Polskie nowość na liście UNESCO

Cerkiew

Od roku 2006 Polska mogła pochwalić się trzynastoma obiektami wpisanymi na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Aż siedem lat trzeba było czekać na kolejną polską perłę w tym prestiżowym zestawieniu, ale nareszcie jest! 21 czerwca 2013 r. do zacnego grona światowego bogactwa dołączyły drewniane cerkwie regionu karpackiego w Polsce i na Ukrainie. Jest to grupa cennych historycznie i ciekawych pod względem architektonicznym, drewnianych cerkwi z terenów Karpat. Na listę wpisano 16 budowli – po 8 z Polski i Ukrainy. To gratka dla turystów, którzy jeszcze nie mają pomysłu na tegoroczne wakacje – możesz być tam pierwszy!

Pierwszym z polskich obiektów w tej grupie jest cerkiew pod wezwaniem św. Paraskewy − prawosławna XVI- wieczna świątynia w Radrużu (na terenie województwa podkarpackiego). Cerkiew ta należy do najstarszych i najlepiej zachowanych obiektów drewnianego budownictwa cerkiewnego w Polsce. Przed wyróżnieniem UNESCO, znalazła się na prestiżowej, międzynarodowej liście World Monuments Fund (WMF), która obejmuje bezcenne obiekty zabytkowe. Kolejna polska perła to cerkiew Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy w Chotyńcu – drewniana greckokatolicka świątynia parafialna w Chotyńcu datowana na początek wieku XVII. We wnętrzu cerkwi zachowała się polichromia z początku XVIII wieku ze szczególnie interesującym obrazem Sąd Ostateczny. Trzecim obiektem jest cerkiew św. Michała Archanioła w Smolniku – dawna greckokatolicka cerkiew, która od 1974 roku funkcjonuje jako kościół rzymskokatolicki. Ostatnim kościołem z Podkarpacia jest cerkiew pod wezwaniem św. Michała Archanioła w Turzańsku wzniesiona w latach 1801-1803. Świątynia ta jest cerkwią łemkowską, trójdzielną, z trzema wieżami zwieńczonymi hełmami nad babińcem, nawą i prezbiterium. Są to najbardziej charakterystyczne cechy architektury stylu łemkowskiego.

Kolejne cztery cerkwie to już obiekty znajdujące się na terenie województwa małopolskiego, w którym usytuowanych jest najwięcej, bo aż 6 z 14 polskich obiektów wpisanych do rejestru UNESCO.

Pierwszą z małopolskich świątyń jest cerkiew św. Jakuba w Powroźniku. Obiekt nie posiada polichromii, jednak zachował się w nim ciekawy osiemnastowieczny ikonostas. Dziś świątynia pełni rolę kościoła rzymskokatolickiego. Drugim obiektem Małopolski jest cerkiew Opieki Matki Bożej w Owczarach – obecnie współużytkowana przez parafie rzymsko- i greckokatolicką. Jest to jedna z najstarszych i najbardziej wartościowych cerkwi łemkowskich. Kolejną, chyba najbardziej charakterystyczną świątynią reprezentującą grupę małopolską jest cerkiew św. Paraskewy w Kwiatoni – dawna łemkowska cerkiew greckokatolicka. Należy zdecydowanie do najlepiej zachowanych cerkwi łemkowskich w Polsce. Znajduje się również na szlaku architektury drewnianej województwa małopolskiego. Ostatnim kościołem z nowych polskich obiektów w prestiżowym zestawieniu jest cerkiew św. Michała Archanioła w Brunarach. We wnętrzu kościoła znajduje się barokowy, osiemnastowieczny ikonostas. Oprócz ołtarza głównego z XVII w. w cerkwi znajdują się dwa ołtarze boczne z wieku XVIII. Znajdują się w nich ikony Matki Bożej oraz Przemienienia Pańskiego.

Świątynie te z pewnością staną się nie lada atrakcją dla wszystkich tych, którzy podążają szlakiem obiektów z listy UNESCO w Polsce, Europie i na świecie. Czy nowy wpis wpłynie znacząco na wielkość ruchu turystycznego w Małopolsce i na Podkarpaciu? O tym przekonamy się już niedługo.

Jak przydatny był ten wpis?

Kliknij gwiazdkę, aby ją ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Ponieważ uważasz, że ten post był przydatny...

Śledź nas w mediach społecznościowych! aby dowiedzieć się więcej!