Oszczędne latanie samolotem – 4 sposoby na obniżenie kosztów podróży

Oszczędne latanie samolotem
Oszczędne latanie samolotem

Samolot bywa postrzegany jako drogi środek transportu, jednak nie warto go z tego powodu unikać. Loty są wygodne i szybko pozwalają dostać się w dowolne miejsce na świecie. Jak zaplanować oszczędną podróż samolotem, znaleźć najkorzystniejszy cenowo przelot i pozbyć się kosztów dodatkowych? Przeczytaj 4 najważniejsze wskazówki, a planowanie stanie się łatwiejsze niezależnie od założonego budżetu.

Rozsądnie zaplanuj transport na lotnisko

Koszty związane z podróżą samolotem nie ograniczają się do samego przelotu. Najpierw musisz dotrzeć na lotnisko, a niewiele osób mieszka w jego bezpośrednim sąsiedztwie. Możliwości jest kilka, a przy wyborze rozważ zarówno koszty, jak i wygodę czy możliwość zabrania ze sobą dużej ilości bagażu.

Za najtańszy środek transportu uważa się komunikację miejską. To dobry wybór, jeśli mieszkasz niedaleko lotniska i nie zabierasz ze sobą zbyt wielu bagaży. Jeżeli jednak masz do pokonania długą drogę, a przewożenie walizek autobusem lub pociągiem byłoby kłopotliwe, rozważ dojazd własnym samochodem.

Jedyne koszty związane z dojazdem na lotnisko własnym autem wiążą się z paliwem i opłatą za miejsce parkingowe. Pamiętaj, że w przypadku dużych portów jak Berlin Brandenburg parking na ich terenie to nie jedyna możliwość. Choć jest świetnie zlokalizowany, parking na terenie lotniska zwykle wiąże się z wysokimi opłatami.

Samochód możesz zostawić również na parkingach komercyjnych tuż przy lotnisku. Oferują one znacznie niższe ceny za postój, a jednocześnie więcej usług dodatkowych, w tym także transport pod samo wejście lotniska. W serwisie Parkos porównasz oferty takich parkingów i zarezerwujesz miejsce dla siebie.

Weź pod uwagę różne linie lotnicze, terminy i lotniska

Znalezienie odpowiedniego lotu może zająć Ci trochę czasu. Podejdź do tego cierpliwie i nie podejmuj decyzji pod wpływem chwili.

Podczas poszukiwań weź pod uwagę nie tylko znane sobie linie lotnicze czy lotnisko, na które dostaniesz się najszybciej. Może się okazać, że tego samego dnia z innego portu startuje samolot, którym dotrzesz na miejsce znacznie taniej.

Jeśli tylko możesz sobie na to pozwolić, weź pod uwagę także różne terminy. W wybrany przez Ciebie dzień loty mogą być drogie. Zaledwie dzień wcześniej lub później ceny mogą się jednak różnić.

Zarezerwuj bilety lotnicze jak najwcześniej

Wiesz już, jakimi liniami lotniczymi lecisz i kiedy startujesz? Więc nie zwlekaj z rezerwacją biletu. Wraz z upływem czasu ceny mogą być coraz wyższe. Wiele osób czeka na ostatni moment przed wyjazdem, z nadzieją na tak zwane oferty last minute w atrakcyjnej cenie. Pamiętaj jednak, że nie ma żadnej gwarancji na pojawienie się takiej promocji.

Po znalezieniu lotu nie zwlekaj z rezerwacją. Niektórzy uważają, że zależnie od dnia tygodnia, w którym się jej dokonuje, cena może się różnić, ale to niezupełnie prawda. Cena wzrasta wraz ze zmniejszającą się ilością czasu pozostałą do planowanego lotu. Warto jednak wiedzieć, że zwykle przeloty w dni robocze, zwłaszcza od poniedziałku do czwartku, bywają nieco tańsze niż loty weekendowe.

Przemyśl, zważ i zmierz zabierany bagaż

Nadprogramowy bagaż wiąże się z dodatkowymi kosztami, dlatego dobrze przemyśl, które ze spakowanych rzeczy są Ci naprawdę niezbędne. Najkorzystniejszą finansowo opcją jest zabranie ze sobą jedynie bagażu podręcznego, który wniesiesz na pokład samolotu. Jest on najczęściej wliczany w cenę biletu i nie wymaga ponoszenia żadnych dodatkowych kosztów.

Pamiętaj jednak, by po spakowaniu sprawdzić wymiary i wagę bagażu podręcznego z maksymalnymi dopuszczalnymi wartościami w wybranej linii lotniczej. Jeśli bagaż je przekroczy, konieczne może okazać się jego nadanie do luku bagażowego, co wiąże się z dodatkową opłatą.

Musisz zabrać ze sobą rzeczy, które nie zmieszczą się w niewielkim bagażu podręcznym? W takim razie przygotuj bagaż rejestrowany, który przekażesz obsłudze lotniska przed odlotem. Zostanie on przewieziony w luku bagażowym samolotu. Pamiętaj jednak, że przewóz bagażu rejestrowanego jest dodatkowo płatny, a w liniach lotniczych również istnieją ograniczenia względem jego wagi i wymiarów.

Jak przydatny był ten wpis?

Kliknij gwiazdkę, aby ją ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Ponieważ uważasz, że ten post był przydatny...

Śledź nas w mediach społecznościowych! aby dowiedzieć się więcej!