Pielgrzym w Małopolsce

Kraków
Kraków

Małopolska to kraina pełna wyjątkowej wartości zabytków architektury sakralnej, miejsc kultu oraz wyjątkowego klimatu. Pielgrzym będzie się tu czuł z pewnością wspaniale, bo ilość przeznaczonych dla niego atrakcji jest naprawdę znaczna.

Pielgrzymowanie zacząć można od Kalwarii Zebrzydowskiej. Tu, w słynnym sanktuarium organizowane są uroczystości Misterium Męki Pańskiej. W trakcie Wielkiego Tygodnia to niewielkie małopolskie miasteczko odwiedzają setki tysięcy turystów, by podziwiać przedstawienia, pokazujące kolejne sceny misterium oraz uczestniczyć w licznych nabożeństwach. Na początku wakacji odbywają się tu natomiast Dni Kalwarii – impreza o charakterze rodzinnego pikniku, podczas którego można m.in. sprawdzić się w różnych konkursach, wziąć udział w loteriach, uczestniczyć w zawodach sportowych, spróbować tradycyjnych dań małopolskiej kuchni czy też obejrzeć występy gwiazd polskiej muzyki rozrywkowej.

Kilka kilometrów dalej znajdują się Wadowice, które dzięki osobie Jana Pawła II stały się jednym z najbardziej znanych polskich miasteczek. Wizyta w tym miejscu może być atrakcyjna nie tylko dla pątników, ale także dla najmłodszych turystów, szczególnie jeśli będzie wiązała się z przejażdżką uruchomionym kilka lat temu pociągiem „papieskim” (kursującym codziennie na linii Kraków – Wadowice). Wagony tego nowoczesnego pociągu wyposażone są w świetnej jakości sprzęt multimedialny, przy pomocy którego podczas podróży wyświetla się filmy związane z historią naszego polskiego papieża. Po przejażdżce koleją warto odwiedzić Muzeum Papieskie, które mieści się w domu rodziny Wojtyłów. Wszyscy turyści odwiedzający Wadowice powinni także skusić się na wyjątkowo pyszne wadowickie kremówki papieskie.

Aby kontynuować swoją drogę śladami Jana Pawła II można także wrócić do Krakowa i udać się na ulicę Franciszkańską. Najsłynniejszym stojącym przy niej gmachem jest pałac biskupi, w którym mieszkał kardynał Karol Wojtyła. To właśnie w oknie tego budynku w czasie swoich pielgrzymek do ojczyzny papież pojawiał się, by spotkać się z czekającymi na niego wiernymi.

Wśród wielu krakowskich świątyń na szczególną uwagę zasługuje Sanktuarium Bożego Miłosierdzia położone przy ulicy św. Faustyny w Łagiewnikach. Związane jest ono z życiem i działalnością św. siostry Faustyny Kowalskiej, propagatorki kultu Bożego Miłosierdzia. Od lat 40. Ubiegłego wieku stanowi miejsce pielgrzymek związanych z obecnością łaskami słynącego obrazu Jezusa Miłosiernego oraz grobu św. Faustyny. W najbliższych miesiącach w pobliżu sanktuarium, na dawnych osadnikach sodowych zakładów Solvay, ma powstać kopiec Jana Pawła II na wzór innych krakowskich kopców. Ma on mieć wysokość około 50 metrów i stanowić kolejną atrakcję dla wiernych przybywających do Małopolski.

Stąd jest już także niedaleko do klasztoru benedyktynów w Tyńcu. Tu zwiedzić można zakonny dwór, spróbować benedyktyńskich specjałów (m.in. miodu pitnego, wina, aromatycznej herbaty i ciasteczek korzennych) oraz udać się na nabożeństwo do prowadzonej przez braci świątyni. W pobliżu klasztoru, na brzegu Wisły znajduje się przystanek tramwaju wodnego kursującego do centrum Krakowa.

Pielgrzymi znajdą w Małopolsce wiele niepowtarzalnej krasy miejsc, do których udać się można o każdej porze roku. Kalwaria Zebrzydowska, Wadowice, Zakopane czy sam Kraków stoją otworem przed każdym wiernym, który chce poznać te najważniejsze, święte miejsca.

Jak przydatny był ten wpis?

Kliknij gwiazdkę, aby ją ocenić!

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 1

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Ponieważ uważasz, że ten post był przydatny...

Śledź nas w mediach społecznościowych! aby dowiedzieć się więcej!