Nauka latania na paralotni – jak zacząć?

Marzenie o lataniu od początków towarzyszyło człowiekowi, a kto zna historię Ikara i Dedala wie, że realizacja tych pragnień nie zawsze należała do najprostszych. Dziś o wiele łatwiej i bezpieczniej można spełnić marzenie o podziwianiu świata z przestworzy dzięki szansie odbycia profesjonalnego szkolenia, uprawniającego do latania na paralotni. Podpowiadamy, która szkoła paralotniowa jest najlepsza, jak wygląda kurs i ile kosztuje.

Paralotnie – kto może na nich latać?

Zachęcamy, aby zanim podejmiemy decyzję o kursie, koniecznie zapisać się na lot w tandemie. Pierwsze latanie z instruktorem pozwala stwierdzić, czy nie boimy się przestrzeni, czy nie paraliżuje nas lęk wysokości i nasza kondycja jest wystarczająca, aby móc przejść na bardziej zaawansowany stopień wtajemniczenia. Samodzielne latanie wymaga dużej uwagi, odporności na stres i rozwagi, dlatego kursy paralotniowe nie są zalecane osobom, które zbyt pochopnie podejmują decyzje i lubią brawurę. Nie bez znaczenia jest stan zdrowia, dbanie o kondycję fizyczną i sylwetkę. Osoba chcąca latać na paralotni nie powinna ważyć więcej niż 100 kg, ważne jest, aby nie miała problemów z bieganiem oraz ciężarem całego ekwipunku.

Jak wygląda szkolenie paralotniowe?

Kursy paralotniowe zazwyczaj złożone są z dwóch etapów, które można odbyć razem lub rozłożyć na inne terminy. Ukończenie pierwszego etapu jest wymagane, aby móc rozpocząć przygotowania do zdobycia uprawnień na samodzielnego pilota paralotni.

  • Etap pierwszy obejmuje zagadnienia teoretyczne, w których adepci sztuki latania poznają budowę paralotni, zagadnienia związane z przepisami lotniczymi, aerodynamiką i meteorologią. Na część praktyczną składają się lekcje naziemne i samodzielne loty, oczywiście odbywające się z mniejszych zboczy górskich, zachowując stałą łączność radiową z instruktorem.
  • Etap drugi to rozwinięcie zagadnień teoretycznych z pierwszej części kursu i bardziej zaawansowane loty, odbywające się w stabilnych warunkach atmosferycznych na zboczach górskich z wysokości nie mniejszej niż 200 m.

Ukończenie obu etapów daje możliwość przystąpienia do egzaminu na Świadectwo Kwalifikacji Pilota Paralotni PP i szansę na samodzielne loty.

Ile kosztuje szkolenie paralotniowe?

Szkoła paralotniowa Albatros, która od wielu lat prowadzi kursy paralotniowe w Beskidach (głównie na Górze Żar) daje możliwość odbycia obu etapów, a także szansę na naukę latania podczas wyjazdów zagranicznych. Podstawowy etap w kraju to koszt ok. 1500 zł, a w cenie szkoła paralotniowa zapewnia transport i sprzęt. Na późniejszych etapach posiadanie własnego sprzętu obniża cenę kursu, dlatego jeśli wiemy, że chcemy kontynuować swoją przygodę z lataniem, warto już po pierwszej części zacząć zaopatrywać się w potrzebny ekwipunek i sprzęt (kask, skrzydła, uprząż, systemy ratunkowe).

Gdzie zapisać się na kurs na paralotnię?

Świetne opinie i możliwość odbycia atrakcyjnych szkoleń zarówno w Polsce, jak i zagranicą oferuje szkoła paralotniowa Albatros, która stacjonuje na co dzień w Beskidach. Do szkoleń używają sprzętu najlepszych firm paralotniowych takich jak ICARO, NOVA, ITV, INDEPENDENCE, KORTEL Paragliding, a nad bezpieczeństwem czuwają prawdziwi pasjonaci latania – wieloletni piloci i instruktorzy, a także osoby, które na co dzień latają w tandemie. Te doświadczenia sprawiają, że posiadają oni dużo cierpliwości i świetne relacje z kursantami.

Wybór szkoły do nauki latania na paralotni powinien być starannie przemyślany – to od instruktorów zależeć będzie nasze bezpieczeństwo oraz to, jak bardzo rozkochają nas w tym sporcie, który oprócz umiejętności technicznych wymaga dużo zaangażowania i pasji. Wszystkie osoby, które chcą oderwać się od rzeczywistości i móc podziwiać świat z lotu ptaka, zachęcamy, aby rozważyć zapisy na kurs paralotniarski w sprawdzonej szkole z wieloletnim doświadczeniem szkoleniowym.

Jak przydatny był ten wpis?

Kliknij gwiazdkę, aby ją ocenić!

Średnia ocena 1 / 5. Liczba głosów: 1

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Ponieważ uważasz, że ten post był przydatny...

Śledź nas w mediach społecznościowych! aby dowiedzieć się więcej!