Z pewnością zarówno wśród samych Polaków, jak i wśród turystów zagranicznych jest tyle samo fanów Warszawy co jej przeciwników i osób, które wciąż uważają ją za surową, brzydką, betonową, szarą i nieprzystępną. Wizerunek dzisiejszej Warszawy jest jednak nieco inny niż jeszcze dekadę temu. Pełno tu nowoczesnych rozwiązań, atrakcji turystycznych i udogodnień. Jak zatem poznać Warszawę XXI wieku?
Najlepiej zacząć od tych tradycyjnych atrakcji, aby potem przejść do tych najnowszych. Wędrówkę po stolicy Polski najlepiej rozpocząć od Starego Miasta, które jak wiadomo nie jest w istocie w żadnym stopniu stare. Sama Starówka ma przecież zaledwie kilkadziesiąt lat, a Zamek Królewski został udostępniony do zwiedzania nieco ponad 20 lat temu. Historyczne budowle, podobnie jak większość centrum Warszawy zostały bowiem zniszczone przez hitlerowców po powstaniu warszawskim. Ocalały piwnice, niektóre detale architektoniczne i część dzieł sztuki zgromadzonych w zamku. Ta dawna siedziba królów Polski dziś pełni funkcję Muzeum Narodowego i oprawy ważnych uroczystości państwowych.
Obok Zamku na uwagę zasługuje katedra św. Jana, która po wielu przebudowach odzyskała wreszcie swój pierwotny, gotycki wygląd. Ta jedna z najważniejszych polskich świątyń była miejscem koronacji i ślubów wielu par królewskich. Jej wnętrze jest jednak dość mroczne i raczej surowy. W podziemiach zaś spoczywają m.in. Henryk Sienkiewicz i Gabriel Narutowicz.
Rynek Starego Miasta tętni życiem zwłaszcza w okresie letnim, zastawiony stolikami kawiarenek i restauracji. Wąskimi uliczkami można stąd dojść do murów okalających Starówkę oraz do Barbakanu.
Kolejnym ważnym punktem Warszawy jest Plac Krasińskich. Po lewej jego stronie stoi katedra polowa, miejsce mszy wojskowych. Tuż za nią wznosi się gmach Akademii Teatralnej oraz Collegium Nobilium (dawna słynna szkoła oświeceniowa dla szlacheckiej młodzieży). Po prawej zaś stronie placu widać monumentalny pomnik Bohaterów Powstania Warszawskiego.
Koniecznie trzeba udać się na Krakowskie Przedmieście (chociażby po to, by przekonać się czy jak w piosence T.Love zalane jest słońcem). Tu zobaczyć można kościół św. Anny, słynny sklep opisany w „Lalce” B. Prusa, pomnik A. Mickiewicza, pałac prezydencki oraz luksusowy hotel Bristol i hotel Europejski. Raczej każdy turysta udaje się także do Pałacu Kultury i Nauki, aby z tarasu widokowego umieszczonego na poziomie 120 metrów obejrzeć panoramę stolicy Polski.
Obowiązkowo trzeba także zwiedzić Łazienki Królewskie – kompleks parkowo – pałacowy, założony ponad 300 lat temu, który swój rozkwit zawdzięcza królowi Stanisławowi Augustowi Poniatowskiemu. W całym parku rozsianych jest wiele ciekawych budowli, m.in. pałac na wodzie, Stara Pomarańczarnia, Świątynia Sybilli, teatr na wyspie i słynny pomnik Fryderyka Chopina. Tuż obok Łazienek warto odwiedzić Ogród Botaniczny UW, czynny dla zwiedzających w ciepłych porach roku.
Miłośnicy nieśpiesznych spacerów i nastrojowych miejsc powinni udać się na Powązki. Jest to z pewnością jeden z największych i najpiękniej położonych cmentarzy w Europie. Wśród starych drzew stoją tu prawdziwe dzieła sztuki nagrobkowej, a wśród pochowanych tu osób są m.in. Kalina Jędrusik, Agnieszka Osiecka, Hanka Bielicka, Zbigniew Herbert, Bolesław Prus, Władysław Reymont i Maria Dąbrowska.
Najsłynniejszym warszawskim muzeum jest z pewnością Muzeum Powstania Warszawskiego – nowoczesna placówka mieszcząca się w dawnej elektrowni tramwajowej. Multimedialne prezentacje i eksponaty (Dary powstańców) pokazują historię w sposób interesujący nawet dla widza nie interesującego się historią. Drugim ciekawym obiektem jest Centrum Nauki Kopernik – centrum nauki założone w 2005, którego celem jest promowanie nowoczesnej komunikacji naukowej. Zwiedzający mogą poznawać prawa przyrody poprzez samodzielne przeprowadzanie doświadczeń na interaktywnych wystawach.
Warszawa to także ogromny świat rozrywki. Będą w stolicy Polski warto udać się do któregoś z teatru by zobaczyć na żywo Janusza Gajosa, Jana Frycza, Danutę Stenkę, Borysa Szyca czy Maję Ostaszewską. Nie można zrezygnować z wizyty w choćby jednej z kilkunastu galerii handlowych, z których najpopularniejsze to Złote Tarasy i Arkadia. Dzisiejsza Warszawa różni się od tej z początku lat 90’ a nawet od tej, która stała u progu milenium. Dziś nie przeraża – zachwyca, przyciąga, zabawia i interesuje. Warto odwiedzić ją znów aby poznać jej milsze, bardziej przystępne oblicze.