Co? Sarajewo!

Sarajewo

Stolica Bośni i Hercegowiny jest położona w samym centrum dawnej Jugosławii. Dziś staje na nogi po wieloletnich problemach, po długim czasie zależności wreszcie naprawdę wkracza w XXI wiek. Od zakończenia wojny, Sarajewo jest odbudowywane, głównie przy wsparciu finansowym Unii Europejskiej. Ślady wojny są jednak cały czas wyraźne, a tereny położone bezpośrednio wokół miasta wciąż jeszcze pozostają zaminowane. Większość turystów nadal przyjeżdża tutaj nie ze względu na zabytki i dziedzictwo kulturowe, ale właśnie by poszukiwać śladów straszliwej, nie tak dawno zakończonej wojny.

Dla tych, którzy chcą poznać odrobinę więcej z historii Sarajewa niż tylko tą dotyczącą wydarzeń sprzed 18 lat, odpowiednim miejscem będzie sarajewska Starówka – najstarsza i najważniejsza w kontekście historycznym część miasta. Stare Miasto pełne jest zabudowań religijnych i unikatowych przykładów architektury bośniackiej. We wschodniej części dzielnicy zauważalne są charakterystyczne budowle tureckie, natomiast zachodnia część ma więcej wspólnego z nurtami architektonicznymi Austro – Węgier. W otoczonym górami Sarajewie wzniesiono bowiem aż 75 meczetów i to właśnie one odpowiadają za specyficzny, orientalny charakter miasta. Poza przywódcą islamu jednak, w mieście rezyduje również prawosławny patriarcha i katolicki arcybiskup.

Wśród głównych atrakcji Starego Miasta można wymienić neogotycką katedrę Serca Jezusowego, z dwiema wysokimi dzwonnicami po obu stronach wejścia, nad którym znajduje się duża, ozdobna rozeta. Tuż obok katedry znajduje się synagoga sarajewska, która przyciąga niespotykanym stylem neomauretańskim. W jej narożnikach znajdują się cztery kwadratowe wieżyczki z kopułkami, na których znajdują się gwiazdy Dawida. Przy wejściu stoi kamienny pomnik w kształcie menory, upamiętniający 400-lecie osadnictwa Żydów w Bośni i Hercegowinie.

Stare Miasto to także Bascarsija, czyli główny miejski bazar – ośrodek gwarnego, codziennego życia mieszkańców stolicy. Targ ten ma wielowiekową tradycję. Właściwie od zawsze można tu było kupić potrzebne towary, spotkać znajomych czy po prostu pospacerować w wolnym czasie. Do dziś Bascarsija jest jedną z największych atrakcji turystycznych Sarajewa.

W pobliżu targu warto zwiedzić medresę Seldzukija – jest to zabytkowa muzułmańska szkoła religijna, funkcjonująca od początku XVI wieku. Obok niej stoi piękny, zabytkowy meczet Gazi Husrev-bega. Budowla ta należy do najlepszych architektonicznie obiektów muzułmańskiej architektury sakralnej na całym Półwyspie Bałkańskim. Zobaczyć tu można ornamenty wewnętrzne pochodzące z 1886 roku i cenne dywany oraz kilimy. Przed świątynią znajduje się sedrvan – studnia z pokaźnych rozmiarów drewnianą kopułą.

Na terenie Nowego Sarajewa koniecznie trzeba zwiedzić park Vraca. Jest to właściwie park – pomnik, rozlokowany na południowych wzgórzach nad miastem. Na terenie parku wzniesiono memoriał – muzeum II wojny światowej. W 2005 park ten został honorowo uznany za narodowy pomnik Bośni i Hercegowiny. Szczególną wartość dla osób uprawiających tanatoturystykę, czyli turystykę związaną z miejscami wojen, zagład, katastrof itp. będzie stanowił też pobliski cmentarz żydowski, położony na dość stromym stoku góry Trebević. Jest to drugi najstarszy zachowany cmentarz tego rodzaju w Europie. Nekropolia ta odegrała strategiczną rolę w oblężeniu Sarajewa w roku 1992. Z górnych partii cmentarza Serbowie ostrzeliwali Starówkę i dzielnice mieszkaniowe przez kilka miesięcy, a wycofując się zaminowali cały teren cmentarny. Dziś cmentarz został zamknięty dla pochówku – stanowi miejsce pamięci i szczególnego rodzaju zabytek.

Udając się do Sarajewa należy mieć na uwadze jego nie tak dawną historię i powagę przeszłych zdarzeń. Wszędzie tam, gdzie toczyły się walki mogą znajdować się miny, dlatego ze względów bezpieczeństwa turyści mogą poruszać się wyłącznie po wytyczonych trasach, a każdy metr nieznanego terenu należy traktować z dużą podejrzliwością. Zachowując jednakże zdrowy rozsądek, z pewnością można cieszyć się nie jedną chwilą spędzoną w malowniczej stolicy Bośni i Hercegowiny.

Jak przydatny był ten wpis?

Kliknij gwiazdkę, aby ją ocenić!

Średnia ocena 1 / 5. Liczba głosów: 1

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Ponieważ uważasz, że ten post był przydatny...

Śledź nas w mediach społecznościowych! aby dowiedzieć się więcej!