Zielona stolica Finlandii

Finlandia

Ekologiczna stolica Finlandii przyciąga przyjaznym, nowoczesnym klimatem miasta portowego. Aż z trzech stron otoczona jest wodami Morza Bałtyckiego, a na sąsiednie wyspy kursują tramwaje wodne. Miasto sprawnie zwiedzić można w ciągu jednego, pogodnego dnia.

Najważniejszym miejscem Helsinek niezaprzeczalnie jest Plac Senacki. Tu wznosi się pomnik cara Aleksandra II wzniesiony w 1896 roku, a dookoła placu stoją klasycystyczne budynki, w których mieszczą się m.in. gabinety finlandzkiego rządu oraz główna siedziba Uniwersytetu Helsińskiego. Na środku tego centralnego dla Helsinek placu znajduje się imponująca, neoklasycystyczna katedra luterańska. Prowadzą do niej monumentalne schody, dzięki czemu świątynia góruje nad miastem i widać ją z każdego punktu stolicy Finlandii. Wewnątrz świątyni zobaczymy surowe i niezbyt strojne wnętrze, co jest cechą charakterystyczną luterańskich kościołów. W krypcie pod katedrą znajduje się kawiarnia, chętnie odwiedzana przez mieszkańców miasta i turystów.

Niedaleko Placu Senackiego warto zwiedzić Sobór Uspienski. Jest to największa prawosławna katedra w całej Europie Zachodniej. W środku na szczególną uwagę zasługuje ozdobny ikonostas oraz 13 złoconych kopuł, które symbolizują Jezusa i 12 apostołów.

Nieco dalej od centralnej części miasta stoi charakterystyczny pomnik – jeden z symboli Helsinek. Powstał w 1967 roku i poświęcony jest J. Sibeliusowi – narodowemu kompozytorowi Finlandii. Rzeźba ma nietypową formę – przypomina organy o 24 tonach, które symbolizują olbrzymie, stalowe rury.

Stąd udać się można do Temppeliaukion kirkko – nowoczesnego, okrągłego kościoła wykutego w skale. Znajduje się poza ścisłym centrum, więc żeby go zobaczyć trzeba się specjalnie pofatygować do dzielnicy Töölö. Kościół ten zbudowany został wewnątrz masywnych, granitowych skał, które tworzą wewnętrzne ściany. Znany jest szczególnie ze świetnej akustyki, jaka panuje we wnętrzu, idealnie nadającej się na miejsce koncertów.

Ważną atrakcją turystyczną Helsinek jest miejski ogród zoologiczny, w którym żyje 150 gatunków zwierząt i ponad 1000 roślin ze strefy tundry i lasów deszczowych. Kilka razy w roku ZOO organizuje „nocne zwiedzanie”. Wtedy podziwiać można zwierzęta w czasie ich naturalnej nocnej aktywności. Na terenie ZOO znajdują się restauracje, kawiarnie i sklepy.

Będąc w Helsinkach koniecznie trzeba się wybrać na fortecę Suomenlinna. Położona jest na sześciu wyspach przed wejściem do portu. W 1991 roku to niezwykłe miejsce wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Na wyspach znajduje się Muzeum Fortecy, Narodowe Muzeum Wojskowe, stare działa armatnie, mury obronne, podziemne schrony, stary port, a także morska szkoła wojskowa. Wybierając się na wyspy, trzeba być przygotowanym na długi spacer (nie zawsze po równym terenie) i silny, morski wiatr, nawet latem.

Na koniec zwiedzania Helsinek najlepiej udać się na popularny targ, mieszczący się w bezpośrednim sąsiedztwie ratusza. Można tu zakupić świeżą rybę, mięso łosia czy renifera, skóry, rogi, ale też oryginalne regionalne pamiątki. Najbardziej poszukiwane prezenty przez turystów to skórzane torebki, portfele, biżuteria, szkło artystyczne, antyki, tradycyjne, drewniane noże do masła i noże finki. Prawdziwe bogactwo stolicy Finlandii znajdziemy w każdym jej zakamarku. Całe północne piękno stoi otworem przed każdym turystą, decydującym się na poznanie tego niezwykłego miasta.

Jak przydatny był ten wpis?

Kliknij gwiazdkę, aby ją ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Ponieważ uważasz, że ten post był przydatny...

Śledź nas w mediach społecznościowych! aby dowiedzieć się więcej!