Zagrzeb – stolica turystycznego raju

Zagrzeb

Chorwacja od kilku lat nie musi zabiegać o turystów. Odwiedzający z całego świata docenili jej wyjątkowy klimat, wartość kulturową oraz przepyszną kuchnię. W samym środku tego turystycznego raju leży stolica Chorwacji – Zagrzeb, rozwinięty z dwóch bliźniaczych osad położonych na wzgórzach Kaptol i Gradec. Od nich zaczyna się zwiedzanie Zagrzebia.

Aby poznać Kaptol trzeba wspiąć się po stromych schodach od Targu Jelacica. Na górze czeka na nas olbrzymi i gwarny targ warzywny Dolac. Codziennie można kupić tu świeże warzywa i owoce oraz specjały kuchni chorwackiej. Niedaleko targi wznosi się 100-letnia katedra św. Stefana z dwiema neogotyckimi wieżami. We wnętrzu świątyni oglądać można pozostałości pierwszej katedry, która została zbudowana na tym miejscu już w czasach średniowiecznych. Ta została jednak prawie doszczętnie zniszczona podczas silnego trzęsienia ziemi w roku 1880. Na szczególną uwagę zasługują tu freski z XIII wieku, renesansowe ławki, marmurowe ołtarze i barokowa ambona. W bezpośrednim sąsiedztwie katedry stoi pałac arcybiskupa, a także XVI-wieczne fortyfikacje, zbudowane w okresie zagrożenia ze strony Turków.

Nieco inna atmosfera panuje na wzgórzu Gradec. Po wjechaniu kolejką linową na górę turyści kierują się zwykle na wieżę Lostrscak, ze szczytu której rozpościera się widok na panoramę miasta. Na prawo stoi barokowy kościół św. Katarzyny, za którym wznosi się Muzejski prostor, czyli główna sala wystawowa stolicy Chorwacji, w której często odbywają się wydarzenia kulturalne, m.in. wystawy artystyczne, spektakle, happeningi itp. Nieco dalej na północ wyjątkową atrakcją jest XIII-wieczna Kamienna Brama ze świętym obrazem Maryi Dziewicy, który cudownie ocalał z pożaru w 1731 roku.

W centrum Gradca trzeba też odwiedzić kościół św. Marka, w którym podziwiać można prace Ivana Mestrovivia, najsłynniejszego współczesnego rzeźbiarza chorwackiego. Tuż obok tej świątyni zobaczyć można budynek chorwackiego parlamentu, tzw. Sabor. Nieco dalej leży XVIII-wieczny pałac Banski Dwor, który do dziś jest siedzibą prezydenta państwa. Bramy wejściowej pałacu broni gwardia narodowa, ubrana w czerwone, ceremonialne stroje. W południe zobaczyć tu można uroczystą zmianę warty.

Gradec zaprasza także do Muzeum Historycznego Chorwacji, Galerii Sztuki Prymitywnej oraz Muzeum Przyrodniczego. Najciekawsze jest jednak niedawno odrestaurowane Muzeum Miasta, w którym dominuje interaktywna ekspozycja, angażująca zwiedzających do czynnego udziału w oglądaniu zbiorów.

Zagrzeb jest prawdziwym miastem muzeów. Na pewno warto odwiedzić także Galerię Strossmajera, która należy do Chorwackiej Akademii Nauki i Sztuki. Znajdują się tutaj obrazy starych mistrzów malarstwa, w tym także prace polskich artystów, m.in. Matejki oraz Siemiradzkiego. Tuż obok Galerii jest także ciekawe Muzeum Archeologiczne (wśród eksponatów mumie egipskie) oraz Muzeum Mimara (w poniedziałek wstęp wolny), w którym znajdują się najciekawsze dzieła malarstwa hiszpańskiego, włoskiego i holenderskiego. Duży dział tego muzeum poświęcony jest też sztuce orientalnej oraz rzeźbie i ceramice.

Będąc w Zagrzebiu warto udać się też do ogrodu botanicznego przy ulicy Mihanovicieva. Wstęp do ogrodu jest bezpłatny, a na jego terenie oglądać można egzotyczne rośliny oraz zagłębić się w istny żywopłotowy labirynt. I choć większość turystów przyjeżdża do Chorwacji by wypocząć w słońcu i spokoju, może warto potraktować Zagrzeb jako dodatkową superatrakcję turystyczną.

Jak przydatny był ten wpis?

Kliknij gwiazdkę, aby ją ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Ponieważ uważasz, że ten post był przydatny...

Śledź nas w mediach społecznościowych! aby dowiedzieć się więcej!