Skandynawska, chłodna Ryga

Ryga

Stolica Łotwy jest największym z miast krajów nadbałtyckich. Jej historia zaczęła odżywać dopiero w 1991 roku, kiedy po długich latach zależności od ZSRR, Łotwa odzyskała swoją niepodległość. Dziś Ryga zachwyca wszystkich turystów specyficznym, chłodnym surowym klimatem, dalekim jeszcze od europejskich metropolii.

Najbardziej rozpoznawalnym miejscem w Rydze z pewnością jest wysoka wieża telewizyjna, mająca prawie 370 metrów. To trzeci co do wielkości obiekt w Europie. Wchodząc na sam jej szczyt podziwiać można most wantowy przez Dźwinę – najładniejszy z czterech mostów stolicy Łotwy. Widocznymi stąd obiektami są również gildie kupieckie, typowe dla krajów nadbałtyckich. Oryginalne budynki średniowiecznych gildii nie zachowały się co prawda, a te, które oglądać można dzisiaj pochodzą z początku wieku XIX.

Jednym z najciekawszych zabytków miasta jest Rigas pils czyli XIV-wieczny zamek ryski, wielokrotnie przebudowywany, ze wspaniale zachowaną średniowieczną basztą. Przez wiele lat pełnił on rolę siedziby rosyjskich władz gubernialnych oraz był pałacem prezydenckim w okresie między wojnami światowymi. Dziś w zamku swoją siedzibę mają trzy łotewskie muzea: Muzeum Sztuki Obcej ze zbiorami eksponatów greckich, rzymskich, włoskich, flamandzkich i niemieckich, Muzeum Literatury oraz potężnych rozmiarów kolekcje Muzeum Historii Sztuki.

Starówka w Rydze jest stosunkowo niewielka, ale i tak należy do najpiękniejszych we wszystkich nadbałtyckich krajach. Stare Miasto jest od lat ulubionym miejscem spotkań mieszkańców i lokalizacją zabaw i odpoczynku odwiedzających. Tu koniecznie trzeba wejść do Doma Baznica – ryskiej katedry połączonej z XIII- wiecznym klasztorem. Świątynia ta jest uznawana za jeden z największych kompleksów sakralnych w tej części Europy. Nieco dalej w kierunku wschodnim zobaczyć można przepiękne kamieniczki Trzej Bracia oraz kamienice mieszczańskie, a także Dom Bractwa Czarnogłowych. Istotnym punktem na mapie starówki jest także Narodowy Pomnik Wolności.

W Rydze na szczególna uwagę zasługują też dwa kościoły. Jednym z nich jest kościół św. Piotra, widoczny z każdego punktu Starówki dzięki wysokiej wieży. Kościół zbudowany został w drugiej połowie XII wieku w stylu romańskim, a następnie przebudowano go na gotyk. Na wieżę kościoła wchodzi się po 360 stopniach, a ze szczytu można podziwiać piękną panoramę miasta. Drugi ważny kościół w Rydze to kościół św. Jakuba. Świątynia w gotyckim stylu posiada również wysoką, bo aż 80-metrową wieżę z bardzo ciekawym dzwonem, który według legendy odzywa się zawsze, kiedy obok kościoła przechodzi niewierna żona.

Stolica Łotwy to również miasto zieleni, a 22 miejskie parki zajmują obszar 7 tysięcy hektarów. Wiele tu skwerków i pojedynczych drzew sprawiających, że miasto jest niemal wolne od smogu. Najpopularniejszym od okresu międzywojennego terenem wypoczynku świątecznego dla mieszkańców i turystów jest Mezaparks (Park Leśny) rozciągający się na zachodnim brzegu Kisezers.

Stąd niedaleko już do dużej ryskiej atrakcji – Wieżowca Akademii Nauk Łotwy. Jest to 21-piętrowy budynek wybudowany według wzoru Stalinowskich wysokościowców. Obecnie w budynku mieszczą się: Pałac Kultury i Nauki, Prezydium i administracja Akademii Nauk Łotwy, instytuty humanistyczne, rada nauki i różne organizacje badawcze. Na szczycie wieżowca znajduje się oblegany niezależnie od pory roku taras widokowy.

Ryga zaprasza turystów, którzy chcą poczuć niepowtarzalny klimat Skandynawii w zabytkowym, luksusowym wydaniu. By poznać stolicę Łotwy bowiem, trzeba po niej po prostu pospacerować, ewentualnie od czasu do czasu wsiadając do najpopularniejszego tam środka lokomocji, czyli trolejbusu. Wszystkie atrakcje dostępne są niemal za darmo, a zaoszczędzone pieniądze warto wydać w klimatycznych ryskich kawiarniach i restauracjach. Jedzenie nie ma sobie równych w całej Europie Wschodniej.

Jak przydatny był ten wpis?

Kliknij gwiazdkę, aby ją ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Ponieważ uważasz, że ten post był przydatny...

Śledź nas w mediach społecznościowych! aby dowiedzieć się więcej!