Magiczne Podlasie

Park

Czy jest coś co nieodzownie kojarzy się z regionem Podlasia? Z pewnością! Odwiedzając ten teren prawdziwym grzechem byłoby nie zobaczyć ostatniej dzikiej puszczy w Europie, Puszczy Białowieskiej – krainy pełnej magii i piękna naturalnej przyrody.

Obierając sobie za cel główny na Podlasiu Puszczę Białowieską nie można jednak zapomnieć o innych niewątpliwych atrakcjach tego pomijanego na turystycznej mapie Polski regionu. W drodze do rezerwatu warto zatrzymać się w Hajnówce. I chociaż wydawać się może, że w tym pozbawionym zabytków mieście nie ma nic ciekawego do zobaczenia, fakt istnienia cerkwi św. Trójcy stanowczo przeczy temu wrażeniu. Miejscowość słynie z organizowania dwóch konkurencyjnych świąt muzyki cerkiewnej: Dni Muzyki Cerkiewnej oraz Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Cerkiewnej „Hajnówka”. Są to znaczące wydarzenia kulturalne, których melomani nie powinni przegapić. Unikatową atrakcją w mieście jest także legendarny już bar „U Wołodzi”. Zapoczątkował on modę na tworzenie lokali w stylu socjalistycznym, z portretami wodzów partii na ścianach i mundurami radzieckiej armii jako dekoracją. Właściciel lokalu zbiera pamiątki po komunizmie i każdemu z gości fascynująco o nich opowiada. Wieczór „U Wołodzi” będzie z pewnością należał do niezapomnianych.

Dalej warto udać się do Białowieży, bramy do jednej z największych atrakcji naszego kraju, wspomnianej już Puszczy Białowieskiej. Sama wieś znana jest z imponującego Parku Pałacowego oraz uwielbianej przez turystów restauracji „Carska”, która mieści się w pięknych zabudowaniach dawnej stacji kolejowej Białowieża Towarowa. Budynki te, do niedawna znajdujące się w opłakanym stanie ruiny, teraz zyskały nową jakość – można tu jednocześnie zwiedzać i smakować potrawy kuchni polskiej, rosyjskiej i białoruskiej.

Sama Puszcza Białowieska to obecnie kompleks leśny o powierzchni niemal 150 tysięcy ha, z czego prawie połowa znajduje się na terytorium Polski. O niezwykłości Białowieskiego Parku Narodowego najlepiej świadczy fakt wpisania go na drugą Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Jest to najstarszy w Polsce park narodowy, którego symbolem niezmiennie od lat jest żubr – największy europejski ssak objęty formalną ochroną gatunkową. Najwięcej okazów zwierząt zobaczyć można w Rezerwacie Pokazowym Żubrów, gdzie obok nich żyją także dziki, wilki i koniki polskie.

Do obszarów ochrony ścisłej (Obręb Ochronny Orłówka) i muzeum mogą wejść turyści jedynie pod opieką uprawnionego przewodnika. Na tym obszarze udostępnione są szlaki do Dębu Jagiełły i dalej do sosen bartnych (czas zwiedzania to około 3 godzin). W Obrębie Ochrony Hwoźna biegną dwa znakowane szlaki piesze i rowerowe o długości 6,5 km oraz 11,5 km. W dolinie Narewki wybudowano w ostatnich latach wieżę do obserwacji zwierząt (opłata 2 zł).

W razie niepogody ciekawie czas spędzić można w Muzeum Przyrodniczo – Leśnym, które mieści się w zabudowaniach dawnego carskiego pałacu, który spłonął częściowo w czasie II wojny światowej. Dziś odrestaurowane wnętrza są pełne ekspozycji multimedialnych i interesujących aranżacji historii Parku. Turyści najlepiej opisują salę przedstawiającą świat owadów.

Warto również odwiedzić tereny graniczne Podlasia i Lubelszczyzny. To ziemie łączące jeszcze dziką przyrodę z ciekawą historią, której świadkami są dworki szlacheckie oraz zabytkowe cerkwie i kościoły. Najwięcej dzieje się tu wczesną jesienią. Festiwale muzyczne, jarmarki, targi i święta kuchni to tylko niektóre z atrakcji czekających na odwiedzających ten obszar turystów.

Jak przydatny był ten wpis?

Kliknij gwiazdkę, aby ją ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Ponieważ uważasz, że ten post był przydatny...

Śledź nas w mediach społecznościowych! aby dowiedzieć się więcej!