Toskańska idylla

Toskania

Włochy należą do grupy krajów, które są najczęściej odwiedzane przez turystów. Ten piękny zakątek świata przyciąga do siebie z bardzo różnych powodów. Coś dla siebie znajdą tu zarówno miłośnicy architektury i sztuki antycznej, pasjonaci jazdy na nartach czy osoby ceniące sobie błogi wypoczynek na piaszczystych plażach. Każdy region Włoch zasługuje na uwagę, gdyż każdy ma w sobie coś wyjątkowego.

Jedną z niewątpliwe najbardziej magicznych części Italii jest Toskania. Ta wspaniała kraina ze stolicą we Florencji jest w stanie zachwycić każdego. Jest ona przede wszystkim terenem wyżynnym, a jej niewielki odsetek stanowią góry. W obrębie regionu znajduje się dziesięć prowincji, a wśród nich trudno wybrać tę, która jest najbardziej interesująca. W każdej bowiem można odkryć to, co typowe dla tej krainy. Chodzi tu o winnice, a co za tym idzie, wyśmienite wino. Do tego gaje oliwne, malownicze wzgórza oraz średniowieczne zabytki. Wszystko to składa się na cudowny toskański krajobraz.

Co warto zwiedzić w krainie Etrusków?

Przemierzając Toskanię natrafimy na wiele miejsc, w których warto się zatrzymać. Zaczynając od północy pojawia nam się Lukka. Jest to miejscowość, którą Polacy powinni sobie szczególnie upodobać. A to dlatego, że jej flaga jest dokładnie taka, jak naszego kraju. Biało-czerwone barwy nie są jednak wyłączną zaletą tego obszaru. Ta miejscowość i gmina w jednym jest niezwykle urokliwa. Poza spacerem specyficznymi wąskimi uliczkami i podziwianiem dawnych budynków, można także odwiedzić zabytkową Katedrę San Martino. Do tego warto zwrócić uwagę na fortyfikacje bastionowe, Bazylikę San Frediano oraz gotyckie i renesansowe pałace.

Na wschód od Lukki na mapie prezentuje się Pistoia. Powstała ona w czasach starożytnego Rzymu. Także i tu można zwiedzić zabytkowe świątynie, a wśród nich Katedrę św. Zenona z ołtarzem, składającym się z 628 figur, wybudowany w XII wieku kościół św. Jana i kaplicę Capella del Tau. Ponadto warto odwiedzić tu szpital i sierociniec Ospedale del Ceppo z XIII wieku, głównie z uwagi na ciekawą fasadę z płaskorzeźbami, ilustrującymi uczynki miłosierdzia.

Wymieniając następne części Toskanii, nie należy pominąć Pizy. Jest to niewątpliwie drugie, po Florencji najbardziej rozpoznawalne miasto tego regionu. Zawdzięcza to Krzywej Wieży, która jest znana na całym świecie. Znajduje się ona na niezwykłym Placu Cudów (Piazza dei Miracoli ), gdzie można podziwiać także Katedrę Santa Maria Assuntaz z XI wieku.

Kluczową prowincją dla turystów jest oczywiście Florencja. Podobnie jak większość tutejszych miast została założona przez Etrusków. Można tu podziwiać mnóstwo zabytkowych kościołów, jak chociażby: Katedrę Matki Boskiej Kwietnej, Katedrę Santa Reparata, Kościół św. Krzyża czy Kościół św. Wawrzyńca. Ponadto warto zawitać tu do Ogrodu Botanicznego i odwiedzić zachwycające pałace (Bargello, Medyceuszy, Pitti). Ozdobą miasta są bezwzględnie mosty: alla Carraia, Trójcy Świętej i Złotników, po widoku których można rozpoznać, gdzie się znajdujemy.

Baza noclegowa w regionie

Mając przed sobą tak wiele atrakcji związanych z każdą częścią toskańskiego regionu, trudno zdecydować się na jedną konkretną. Wszystkie one wyróżniają się charakterystycznym dla tej krainy klimatem i stylem zabudowy. Pozostaje zatem skupić się na okolicznych zabytkach i lokalizacji, która nam najbardziej odpowiada. Można postawić na wybrzeże (Livorno, Grosseto), udać się nieco głębiej na wschód (Siena, Arezzo) lub skupić się na Florencji i jej atrakcjach.

Kiedy już poznamy cel naszej wyprawy, pora poszukać miejsca na nocleg. W tym temacie na pewno się nie zawiedziemy. Szczególnie, gdy zależy nam na wypoczynku w agroturystyce, znajdziemy mnóstwo ofert spełniających nasze oczekiwania. Toskania jest idealnym miejscem dla wypoczynku w ciszy i spokoju, daleko od miejskiego hałasu. W sieci do naszej dyspozycji znajduje się kilka polskich stron, które pośredniczą w wynajmie domków, willi czy apartamentów w całej Toskanii. Może zdarzyć się i tak, że właścicielem obiektu, który nam się spodoba okaże się Polak. Jeśli więc nasze umiejętności lingwistyczne nie są na zbyt wysokim poziomie, a i pewniej czujemy się, gdy mamy swobodę w komunikacji, warto pomyśleć o takich źródłach.

Inną możliwością w zakresie toskańskiej bazy noclegowej są oczywiście serwisy rezerwacyjne i ogłoszeniowe. W każdym z nich mamy do dyspozycji oferty na interesujące nas formy noclegu. Wystarczy zatem wprowadzić tam miejscowość, która nas intryguje, a za moment pokażą nam się różne propozycje do wyboru.

Jeśli natomiast z jakiegoś powodu nie chcemy szukać miejsca do spania przez internet zawsze pozostaje nam droga tradycyjna. Możemy wybrać się do biura podróży, które organizuje wczasy w tym regionie i dowiedzieć się o dostępne opcje wypoczynku.

Jak dotrzeć do Toskanii?

Planując pobyt w Toskanii na własną rękę nie musimy martwić się o połączenia lotnicze. Tanie linie proponują nam bezpośrednie loty do dwóch najważniejszych miejscowości w regionie: Pizy i Florencji. W zależności zatem, która jest bliżej obranego przez nas celu, takiego połączenia będziemy szukać. Kiedy dotrzemy na miejsce, przyda nam się wynająć samochód, by swobodnie poruszać się pomiędzy najbardziej atrakcyjnymi punktami. Tutaj także nie będzie problemu, gdyż możemy to załatwić rezerwując auto w jednym ze specjalnych serwisów online. W ten sposób określimy, skąd chcemy odebrać pojazd (najczęściej jest to lotnisko), na jak długo i jakie mamy co do niego oczekiwania.

Urlop w Toskanii jest z pewnością tym, co zostaje w pamięci na długi czas. Wspaniałe widoki, zabytki i styl tamtejszej architektury sprawiają, że czujemy się tam naprawdę niezwykle. Do tego dochodzi smak cudownych win i innych wyrobów regionalnych, do których chętnie wraca się we wspomnieniach. Dla osób, które choć raz odwiedziły tę wyjątkową włoską krainę staje się jasne, że nie była to ostatnia wyprawa do tego miejsca.

Jak przydatny był ten wpis?

Kliknij gwiazdkę, aby ją ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Ponieważ uważasz, że ten post był przydatny...

Śledź nas w mediach społecznościowych! aby dowiedzieć się więcej!