Bieszczady TOP 10: te miejscowości warto odwiedzić!

Bieszczady TOP10 - Co warto zobaczyć w Bieszczadach?
Bieszczady TOP10 - Co warto zobaczyć w Bieszczadach?

Czym zachwycają Bieszczady? Dla jednych te góry to rozległe połoniny, dla innych wspaniałe trasy piesze, których pokonanie sprawi wiele radości każdemu miłośnikowi górskich wypraw. W tej części kraju nie brak też cennych zabytków oraz miejscowości, które swym niezwykłym charakterem mogą oczarować każdego z nas. Gdzie warto się wybrać?

TOP 10. Wołosate Niewielkie

Wołosate cieszy się wielkim powodzeniem wśród turystów. Bliskość Ustrzyk Górnych to wielki walor tej miejscowości, nie bez wpływu na jej popularność pozostaje też fakt, iż to właśnie tu zaczyna się jedna z najpopularniejszych tras na Tarnicę. Nie brak tu takich ciekawostek, jak miejsce po cerkwi, nie brak też wiat biwakowych, przy których chętnie odpoczywają turyści z różnych stron Polski. Wołosate urzeka też pięknymi widokami, dzięki czemu każdy spacer po dolinie Wołosatki może się dla nas okazać wspaniałą przygodą.

Bieszczady TOP10 - Co warto zobaczyć w Bieszczadach?
Bieszczady TOP10 – Co warto zobaczyć w Bieszczadach?

TOP 9. Zatwarnica

Zatwarnica może się stać ważnym punktem w programie wycieczki po Bieszczadach, szczególnie dla tych osób, które są zainteresowane historią. Jej dzieje sięgają XVI wieku i mają ścisły związek z działalnością rodu Kmitów. O tym, jak ważna była niegdyś to wieś, przypominają nam takie punkty, jak miejsce po młynie. Kto znajdzie tanie noclegi w tej miejscowości, ten będzie mógł oglądać takie ciekawostki, jak wodospad na potoku Hylaty czy zbiory prezentowane we wnętrzu Chaty Bojkowskiej. Dla aktywnych ciekawą propozycją będą wycieczki w rejon Suchych Rzek i Dwernika, nie lada gratką mogą się też okazać wędrówki po terenie rezerwatu „Hulskie”.

TOP 8. Ustianowa

Jedną z tych miejscowości, którym w trakcie wycieczki po bieszczadzkich wsiach warto poświęcić nieco więcej uwagi, jest Ustianowa. Jej dzieje sięgają XV wieku, a na liście jej właścicieli pojawia się m.in. ród Kmitów. Wieś ta stała się znana m.in. za sprawą górskiego lotniska szybowcowego, które powstało na pobliskiej Holicy w latach 30-tych XX wieku. Ciekawym wydarzeniem w dziejach tej wsi jest też okres 1945-1951, kiedy to Ustianowa znalazła się w granicach Związku Radzieckiego. Zmiany granic wiązały się z wysiedleniami miejscowej ludności, o czym do dziś przypominają liczne tablice pamiątkowe. Współczesna Ustianowa to ważna osada turystyczna, znana z malowniczej okolicy oraz drewnianej cerkwi z końca XVIII wieku.

Bieszczady TOP10 - Co warto zobaczyć w Bieszczadach?
Bieszczady TOP10 – Co warto zobaczyć w Bieszczadach?

TOP 7. Uherce Mineralne

Uherce Mineralne są jedną z najstarszych wsi w Bieszczadach, a pierwsze wzmianki na ich temat pochodzą z lat 30-tych XV wieku. Dziś, dzięki bliskości Jeziora Solińskiego oraz Ustrzyk Dolnych, Uherce stają coraz ważniejszym celem turystycznych wypraw. Kuszą miejscowe zabytki oraz drezyny rowerowe, kuszą też ciekawe ścieżki spacerowe i przyrodnicze, dzięki którym można odkrywać piękno tej okolicy.

TOP 6. Komańcza

Leżąca na pograniczu Beskidu Niskiego i Bieszczadów Komańcza to ważny ośrodek turystyczny, który z pewnością zasługuje na uwagę. Piękne widoki na dolinę Osławy i zielone wzgórza robią tu wspaniałe wrażenie, podobnie jak zabytki, którym turyści z całego kraju chętnie poświęcają swój czas. Zbudowany zaraz po II wojnie światowej drewniany kościół rzymskokatolicki, oraz drewniano-murowana cerkiew greckokatolicka to ważne obiekty, choć uwagę turystów przyciągają dwie inne budowle. Pierwszą z nich jest drewniana cerkiew prawosławna, która została odbudowana w 2008 roku po wielkim pożarze. Drugim zabytkiem, którego nie można pominąć podczas wizyty w Komańczy, jest drewniany klasztor Nazaretanek, znany też jako miejsce internowania kardynała Wyszyńskiego. O Prymasie Tysiąclecia wciąż przypomina Izba Pamięci, udostępniana turystom bez ograniczeń.

TOP 5. Myczkowce

Bliskość Jeziora Solińskiego oraz dobrze rozwinięta baza noclegowa sprawiają, że Myczkowce odgrywają coraz większą rolę w bieszczadzkiej turystyce. Nie brak tu malowniczych terenów spacerowych, dzięki którym można podziwiać tereny jeziora Myczkowskiego, nie brak też przyrodniczych ciekawostek, wśród których wyróżniają się Skałki Myczkowieckie. Leśny rezerwat „Przełom Sanu w Zwierzyniu” na stoku Grodziska, zabytkowa cerkiew z początku XX wieku oraz Muzeum Kultury Bojków – oto najważniejsze atrakcje, na jakie warto zwrócić uwagę podczas pobytu w tej miejscowości. Dla miłośników historii nie lada gratką może się też okazać spacer po wzgórzu Grodzisko, na terenie którego wciąż widoczne są ślady po dawnym grodzie obronnym.

Bieszczady TOP10 - Co warto zobaczyć w Bieszczadach?
Bieszczady TOP10 – Co warto zobaczyć w Bieszczadach?

TOP 4. Cisna

Dla tych, którzy wczasy w Bieszczadach chcą spędzać na górskich wędrówkach, dobrym miejscem pobytu może się okazać Cisna. W tej miejscowości tanie noclegi można znaleźć bez problemów, a dzięki gęstej sieci szlaków pieszych można stąd urządzać ciekawe wycieczki w masyw Chryszczatej. Dogodne połączenia z Ustrzykami Górnymi i Wetliną sprawiają, iż z Cisnej można się też bez problemu dostać na teren pobliskiego Bieszczadzkiego Parku Narodowego, którego dumą są malownicze połoniny. W samej Cisnej też czeka sporo ciekawych obiektów, przy czym dumą wsi jest przejeżdżająca przez nią wąskotorowa kolejka.

TOP 3. Baligród

Leżący nad Hoczewką Baligród to ważny punkt dla tych osób, które lubią historię i chcą lepiej poznać tragiczne dzieje bieszczadzkich osad. Ozdobą tutejszego rynku jest radziecki czołg średni T-34-85, który najlepiej przypomina o tym, jak ciężkie walki toczono w rejonie Baligrodu zarówno w czasie II wojny światowej, jak i w pierwszych latach powojennych. O walkach polsko-ukraińskich przypomina też tzw. willa notariusza, w której podczas walk z UPA miało swą kwaterę Wojsko Polskie. Jednym z mieszkańców tej willi był ppłk Jan Gerhard, znany jako autor „Łun w Bieszczadach”. Cennym zabytkiem jest też murowana cerkiew Zaśnięcia Matki Bożej, która po wieloletnich zaniedbaniach jest powoli remontowana i przemieniana w miejsce organizacji ważnych wydarzeń kulturalnych. Na uwagę zasługuje tu również cmentarz żydowski, będący jedną z nielicznych pamiątek po bieszczadzkich Żydach.

TOP 2. Lesko

Należące niegdyś do rodu Kmitów, Lesko zachwyca piękną okolicą oraz sporą ilością zabytków. Zabytkowy kościół parafialny, zamek Kmitów, wykorzystywany obecnie jako hotel – oto atrakcje, którym z pewnością warto poświęcić swój czas. Na terenie Leska wyróżniają się też cenne pamiątki po społeczności żydowskiej, która przed wybuchem II wojny światowej odgrywała bardzo ważną rolę na terenie tego miasta. O ich obecności przypomina piękna synagoga, obecnie wykorzystywana jako galeria sztuki, oraz cmentarz, zaliczany do grona najważniejszych nekropolii żydowskich w Bieszczadach.

TOP 1. Solina

Budowa zapory na Sanie i stworzenie Jeziora Solińskiego sprawiły, iż w latach 60-tych XX wieku ta miejscowość przemieniła się w jedno z najważniejszych letnisk w Bieszczadach. Otoczona zielonymi wzgórzami, przyciąga miłośników górskich wędrówek, z kolei dzięki zbiornikowi wodnemu, stała się też atrakcyjnym miejscem wypoczynku na amatorów sportów wodnych. Rewelacyjne zagospodarowanie, piękne widoki oraz zapora, po której można spacerować w pięknej scenerii – oto czynniki, które rozsławiły Solinę i zapewniły jej ogromną popularność. Bieszczady mają wiele uroku, a wędrówki po ich terenie każdemu z nas mogą dostarczyć niezapomnianych wrażeń. Wycieczki śladem tutejszych zabytków będą nie lada ciekawostką oraz lekcją historii, która na długo zapisze się w naszej pamięci, a piękne widoki sprawią, iż wypoczynek w tych górach każdemu z nas sprawi wiele radości.

Jak przydatny był ten wpis?

Kliknij gwiazdkę, aby ją ocenić!

Średnia ocena 4.4 / 5. Liczba głosów: 8

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Ponieważ uważasz, że ten post był przydatny...

Śledź nas w mediach społecznościowych! aby dowiedzieć się więcej!