Zapomniane Góry Świętokrzyskie

Góry Świętokrzyskie
Góry Świętokrzyskie

Niewiele jest terenów tak wypełnionych atrakcjami turystycznymi jak właśnie Góry Świętokrzyskie i ich okolice. Obszar ten (nie wiedzieć czemu pomijany na turystycznej mapie Polski) posiada właściwie wszystko, o czym turyści mogą marzyć – góry (i to jedne z najstarszych w Europie!), jeziora, zabytki architektury świeckiej i sakralnej, piękne krajobrazy oraz całkiem nieźle rozwiniętą infrastrukturę turystyczną. A przede wszystkim spokój porównywalny do tego, jakim szczycą się Bieszczady. Oprócz bowiem Świętego Krzyża, na którym w letnie i jesienne weekendy jest tłoczno, pozostałe miejsca odwiedzić można w cisy, spokoju i bez żadnych przewodników. Góry Świętokrzyskie są idealnym miejscem na wypoczynek szczególnie dla niezmotoryzowanych, ponieważ wszystkie atrakcje są oddalone od siebie jedynie o kilka (czasem kilkanaście) kilometrów.

Jedną z największych atrakcji tego terenu jest stare, XII- wieczne opactwo Cystersów położone w Wąchocku. Jest to jeden z najpiękniejszych i najlepiej zachowanych przykładów architektury romańskiej w naszym kraju. Ściany kościoła są oryginalnie zdobione czerwonym i szarym piaskowcem. W świątyni jest dość ciemno ze względu na małe, wysoko usytuowane, romańskie okienka. Fakt ten jednak nadaje jej tego ciężkiego, tajemniczego, charakterystycznego dla romanizmu klimatu.

Góry Świętokrzyskie- Klasztor i Bazylika, Święty Krzyż
Góry Świętokrzyskie- Klasztor i Bazylika, Święty Krzyż

Po obejrzeniu wszystkich zakamarków opactwa Cystersów można wyruszyć w góry. Turyści najchętniej kierują się na Łysicę, najwyższy szczyt Gór Świętokrzyskich (612 m. n.p.m.). Wzniesienie to, zwane również Górą Świętej Katarzyny ma dwa wierzchołki. Ten zachodni (czyli Łysica właściwa) wyróżnia się poprzez znajdujący się na nim krzyż. Szlak na Łysicę nie kończy się jednak na jej szczycie. Idąc bowiem dalej na wschód dojść można do Łyśca, znanego bardziej jako Święty Krzyż. Jest to drugie pod względem wysokości wzniesienie na terenie Gór Świętokrzyskich. Ten górujący nad okolicą masyw miał być niegdyś domem słowiańskich bogów. Prowadzone tu badania archeologiczne potwierdziły istnienie na Łysej Górze pogańskiego ośrodka kultu. Dziś turyści przychodzą na Święty Krzyż do benedyktyńskiego klasztoru. Sama świątynia wydaje się być za mała jak na tych rozmiarów zespół klasztorny. W dość skromnym wnętrzu uwagę zwracają obrazy związane tematycznie z dziejami zakonu Benedyktynów. Prawdziwą perełką jest jednak znajdująca się obok renesansowa kaplica zdobiona kolorowymi polichromiami. W ołtarzu głównym znajduje się relikwiarz Krzyża Świętego. Większość turystów przybywających na górę chce również zobaczyć kryptę grobową umieszczoną pod poziomem kaplicy. W przeszklonej trumnie spoczywa ponoć Jarema Wiśniowiecki znany z sienkiewiczowskiego „Ogniem i Mieczem”. Od kilkudziesięciu lat sarkofag ten stanowi bodaj największą atrakcję całego klasztoru.

Góry Świętokrzyskie -  Zamek Królewski w Chęcinach. XIII wiek.
Góry Świętokrzyskie – Zamek Królewski w Chęcinach. XIII wiek.

Cały teren Łysogóry, czyli najwyższego pasma Gór Świętokrzyskich, jak również część Pasma Klonowskiego oraz Dolina Wilkowska objęty jest ochroną w ramach Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Jest to jeden z najrzadziej odwiedzanych parków narodowych w Polsce, dlatego też jego krajobraz pozostaje niezniszczony i całkowicie naturalny.

Niedaleko parkingu Świętokrzyskiego Parku Narodowego zobaczyć można wykonany z jasnego piaskowca średniowieczny pomnik Kamiennego Pielgrzyma. Słynna figura miała w XIX wieku zdobić warszawskie Krakowskie Przedmieście, jednak ostatecznie powróciła do swojej pierwotnej lokalizacji.

Będąc w tym regionie należy koniecznie odwiedzić Opatów. Tu największą atrakcję stanowi podziemna trasa turystyczna, prowadząca przez dawne składy kupieckie. W trakcie zwiedzania przemierza się 50 pomieszczeń, w których podczas prac archeologicznych odnaleziono średniowieczne przedmioty codziennego użytku, m.in. naczynia, monety, sprzęty domowe.

Góry Świętokrzyskie to idealne miejsce dla tych, którzy swojego czasu wolnego mają mało. Wszystkie atrakcje są blisko siebie, obiektów noclegowych i restauracji nie brakuje, a i obiekty rekreacyjne są wyposażone w nowoczesny sprzęt. Spokój, cisza, naturalny krajobraz. Czego chcieć więcej?

Jak przydatny był ten wpis?

Kliknij gwiazdkę, aby ją ocenić!

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 1

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Ponieważ uważasz, że ten post był przydatny...

Śledź nas w mediach społecznościowych! aby dowiedzieć się więcej!