Kazimierz Dolny – co warto zobaczyć w Kazimierzu nad Wisłą?

Kazimierz Dolny
Kazimierz Dolny

Jeżeli szukasz miejsca, gdzie widoki zapierają dech w piersiach, gdzie uliczki przepełnione są artystami i romantyzmem, a zarazem nie lubisz przepychu i dużego ruchu ulicznego, to pamiętaj, że nie musisz wyjeżdżać za granicę. Te wszystkie atrakcje znajdziesz w Kazimierzu Dolnym. Miejscowość ta przez cały rok przyciąga turystów żądnych piękna, historii, ubogacenia w kulturę oraz aktywnej turystyki. Jest to doskonałe miejsce nie tylko dla romantyków, sympatyków sztuki, ale również dla rodzin z dziećmi.

O Kazimierzu Dolnym słów kilka

Kazimierz Dolny (inaczej Kazimierz nad Wisłą) jest miejscowością położoną w województwie lubelskim, w Małopolskim Przełomie Wisły i w zachodniej części Płaskowyżu Nałęczowskiego. Początki tej miejscowości sięgają XII wieku, kiedy istniała tu osada zwana „Wietrzną Górą”. Kazimierz Sprawiedliwy przekazał ją zakonowi Norbertanek. Z czasem Wietrzna Góra stała się Kazimierzem, na cześć darczyńcy. Pierwszy raz prawa miejskie nabył w XIV w. na mocy lokacji króla Kazimierza Wielkiego, jednakże w 1869 roku po upadku Powstania Styczniowego je traci. Odzyskuje je dopiero w 1927 roku. Ze względu na swoje położenie oraz przepiękne pejzaże miasteczko staje się ulubionym miejscem artystów. Pod okiem prof. Pruszkowskiego powstaje grupa „Bractwo św. Łukasza”, która gromadzi wybitnych młodych malarzy.

Kazimierz Dolny to również miasto Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi, którego dyrektorem artystycznym jest Grażyna Torbicka. Festiwal ten ma na celu promocję cennych polskich i zagranicznych filmów. Jest prawdziwą gratką dla tych, którzy cenią kino niekomercyjne oraz mające istotny wpływ na kulturę. Z roku na rok cieszy się ogromną popularnością nie tylko wśród artystów, ale również wśród ludzi, którzy chcą zmierzyć się z prawdziwą kulturą.

Najpopularniejsze atrakcje w Kazimierzu Dolnym

Kazimierz nad Wisłą, choć to niewielkie miasteczko, dzięki swojej bogatej historii, posiada szereg zabytków, które trzeba zobaczyć. Słynna studnia, organy w modrzewiowej oprawie z 1620 roku, ołtarz główny w stylu barokowym, czy ambona z 1615 roku, to tylko część świeckich i sakralnych dowodów na to, jak bogatą historię to miasteczko posiada.

Kazimierz Dolny Wzgorze Trzech Krzyży
Kazimierz Dolny Wzgórze Trzech Krzyży

Jeżeli chcesz zobaczyć panoramę Kazimierza w całej okazałości, musisz „wdrapać” się na Górę Trzech Krzyży. Właśnie z niej będziesz mieć niezapomniany widok na miasteczko oraz na malownicze okolice. W 1708 roku mieszkańcy Kazimierza wznieśli krzyże, które miały upamiętnić liczne ofiary epidemii cholery. Obecnie stojące krzyże pochodzą z 1852 roku. Na szczyt Golgoty wiedzie dość stroma droga wyłożona kamieniami. W trakcie wspinaczki można zauważyć ruiny kazimierskiego Zamku. Zbocza Góry Trzech Krzyży porastają chronione prawnie rośliny, w tym między innymi: wisienki karłowatej, omany i ostnice.

Kazimierz Dolny - okoliczne wąwozy
Kazimierz Dolny – okoliczne wąwozy

Wędrując po kazimierzowskich okolicach powinieneś pospacerować po wąwozach. Znajdziesz tam między innymi: Wąwóz Korzeniowy Dół, Wąwóz Plebanka oraz Wąwóz Małachowskiego. Poskręcane korzenie drzew rosnących na skarpach dostarczą Ci niezapomnianych wrażeń oraz sprawią, że poczujesz się jak w bajce. Lessowe wąwozy stanowią ulubiony motyw miejscowych malarzy oraz są doskonałym tłem w licznych
filmach.

Kazimierz Dolny - Rynek zimą
Kazimierz Dolny – Rynek zimą

Obowiązkowym punktem w zwiedzaniu Kazimierza jest jego serce, czyli renesansowy rynek. W samym jego centrum znajduje się słynna studnia z XIX wieku, a cały rynek otoczony jest zabytkowymi kamieniczkami.

Będąc w Kazimierzu nad Wisłą nie zapomnij również o malowniczych ruinach zamku z Wieżą Łokietkową. Zamek ten wybudowany został przed połową XIV w. za czasów Kazimierza Wielkiego. Przez wieki był stale rozbudowywany i przebudowywany, aż do potopu szwedzkiego, w trakcie którego został spalony przez najeźdźców. Mimo planów odbudowy, zamek pozostał w postaci ruin.

Obowiązkowym punktem zwiedzania dla Ciebie powinien być również zabytkowy Kościół św. Jana Chrzciciela i św. Bartłomieja-Fara. Jest to najstarsza świątynia w Kazimierzu wzniesiona z miejscowego kamienia wapiennego. Uległa ona zniszczeniu w wyniku pożaru, który wybuchł w 1561 roku oraz w trakcie potopu szwedzkiego, powstania listopadowego oraz I i II wojny światowej.

Każdy miłośnik botaniki, zoologii, geologii i paleontologii powinien zwiedzić Muzeum Przyrodnicze, które powstało w zabytkowym spichlerzu Mikołaja Przybyły w 1982 roku. Zawiera on zbiory pochodzące głównie z Kazimierskiego Parku Krajobrazowego.

Jest to tylko część atrakcji, jakie może zaoferować Ci Kazimierz Dolny. Znajdziesz w nim również stary Cmentarz Żydowski, Ścianę Płaczu, Barokowy zespół klasztoru Reformatorów oraz inne zabytki.

Kazimierz Dolny to nie tylko zwiedzanie, ale również aktywny wypoczynek. W okolicach Kazimierza wyznaczone są liczne trasy rowerowe, które prowadzą przez kamieniołomy, wąwozy lessowe oraz brzegi Wisły. Istnieje również możliwość spływów kajakowych oraz rejsów po Wiśle.

Baza noclegowa i restauracje w Kazimierzu Dolnym?

Kazimierz nad Wisłą i okolice oferują szeroką gamę bazy noclegowej. Znajdziesz tu zarówno kwatery prywatne, pensjonaty, apartamenty, domy wypoczynkowe, schroniska młodzieżowe oraz hotele, które z chęcią przyjmują swoich gości w każdej porze roku. Dostosowane są one do oczekiwań i wymagań klientów oraz do każdej kieszeni. Nocleg możesz już znaleźć od 15 zł za dobę. Dom Gościnny Beitenu oferuje Ci odpoczynek w XVIII wiecznej synagodze, gdzie do Twojej dyspozycji jest sauna, rowery oraz kawiarnia. Cena pokoju dwuosobowego uzależniona jest od sezonu. W sezonie niskim cena wynosi od
110 do 200 zł, natomiast w sezonie wysokim od 180 do 200 zł. Jeżeli cenisz elegancję, luksus oraz królewski komfort to koniecznie zapoznaj się z ofertą Hotelu Król Kazimierz. Hotel ten powstał na bazie XVII wiecznego budynku Zbożowego spichlerza i oprócz usług noclegowych w swojej ofercie posiada również usługi SPA. Natomiast do miłośników campingu i pobytu na świeżym powietrzu kierowana jest oferta noclegu na polu namiotowym, które znajduje się w zabytkowym spichlerzu. Łatwy dostęp do sanitariatów sprawia, że jest to doskonałe miejsce dla całej rodziny. Mile widziane są również czworonogi.

Kazimierz nad Wisłą jest miejscowością, która z roku na roku przyciąga turystów. Oprócz szerokiej bazy noclegowej, wspaniałych zabytków i bajecznych pejzaży, znaleźć możesz również przepyszną kuchnię. Zjeść tu możesz nie tylko polskie potrawy, wypić regionalne trunki, ale również posmakować kuchni innych krajów. Restauracja Eger oferuje kuchnię węgierską, Altro da Cristiano – włoską, Kaslik – libańską, natomiast Akuku – kuchnię polską, przyjazną dla wegan. Dużym zainteresowaniem cieszy się Klubojadalnia Przystanek Korzeniowa. Wnętrze lokalu przepełnione jest nie tylko zapachami smakowitych dań, ale również pozytywną muzyką reggae, która sprawi, że się zrelaksujesz i zapomnisz o problemach dnia codziennego. Restauracja znajduje się na wylocie Wąwozu Korzeniowego, także po męczącym spacerze można odpocząć w miłej atmosferze.

Kazimierz nocą

Po całym dniu wojaży i pełnym wrażeń dniu, co robić wieczorem i nocą? A może dalsze zwiedzanie? Kazimierz nocą jest to wycieczka przeznaczona zarówno dla grup zorganizowanych, jak i klientów indywidualnych. Dzięki niej poczujesz nocną magię Kazimierza, z pochodniami zwiedzisz urokliwe wąwozy oraz nawiążesz nowe znajomości. Pod okiem wykwalifikowanych pilotów nie tylko poznasz historię miasta i okolic, ale przeżyjesz niezapomnianą przygodę. Zapraszamy do Kazimierza!

Jak przydatny był ten wpis?

Kliknij gwiazdkę, aby ją ocenić!

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 3

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Ponieważ uważasz, że ten post był przydatny...

Śledź nas w mediach społecznościowych! aby dowiedzieć się więcej!