Pielgrzym w Małopolsce

Kraków

Małopolska to kraina pełna wyjątkowej wartości zabytków architektury sakralnej, miejsc kultu oraz wyjątkowego klimatu. Pielgrzym będzie się tu czuł z pewnością wspaniale, bo ilość przeznaczonych dla niego atrakcji jest naprawdę znaczna.

Pielgrzymowanie zacząć można od Kalwarii Zebrzydowskiej. Tu, w słynnym sanktuarium organizowane są uroczystości Misterium Męki Pańskiej. W trakcie Wielkiego Tygodnia to niewielkie małopolskie miasteczko odwiedzają setki tysięcy turystów, by podziwiać przedstawienia, pokazujące kolejne sceny misterium oraz uczestniczyć w licznych nabożeństwach. Na początku wakacji odbywają się tu natomiast Dni Kalwarii – impreza o charakterze rodzinnego pikniku, podczas którego można m.in. sprawdzić się w różnych konkursach, wziąć udział w loteriach, uczestniczyć w zawodach sportowych, spróbować tradycyjnych dań małopolskiej kuchni czy też obejrzeć występy gwiazd polskiej muzyki rozrywkowej.

Kilka kilometrów dalej znajdują się Wadowice, które dzięki osobie Jana Pawła II stały się jednym z najbardziej znanych polskich miasteczek. Wizyta w tym miejscu może być atrakcyjna nie tylko dla pątników, ale także dla najmłodszych turystów, szczególnie jeśli będzie wiązała się z przejażdżką uruchomionym kilka lat temu pociągiem „papieskim” (kursującym codziennie na linii Kraków – Wadowice). Wagony tego nowoczesnego pociągu wyposażone są w świetnej jakości sprzęt multimedialny, przy pomocy którego podczas podróży wyświetla się filmy związane z historią naszego polskiego papieża. Po przejażdżce koleją warto odwiedzić Muzeum Papieskie, które mieści się w domu rodziny Wojtyłów. Wszyscy turyści odwiedzający Wadowice powinni także skusić się na wyjątkowo pyszne wadowickie kremówki papieskie.

Aby kontynuować swoją drogę śladami Jana Pawła II można także wrócić do Krakowa i udać się na ulicę Franciszkańską. Najsłynniejszym stojącym przy niej gmachem jest pałac biskupi, w którym mieszkał kardynał Karol Wojtyła. To właśnie w oknie tego budynku w czasie swoich pielgrzymek do ojczyzny papież pojawiał się, by spotkać się z czekającymi na niego wiernymi.

Wśród wielu krakowskich świątyń na szczególną uwagę zasługuje Sanktuarium Bożego Miłosierdzia położone przy ulicy św. Faustyny w Łagiewnikach. Związane jest ono z życiem i działalnością św. siostry Faustyny Kowalskiej, propagatorki kultu Bożego Miłosierdzia. Od lat 40. Ubiegłego wieku stanowi miejsce pielgrzymek związanych z obecnością łaskami słynącego obrazu Jezusa Miłosiernego oraz grobu św. Faustyny. W najbliższych miesiącach w pobliżu sanktuarium, na dawnych osadnikach sodowych zakładów Solvay, ma powstać kopiec Jana Pawła II na wzór innych krakowskich kopców. Ma on mieć wysokość około 50 metrów i stanowić kolejną atrakcję dla wiernych przybywających do Małopolski.

Stąd jest już także niedaleko do klasztoru benedyktynów w Tyńcu. Tu zwiedzić można zakonny dwór, spróbować benedyktyńskich specjałów (m.in. miodu pitnego, wina, aromatycznej herbaty i ciasteczek korzennych) oraz udać się na nabożeństwo do prowadzonej przez braci świątyni. W pobliżu klasztoru, na brzegu Wisły znajduje się przystanek tramwaju wodnego kursującego do centrum Krakowa.

Pielgrzymi znajdą w Małopolsce wiele niepowtarzalnej krasy miejsc, do których udać się można o każdej porze roku. Kalwaria Zebrzydowska, Wadowice, Zakopane czy sam Kraków stoją otworem przed każdym wiernym, który chce poznać te najważniejsze, święte miejsca.