Najciekawsze muzea Wrocławia – TOP 9

Muzea we Wrocławiu - TOP9
Muzea we Wrocławiu - TOP9

Wrocław to piękne budowle, malownicze zakątki oraz muzea, które mogą się pochwalić wspaniałymi ekspozycjami. Gdzie warto się wybrać w trakcie wycieczki po tym mieście?

TOP 9: Muzeum Archeologiczne

Muzeum Archeologiczne we Wrocławiu jest jedną z najstarszych placówek tego typu w Polsce. Swą działalność rozpoczęło ono w 1815 roku, i choć w tym czasie Dolny Śląsk stał się areną wielu ważnych wydarzeń historycznych, muzeum to do dziś działa bez żadnych przerwa. Efekt? Imponująca kolekcja zabytków, wśród których nie brak pamiątek z epoki kamienia łupanego. Cała ekspozycja ma ogromną wartość, a wizyta w tym muzeum może się dla każdego z nas okazać wyjątkową lekcją historii.

TOP 8: Muzeum Sztuki Medalierskiej

Ta placówka mieści się w murach Pałacu Królewskiego, w którym gromadzone i prezentowane są te eksponaty, dzięki którym można poszerzyć swą wiedzę na temat sztuki medalierskiej. To jedyna placówka tego typu w Polsce, zatem ogromne zainteresowanie jej zbiorami dla nikogo nie powinno być zaskoczeniem. Ciekawa kolekcja orderów i odznaczeń przyciąga, przy czym na szczególne wyróżnienie zasługuje tutejsza kolekcja medali śląskich.

Muzeum Narodowe Wrocław
Muzeum Narodowe Wrocław

TOP 7: Muzeum Narodowe

Dla tych turystów, którzy interesują się sztuką, wizyta w tym muzeum będzie nie lada gratką. W zbiorach Muzeum Narodowego nie brak bezcennych eksponatów, obok których nie można przejść obojętnie. Rewelacyjnie reprezentowana jest tu sztuka śląska, nie brak tu również cennych rzeźb i obrazów z czasów średniowiecza czy renesansu. Całość robi ogromne wrażenie, nic więc dziwnego, że chętnych na zapoznanie się z tutejszymi zbiorami nie brakuje.

TOP 6: Muzeum Etnograficzne

Do tego muzeum warto zajrzeć z kilku względów. Po pierwsze – w miejscu tym można ujrzeć wyjątkową kolekcję malowanych mebli oraz obrazów malowanych na szkle, po drugie – tutejsza kolekcja uli może zrobić wrażenie na każdym turyście. Wizyta w Muzeum Etnograficznym będzie też ciekawym doświadczeniem dla każdego, kto chce poznać dzieje Kresowiaków i poszerzyć swą wiedzę na temat ich kultury i sztuki.

Cmentarz żydowski Wrocław
Cmentarz żydowski Wrocław

TOP 5: Muzeum Sztuki Cmentarnej

To dość szczególne miejsce na kulturalnej mapie Wrocławia, co może się wiązać z faktem, iż muzeum to istnieje na terenie cmentarza żydowskiego – jednej z najpiękniejszych nekropolii, jakimi może się pochwalić Dolny Śląsk. Tu, przy ulicy Ślężnej, zachowało się wiele pięknych nagrobków, które przypominają o wielu wybitnych mieszkańcach tego miasta. Spacer wśród wiekowych macew będzie szansą nie tylko na ujrzenie wielu ciekawych dzieł sztuki, ale też na poszerzenie wiedzy o znanych Żydach z miasta Breslau – naukowcach, lekarzach, artystach i działaczach społecznych, którzy mieli istotny wpływ na rozwój tego miasta.

TOP 4: Muzeum Poczty i Telekomunikacji

To wyjątkowa placówka muzealna, do której warto zajrzeć ze względu na wiekowe listy oraz na imponująca kolekcję znaczków pocztowych. Dodatkowo czekają tu dawne pojazdy pocztowe, papeterie oraz wiele innych eksponatów, dzięki którym można dowiedzieć się sporo zarówno na temat poczty, jak i telekomunikacji. To wyjątkowe miejsce na mapie Wrocławia, a wizyta w zabytkowym gmachu Poczty Polskiej będzie dla każdego z nas wyjątkowym doświadczeniem.

TOP 3: Muzeum Architektury

To muzeum może się pochwalić ciekawą siedzibą oraz unikalnymi eksponatami. Siedzibą placówki jest kościół, który niegdyś należał do bernardynów, z kolei wśród zbiorów, jakie są tu prezentowane, dominują detale architektoniczne, pochodzące z wrocławskich świątyń. W muzeum tym można zobaczyć również piękne witraże, w gronie których nie brak ciekawych zabytków z czasów średniowiecza. Całość prezentuje się wspaniale i wzbudza zachwyt – nie tylko wśród miłośników architektury.

TOP 2: Muzeum Pana Tadeusza

To jedna z najciekawszych placówek muzealnych na Dolnym Śląsku, której w czasie wycieczki po Wrocławiu warto poświęcić więcej uwagi. Muzeum Pana Tadeusza, mieszczące się w zabytkowej kamienicy przy wrocławskim rynku, może się pochwalić niezwykłą ekspozycją. Na miłośników literatury czeka tu rękopis Adama Mickiewicza, nie brak tu również cennych manuskryptów oraz starodruków, dzięki którym można zdobyć wiele ważnych wiadomości na temat polskiej kultury.

Panorama Racławicka Wrocław
Panorama Racławicka Wrocław

TOP 1: Panorama Racławicka

Ten obraz dla wielu osób jest najważniejszym punktem w programie wycieczki po Wrocławiu. Panorama Racławicka, wybitny obraz z XIX wieku, ze względu na swe wymiary jest prezentowana w specjalnie dla niej wybudowanej rotundzie. Namalowana przez Jana Stykę i Wojciecha Kossaka, trafiła do stolicy Dolnego Śląska po II wojnie światowej, wraz z przesiedlanymi tu Lwowiakami. Na obrazie, liczącym sobie 15 metrów wysokości i 114 metrów szerokości, przedstawiono jedno z najważniejszych wydarzeń z czasów Insurekcji Kościuszkowskiej – bitwę pod Racławicami. Dzieło, podziwiane ze specjalnej platformy, robi ogromne wrażenie i stanowi jedną z najsłynniejszych ekspozycji, jakimi może się pochwalić Wrocław.

Stolica Dolnego Śląska to wyjątkowe miejsce dla wszystkich tych osób, które cenią sobie kontakt ze sztuką. Kto chce lepiej poznać dzieje śląskiej sztuki oraz polską historię, kto chce poszerzyć swą wiedzę i kulturze i nauce, ten koniecznie powinien poświęcić więcej uwagi tutejszym muzeum. Są one wyjątkowymi miejscami, w których każdy z nas znajdzie dla siebie coś ciekawego.

Jak przydatny był ten wpis?

Kliknij gwiazdkę, aby ją ocenić!

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 5

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Ponieważ uważasz, że ten post był przydatny...

Śledź nas w mediach społecznościowych! aby dowiedzieć się więcej!