Madera – wyspa idealna na spacery. Poznaj najlepsze trasy

Madera
Madera – wyspa idealna na spacery

Madera to „ogród na Atlantyku” – zielona i piękna wyspa słynie z niezwykłej przyrody i malowniczych lewad w starych lasach laurowych. Miłośnicy trekkingu odnajdą tu setki kilometrów tras spacerowych. Zróżnicowane, zachwycające krajobrazami, z pewnością oczarują każdego amatora pieszych wędrówek. Kiedy najlepiej odwiedzić Maderę i które trasy są najlepsze? Tego dowiesz się, czytając poniższy artykuł.

Wakacje na Maderze – kiedy?

Madera nazywana jest „wyspą wiecznej wiosny”, bo przez cały rok jest tutaj przyjemna temperatura 20-25 st. C. To oznacza, że na wakacje na tę piękną wyspę na Atlantyku możesz wybrać się, kiedy tylko zechcesz. Przez cały rok będzie dopisywała Ci pogoda. Dodatkowo takie warunki klimatyczne sprzyjają aktywnemu spędzaniu czasu. Długie wędrówki, jazda rowerem, wspinaczka czy inne aktywności na świeżym powietrzu nie będą tak uciążliwe dzięki temu, że nie ma tu upałów.

Przez cały rok można tu także podziwiać wszechobecne zielone pnącza, kolorowe kwiaty, malownicze wodospady i krajobrazy zapierające dech. Również rozwinięta baza hotelowa gwarantuje, że niezależnie od budżetu i oczekiwań, na pewno znajdziesz nocleg w miejscu, które spełnia wszystkie Twoje wymagania. Pogoda, dobra infrastruktura, przyjazne nastawienie do turystów i masa atrakcji sprawiają, że coraz więcej osób decyduje się na urlop na Maderze.

Madera – pogoda i klimat

Jak już wiesz, temperatura powietrza na Maderze ma od 20 do 25 st. C. Najzimniej (ok. 20 st. C) jest od stycznia do marca. Powietrze ma o jeden stopień więcej w grudniu i kwietniu. W październiku i maju robi się już bardzo przyjemnie, bo powietrze ma 22 st. C. Najcieplejszym czasem są miesiące od czerwca do września, w tym najwyższe temperatury odnotowuje się na Maderze w sierpniu.

Jeśli planujesz kąpiele w oceanie, woda będzie najcieplejsza od czerwca do września (22-23 st. C). W pozostałych miesiącach temperatura wody ma ok. 18-20 st. C. Zależy Ci na słońcu podczas wakacji? Dobra wiadomość jest taka, że od lutego słońce świeci tu przez 7 godzin dziennie, a od kwietnia 9 godzin. Najdłużej słońce świeci latem – od czerwca do sierpnia: przez 12 godzin dziennie.

Madera

Wakacje na Maderze – zwiedzanie

Wyspa wiecznej wiosny leży ok. 500 km od wybrzeży Afryki, a do archipelagu Madery należy jeszcze wyspa Porto Santo i dwie grupy wysepek – Ilhas Desertas i Ilhas Selvagens. Madera słynie z wysokiego standardu hoteli, pięknych krajobrazów, ale także ciekawych miast.

Jednym z nich jest niewątpliwie stolica Madery – Funchal, słynąca z organizowanych tu w maju festiwalu kwiatów. Na ulicach miasta pojawiają się wtedy fantazyjne kompozycje kwiatowe. Miesiąc później można podziwiać pokazy fajerwerków, które otwierają sezon wakacyjny, a pod koniec lata mieszkańcy wyspy zapraszają na degustacje do swoich winnic, gdzie spróbować można m.in. wzmacnianego wina Madera. W okresie karnawału można tu podziwiać gwarne parady, a przez cały rok warto wybrać się na pachnące targi owocowo-warzywne z egzotycznymi owocami, jak jabłko budyniowe. Jedną z najbardziej znanych atrakcji Madery jest także zjazd saniami… po betonie. Wiklinowe sanie z kanapą są spychane po wyślizganym asfalcie. Dziś to głównie atrakcja dla turystów, ale kiedyś służyły do przewożenia towarów z gór do Funchal.

Niewątpliwie, największą atrakcją wyspy jest zachwycająca natura, lewady i malownicze trasy spacerowe, których są tutaj setki kilometrów. Poniżej znajdziesz krótkie zestawienie tych najlepszych.

Top 5 tras spacerowych na Maderze

Ukryte w lasach Madery lewady, czyli unikalne kanały nawadniające to miejsca, wzdłuż których powstało ok. 1400 km tras trekkingowych i spacerowych. To jedna z głównych atrakcji turystycznych wyspy i doskonały sposób na jej poznanie.

Madera

Wzdłuż lewady Referta

Łatwa trasa o długości 5.5 km, łączącą Refertę z Castelejo, wiedzie przy egzotycznych polach uprawnych i gajach bananowców. Z trasy można też podziwiać Penha d`Aguia – słynną Orlą Skałę, a także malowniczą wioskę Porto da Cruz.

Levada do Alecrim

Łącznie 6-kilometrowa trasa (3 kilometry w jedną stroną i tyle samo z powrotem) zaczyna się i kończy w Rabaçal i nazywana jest także trasą Jeziora Madery. Najpiękniejsze punkty podczas wędrówki to wodospad Risco, kaskada „25 źródeł” i objęty patronatem UNESCO prastary las laurowy, w którym poczujesz się, jak bohater filmu „Park Jurajski”.

Vereda da Ponta de Sao Lourenco

Uważana za średnio trudną, ośmiokilometrowa trasa (4 km do cel i 4 km z powrotem) wiedzie przez najpiękniejsze klifowe scenerie wyspy. Szlak wiedzie do najdalej wysuniętego na wschód półwyspu Madery – Sao Lourenco. Po drodze możesz podziwiać krajobrazy półpustynnego klimatu, endemiczne rośliny i małe wysepki, jak Cevada, Metede czy Desembarcadouro, która słynie z największych kolonii mew w regionie. Trasa spacerowa wiedzie przezz Park Narodowy Madery i rezerwat przyrody.

Madera

Vereda do Areeiro

Przepiękna widokowa trasa wiodąca ze szczytu Pico do Areeiro na najwyższy szczyt Madery Pico Ruivo. Jest ona dość wymagająca, a łączny dystans w jedną stronę to nieco ponad 6 km (ok. 3 godziny wędrówki), to jest to zdecydowanie jedna z najbardziej malowniczych tras Madery. Trasa rozpoczyna się na Pico do Areeiro i wiedzie przez tunele, schody i punkty widokowe, jak Ninho da Manta (1744 m n.p.m.), z którego można podziwiać dolinę Ribeira da Fãja da Nogueira. Na końcu trasy na wędrowców czeka nagroda – szczyt Pico Ruivo (1862 m n.p.m.), czyli najwyższy szczyt Madery.

Levada dos Cedros

Niespełna 6-kilometrowa, łatwa trasa spacerowa rozpoczyna się na płaskowyżu Paul da Serra i wiedzie przez spokojne otoczenie lewady dos Cerod. Ten kanał wodny został zbudowany w XVII w., a na jego trasie zobaczysz ponad 100-letnie lasy laurowe, wpisany na listę UNESCO las wawrzynowy i obszar Natura 2000.

Madera zachwyca pięknem krajobrazów, dlatego podczas wakacji tutaj po prostu trzeba wybrać się na spacer jedną z maderyjskich tras. Sprawdź oferty last minute w ITAKCE, może właśnie Maderę wybierzesz na najbliższy odpoczynek.

Jak przydatny był ten wpis?

Kliknij gwiazdkę, aby ją ocenić!

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 1

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Ponieważ uważasz, że ten post był przydatny...

Śledź nas w mediach społecznościowych! aby dowiedzieć się więcej!