gardno oraz do samej, chętnie odwiedzanej przez turystów, choć zdecydowanie bardziej zatłoczonej Ustki. Port, promenada oraz liczne wille i pensjonaty z pewnością budują tam atmosferę nadmorskiego kurortu i nawet tłok nie spowoduje, że pobyt uzna się za nieudany.