Kampinoski Park Narodowy

Park Narodowy

Choć należy do jednych z najbardziej zadeptanych parków narodowych w Polsce, nieustannie cieszy się ogromną popularnością szczególnie wśród mieszkańców Warszawy i okolic. Mowa o Kampinoskim Parku Narodowym, który 21 stycznia 2000 roku został wpisany na światową listę rezerwatów biosfery UNESCO.

Park obejmuje tereny Puszczy Kampinoskiej w pradolinie Wisły, w zachodniej części Kotliny Warszawskiej. Wydmy Parku uważane są za najlepiej zachowany kompleks wydm śródlądowych w skali Europy. Tak kontrastowe środowiska sprzyjają różnorodności świata roślin i zwierząt. Bagna porośnięte są roślinnością łąkową, zaroślami i lasami bagiennymi, do których należą występujące w Parku lasy olsowe i łęgowe. To idealne miejsce na wypoczynek dla rodzin z dziećmi. Park i dolina nieuregulowanej Wisły bowiem ze starorzeczami, piaszczystymi łachami, wyspami i zaroślami stanowią ważne miejsce bytowania wielu zwierząt. Dzieci będą zachwycone i poczują się jak w prawdziwym, naturalnym ZOO gdy zobaczą: łosia – będącego symbolem parku, bobry czy rysie.

Główny szlak turystyczny w Parku o znaczeniu ponadregionalnym, wiedzie przez cały Kampinoski Park Narodowy ze wschodu na zachód. Na trasie znaleźć można wszystkie charakterystyczne typy krajobrazu Puszczy, z wyjątkowo efektownymi odcinkami na pograniczu wydm i bagien. Bardzo dużo lasu z fragmentami starodrzewu, zwłaszcza w dwóch największych obszarach ochrony ścisłej: „Sieraków” i „Krzywa Góra”. W Brochowie zobaczyć można obronny kościół renesansowy z XVI wieku, a w Tułowicach szlachecki dwór klasycystyczny z około 1800 roku. Na przebycie całego szlaku potrzeba, co najmniej dwa dni. Przenocować można we własnym namiocie na polu biwakowym w Roztoce albo w całorocznym schronisku młodzieżowym PTSM we wsi Łubiec około 20 minut drogi od szlaku.

Trasa interesująca przez cały rok, najpiękniejsza wczesną wiosną i kolorową jesienią. Szlak jest przydatny dla turystyki rowerowej, zimą narciarskiej, lecz przede wszystkim jest przeznaczony dla pieszych.

Kampinoski Park Narodowy to także duża gratka dla miłośników historii. Tereny Parku mają bogatą historię, związaną z walkami o niepodległość. Miały tu miejsce walki powstańcze w 1794 i 1863 roku oraz walki armii Poznań we wrześniu 1939 roku. Znajdują się tu: mogiły powstańców z 1863 roku, cmentarz partyzantów, jak również cmentarz w Palmirach, na którym spoczywają Polacy rozstrzelani przez Niemców w okresie II wojny światowej.

Na terenie parku rozwija się także turystyka piesza, rowerowa i konna. Służą jej znakowane szlaki turystyczne o długości około 360 km oraz Kampinoski Szlak Rowerowy o długości 144,5 km. W okresie wiosenno-letnim bardzo atrakcyjnym środkiem dojazdu na północno-zachodni skraj parku, do Wilczy Tułowskich, jest zabytkowa kolej wąskotorowa.

Po długiej wędrówce pyszny obiad zjeść można w restauracji „Dziupla” w Truskawiu, do której warszawiacy pielgrzymują na idealnie przyrządzoną dziczyznę. Na koniec pobytu w tym pięknym miejscu odwiedzić można słynne Laski, znane w kraju za sprawą działającego tu od lat ośrodka dla dzieci niewidomych. Na tutejszym cmentarzu spoczywają m.in. Antoni Słonimski i Halina Mikołajska.

Okazuje się, że niedaleko nas, w najbliższym sąsiedztwie jest świat, z którego istnienia nie zdajemy sobie czasem sprawy. W Kampinoskim Parku Narodowym można miło spędzić wolny czas, a także poznać urokliwe zakątki Puszczy Kampinoskiej i jej otuliny.

Jak przydatny był ten wpis?

Kliknij gwiazdkę, aby ją ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Ponieważ uważasz, że ten post był przydatny...

Śledź nas w mediach społecznościowych! aby dowiedzieć się więcej!