Czerwcowy długi weekend

Długi weekend
Długi weekend

Czas na długi weekend!

Trzeba przyznać, że długie weekendy są tym, co my Polacy uwielbiamy! Trudno się temu dziwić. W końcu jest to możliwość wypoczynku nieco dłużej, niż tylko w sobotę i niedzielę. Najbliższy długi weekend, na który czekamy będzie związany ze świętem Bożego Ciała i zacznie się 19 czerwca. Żeby móc się nim w pełni cieszyć wystarczy wziąć jeden dzień wolny od pracy i odpoczywać przez cztery dni, od czwartku do niedzieli.

Mimo iż już teraz warto zastanowić się nad tym, jak wykorzystać ten czas, to nie każdy decyduje się na wcześniejszą organizację wyjazdu. Dzieje się tak z uwagi na niepewność, co do pogody. Wiadomo, że nasz klimat lubi nas zaskakiwać, czego dowodem był śnieg w ubiegłoroczne Święta Wielkanocne. Z drugiej strony jednak czerwiec już nie powinien zrobić nam podobnych niespodzianek.

Żeby móc zaplanować jakiś miły pobyt poza punktem zamieszkania, nie musimy patrzeć tylko na pogodę. W naszym kraju jest wiele wspaniałych miejsc, które mogą być atrakcyjne, także, gdy jest nieco pochmurno, a nawet deszczowo. Kluczem jest zatem to, by wziąć pod uwagę różne ewentualności, co do warunków pogodowych i postawić na takie miejsce, które zapewni nam miły wypoczynek w każdej sytuacji.

Byle daleko od miasta!

Dla większości osób, mieszkających w dużym mieście podstawowym kryterium, podczas wyboru weekendowego pobytu, jest wyjazd w spokojne miejsce. Każdy, kto jest zmęczony codzienną pracą, obowiązkami i hałasem miejskiej dżungli, pragnie choć na chwilę się od tego oderwać. Cicha, zielona okolica jest zatem tym, na co się decydujemy. Takich w Polsce mamy bardzo wiele. Jednym z piękniejszych, a wciąż niedocenianych obszarów może być Roztocze. To malownicze miejsce zapewni nam mnóstwo atrakcji związanych z aktywnym wypoczynkiem. Wspaniałe trasy sprawią przyjemność zarówno miłośnikom jazdy na rowerze, jak i spacerowiczom ceniącym sobie piękno przyrody. Rwące rzeki podniosą poziom adrenaliny zwolennikom spływów kajakowych, a i pasjonaci wędkarstwa nie będą tu zawiedzeni.

Innym zachęcającym punktem, który można wskazać na mapie naszego kraju jest Jura Krakowsko-Częstochowska. Ruiny zamku w Ogrodzieńcu, Ojcowski Park Narodowy czy Pustynia Błędowska, to tylko niektóre elementy tamtejszego krajobrazu, które nie mogą umknąć naszej uwadze. Tutaj nie sposób się nudzić, gdyż poza naturalną urodą tych miejsc, gwarantują one także liczne rozrywki zarówno dla najmłodszych, jak i starszych turystów.

Jeżeli natomiast interesuje nas pobyt nad jeziorem, możemy postawić chociażby na okolice Zalewu Zegrzyńskiego (Kotlina Warszawska). Można tam wypocząć wędkując, żeglując czy uprawiając windsurfing. W pobliżu nie brakuje też tras rowerowych czy placów zabaw dla dzieci, a więc łatwo znaleźć coś dla siebie.

A może jednak w mieście?

Nie każdy planując długi weekend czerwcowy myśli o tym, by uciec daleko od miejskiej przestrzeni. Wręcz przeciwnie, właśnie w podobnym czasie, kiedy mamy więcej wolnych chwil możemy dogłębnie zwiedzić swoje albo inne interesujące nas miasto. Przykładowymi celami wypraw rodzinnych są polskie stolice regionów. W każdej z nich jesteśmy w stanie zagospodarować sobie całe dnie, a i tak zawsze coś zdołamy pominąć.

Zmierzając od północnej części naszego kraju, nie można zlekceważyć jednego z najpiękniejszych miast, jakim możemy się pochwalić – Gdańska. Ta perła Pomorza proponuje nam nie tylko typowo nadmorskie atrakcje, ale także wiele innych. Możemy wybrać się do Muzeum Bursztynu, Kuźni Wodnej w Oliwie, Archikatedry Oliwskiej z niezwykłym prospektem organowym. Nie może nas też zabraknąć w centrum miasta, by przechadzając się Długim Targiem, dotrzeć następnie do fontanny Neptuna i Bazyliki Mariackiej.

Kolejnym punktem docelowym na czerwcówkę może być Warszawa. Doskonałe miejsce na spędzenie czasu z rodziną czy przyjaciółmi. Poza spacerami w Łazienkach, idealnymi na piękną pogodę, w stolicy znajdziemy naprawdę mnóstwo atrakcji. Nie można wśród nich pominąć wizyty na tarasie Pałacu Kultury, skąd rozpościera się widok na całe miasto. Do tego Starówka, Zamek Królewski, Muzeum Powstania Warszawskiego, Centrum Nauki „Kopernik” i wiele innych miejsc, które przyciągają turystów.

Po Gdańsku i Warszawie, przyszedł czas na Wrocław. Tutaj także jest pełno miejsc, które budzą zainteresowanie. Należy do nich wspaniała dzielnica Ostrów Tumski, gdzie nie można zrezygnować z wyjazdu na wieżę Archikatedry św. Jana Chrzciciela, by podziwiać stamtąd panoramę miasta. Dalej Rynek z charakterystycznymi kolorowymi kamienicami i napotykanymi po drodze krasnalami. Do tego warto zobaczyć też stadion wybudowany na EURO 2012, na którym odbył się m.in. pamiętny mecz Polaków z Czechami…

Wymieniając wyjątkowe miasta, które mogą stać się naszym celem, podczas czerwcowego weekendu można wskazać także Poznań, Lublin czy magiczny Kraków. Każdy z tych punktów zapewni niezwykły pobyt, nie tylko podczas pięknej pogody, ale także, gdy na zewnątrz będzie nieco chłodniej. Widać tu pewną przewagę większych miejscowości, gdyż nawet przy gorszej aurze czekają na nas różne muzea i zabytki, do których nie jest nam konieczny słoneczny dzień.

Wypady zagraniczne

Dla tych, którzy nie znaleźli propozycji odpowiadających konkretnym wymaganiom w Polsce, zostają wycieczki za granicę. Jeśli stosownie wcześnie weźmiemy się za poszukiwania celów podróży na długi weekend uda nam się trafić na naprawdę interesujące oferty. Warto spojrzeć tu na przeloty do Włoch, Niemiec czy Anglii. Długi weekend może stać się też okazją do odwiedzin rodziny i przyjaciół mieszkających poza Polską.

Oferty last minute

Jeśli natomiast nie lubimy niczego planować z wyprzedzeniem, zawsze mamy do dyspozycji oferty last minute. Często na portalach turystycznych czy w serwisach rezerwacyjnych można trafić na naprawdę kuszące propozycje pakietów wypoczynkowych. Podobne możliwości znajdziemy zarówno przy pobytach nad morzem, jeziorem czy w górach.

Jak widać, pomysłów na weekendowy wypad jest całe mnóstwo. Trzeba tylko zdecydować się na to, w jaki sposób oraz gdzie chcielibyśmy spędzić ten czas, a potem zarezerwować miejsca i czekać na datę wyjazdu!

Jak przydatny był ten wpis?

Kliknij gwiazdkę, aby ją ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Ponieważ uważasz, że ten post był przydatny...

Śledź nas w mediach społecznościowych! aby dowiedzieć się więcej!