Koniec polskiego świata – Suwalszczyzna

Suwalszczyzna

Suwalszczyzna to region stosunkowo mało popularny wśród turystów, w przeciwieństwie do graniczących z nią zatłoczonych Mazur. Gwarantuje zatem ciszę, czyste powietrze i nieskażoną żadnymi zanieczyszczeniami przyrodę.

To Augustów jest swojego rodzaju bramą do suwalskiej krainy jezior i lasów, w której można przyjemnie, ciekawie i bezstresowo spędzić zarówno krótki weekend, jak i całe, długie wakacje. Miasto cieszy się uznaniem nie tylko jako miejscowość turystyczna, ale także jako uzdrowisko (jedno z dwóch umiejscowionych na terenie województwa podlaskiego). Leczy się tu choroby układu krążenia i ruchu, także reumatyzm. Zbawienny wpływ na zdrowie mają tutejsze borowiny, a także mikroklimat, który tworzą pobliskie lasy sosnowe. Produkowana jest tutaj także pyszna, chwalona na terenach centralnej i południowej Polski woda mineralna „Augustowianka”. Żeby w stu procentach skorzystać z pobytu w Augustowie, można również skorzystać z oferty tutejszych ośrodków spa&wellness. A na tym zalety miasta się nie kończą. Otaczają je bowiem przepiękne jeziora Necko, Sajno, Białe i Studzieniczne, a także lasy. Największą jednak atrakcją przyrodniczą jest zdecydowanie mierzący ponad 100 kilometrów Kanał Augostowski – zabytek techniki i wymarzone miejsce na organizację wypraw kajakowych. Warto dodać, że w ostatnich miesiącach pojawiła się możliwość przepłynięcia kanałem na białoruską stronę dzięki uproszczonej procedurze wizowej. Taka wyprawa to ciekawy pomysł na aktywne wakacje połączone z obcowaniem z przyrodą.

Dla lubiących bierny wypoczynek atrakcją zaś może być podróż jednym z trzech statków wycieczkowych lub gondolą. W lecie co wieczór odbywają się tu koncerty plenerowe lub różnotematyczne spektakle teatralne. Szczególnym wydarzeniem są tutaj słynne lipcowe Mistrzostwa Polski w Pływaniu na Byle Czym.

Udając się w głąb Suwalszczyzny warto zatrzymać się w Gibach, by obejrzeć drewniany kościółek, który jeszcze 100 lat temu był molenną, świątynią staroobrzędowców, a także na głazowisko pomnik ofiar NKWD, gdzie każdy kamień symbolizuje jedną ofiarę.

Na północnym wschodzie regionu większość mieszkańców stanowią Litwini. Pierwszą miejscowością, w której ich obecność jest szczególnie widoczna są Sejny. Tu warto zobaczyć potężne synagogi, klasztor Dominikanów i barokową bazylikę Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny. Na szlaku miejsc wielokulturowych warto zahaczyć o Puńsk by zobaczyć dwujęzyczne napisy na ulicach, litewskie kapliczki ludowe i zabytkowe Muzeum Etnograficzne.

Największym miastem regionu są oczywiście Suwałki cieszące się mianem polskiego bieguna zimna. Na uwagę zasługują tu: zabytkowe centrum miasta zabudowane klasycystycznymi budynkami mieszkalnymi, konkatedra św. Aleksandra oraz kompleks cmentarzy (rzymskokatolickiego, prawosławnego, muzułmańskiego i żydowskiego) będący kolejnym dowodem na wielokulturowość tych ziem.

Miłośnicy miejsc tajemniczych powinni udać się do Raczek i odszukać uroczysko Święte Miejsce. Miejscowa ludność od wieków przychodziła tu w okresie przesilenia letniego, by odprawiać obrzędy związane z prawosławnym świętem Jordan. W całej okolicy powtarzane są legendy dotyczące cudów i skarbów jakie związane są z tym niezwykłym miejscem. Może warto spróbować ich poszukać?

Jak przydatny był ten wpis?

Kliknij gwiazdkę, aby ją ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Ponieważ uważasz, że ten post był przydatny...

Śledź nas w mediach społecznościowych! aby dowiedzieć się więcej!