Turyści przybywający do Krakowa coraz częściej poszukują czegoś nowego, czegoś więcej niż Rynek Główny, Wawel i zabytkowe kamieniczki w centralnej części miasta. Najpopularniejszą ostatnio atrakcją alternatywną jest zwiedzanie Nowej Huty, niegdyś samodzielnego organizmu miejskiego, dziś wschodniej dzielnicy Krakowa.
Nowa Huta to rozległa, świetnie zaplanowana pod względem architektonicznym przestrzeń, która powstawała w połowie ubiegłego wieku przy kombinacie metalurgicznym pod okiem Tadeusza Ptaszyckiego. Jest to jeden z największych i najlepiej zrealizowanych powojennych projektów urbanistycznych w całej Europie Środkowowschodniej. Kompleksowe rozwiązania uwzględniające wszelkie potrzeby mieszkańców nie miały analogii w architekturze socrealistycznej. Najstarsza część dzielnicy została uznana za niepowtarzalny zabytek, ale odwiedzają ją głównie turyści z zagranicy.
Gości zagranicznych zachwyca kompozycja która uwidacznia dążenia projektantów do realizacji doskonałego miasta socrealistycznego. Architektura, która w zamierzeniu miała opierać się na renesansie, a która w praktyce jest mieszanką różnych styli: renesansu, baroku i klasycyzmu, wypada również bardzo korzystnie i zasługuje na szerszą prezentację.
Wycieczkę po Nowej Hucie najlepiej rozpocząć od Mogiły – niegdyś podkrakowskiej wsi, która po II wojnie światowej dała początek dzisiejszej dzielnicy Krakowa. Odwiedzić tam można kościół św. Wacława z Opactwem Cystersów oraz drewniany XV-wieczny kościółek Św. Bartłomieja.
Dalej od monumentalnych budynków kombinatu metalurgicznego Huty – dawniej im. Lenina, najlepiej przejść Aleją Solidarności (obok malowniczego zalewu nowohuckiego i pełnego zieleni Parku Szwedzkiego) do Placu Centralnego z jego ciekawymi rozwiązaniami urbanistycznymi.
Podczas wycieczki warto zwrócić uwagę na poszczególne nowohuckie osiedla, słynną Aleję Róż, na której niegdyś stał gigantyczny pomnik towarzysza Lenina. Zwiedzić koniecznie trzeba także nowohucki kościół o unikatowej w skali europejskiej architekturze – słynną Arkę Pana, z którym związane były pierwsze antykomunistyczne manifestacje mieszkańców dzielnicy.
Ważnymi obiektami Nowej Huty są także Teatr Ludowy, Kino Światowid, Muzeum „Dzieje Nowej Huty” (oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa), Muzeum Archeologiczne Oddział Nowa Huta w Branicach, jedyne takie w Polsce Muzeum PRL-u oraz typowo komunistyczna Restauracja „Stylowa”. Wszystkie te miejsca dosłownie i w przenośnie pachną klimatem lat 50-tych i 60-tych XX wieku.
Nową Hutę warto zwiedzić nie tylko z powodu znużenia centralną częścią Krakowa, ale także dla niepowtarzalnej lekcji historii i poznania nowych, ciekawych atrakcji.