Gdańsk, Gdynia i Sopot to miasta tworzące jeden spójny organizm, oferujący bogatą ofertę turystyczną. Ich krajobraz jest pełen kontrastów, z jednej strony schodzą piaszczystymi plażami w Bałtyk, z drugiej otoczone są polodowcowymi wzgórzami i jeziorami Szwajcarii Kaszubskiej.
Trójmiasto najlepiej poznawać od Gdyni, która jest najmłodszym, niespełna 100 – letnim miastem nadmorskim. Na spacer w Gdyni dobrze jest się wybrać na skwer Tadeusza Kościuszki i Molo Południowe, gdzie latem odbywają się liczne festyny i koncerty. Stąd także można wypłynąć na wody Zatoki Gdańskiej statkiem wycieczkowym Viking II, który wieczorem zamienia się w wodną restaurację. Dla miłośników historii dużą atrakcją będzie z pewnością zwiedzanie żaglowca „Dar Pomorza” oraz odznaczonego orderem Virtuti Militari niszczyciela ORP „Błyskawica”. Na końcu molo mieści się Akwarium Gdyńskie, w którym obejrzeć można różne zwierzęta wodne z różnych stron świata. Naturalną przyrodę najlepiej podziwiać w obrębie rezerwatu „Kępa Redłowska”, gdzie zobaczyć można osiągający ponad 90 metrów klif „Orłowski”.
Sopot swoją sławę zawdzięcza lekarzowi wojsk napoleońskich, Janowi Jerzemu Haffnerowi, który doceniając piękno i walory lecznicze nadmorskiego zakątka postanowił stworzyć tu kąpielisko. Zaciszne boczne uliczki, kameralne secesyjne kamieniczki i wiele otoczone drzewami zabytkowych parków oraz malownicza przystań rybacka stanowią idealne miejsce dla ukojenia zmęczonych całym rokiem pracy urlopowiczów.
Koniecznie trzeba wybrać się na ul. Bohaterów Monte Cassino, czyli na popularny Monciak – najsłynniejszy w kraju deptak, przy którym mieszczą się liczne puby, restauracje, kultowe galerie, a latem prezentują się artyści.
W Parku Południowym na spacerowiczów czekają malownicze fontanny „grzybki”, z których wypływa solanka wykorzystywana do inhalacji i kąpieli zdrowotnych. Przedłużeniem tego deptaku jest najdłuższe w Europie drewniane molo (o długości 515,5 m), składające się z pomostu wchodzącego w wody Zatoki Gdańskiej oraz lądowego skweru Kuracyjnego. Przez zainstalowane na końcu molo lunety podziwiać można przepiękne widoki, a na skwerze znajdują się latarnia morska z punktem widokowym oraz śliczna zabytkowa fontanna i muszla koncertowa.
W Sopocie nie sposób nie zauważyć też luksusowego Grand Hotelu położonego przy samej plaży, Opery Leśnej czy Aquaparku, który jest jednym z największych i najnowocześniejszych centrów rozrywki wodnej w Europie.
Po odwiedzeniu Gdyni i Sopotu pozostaje już tylko wizyta w Gdańsku. Ponadtysiącletnią historię tego miasta pisali jego wybitni mieszkańcy, wydarzenia polityczne, kulturalne i wyjątkowy klimat. Tu każda ulica ma swoją własną, niezwykła atmosferę, a motławska promenada i romantyczne zaułki zachęcają do spacerów o każdej porze roku.
Będąc w Gdańsku trzeba wybrać się na spacer Traktem Królewskim, wiodącym ul. Długą i Długim Targiem od Złotej do Zielonej Bramy. Warto zwrócić uwagę na Dom Uphagena oraz lśniącą szczerozłotym blaskiem Złotą Kamieniczkę wniesioną na początku XVII wieku. Na Długim Targu trzeba zatrzymać się przed odlaną z brązu fontanną Neptuna, która jest symbolem związków Gdańska z morzem. Do innych niewątpliwych atrakcji Gdańska w tym miejscu należy Ratusz Głównego Miasta oraz Dwór Artusa, będący niegdyś miejscem spotkań zamożnych mieszczan i kulturalnym ośrodkiem życia dawnego Gdańska.
Stąd już niedaleko do kościoła Mariackiego – jednej z największych halowych bazylik w Europie. Tu po 400 stopniach można wejść na najwyższą wieżę świątyni by z galeryjki widokowej podziwiać piękną panoramę miasta i Zatoki Gdańskiej. Spacer ulicą Mariacką zaprowadzi nas nad Motławę, gdzie stoi zabytkowy żuraw gdański, najstarszy zachowany dźwig portowy z XV wieku. Dziś znajduje się w nim oddział Centralnego Muzeum Morskiego.
Trójmiasto, piękne o każdej porze roku, zachwyca niepowtarzalnym klimatem i całym mnóstwem atrakcji turystycznych. Świetnie rozwinięta baza noclegowa i gastronomiczna sprawiają, że bez obaw można udać się w ten niesamowity region i cieszyć się bogactwem naszych nadmorskich pereł.