piątek , 22 Luty 2019
Home Europa Włochy – informator narciarski
włochy-narty

Włochy – informator narciarski

Alta Badia

Alta Badia to ośrodek narciarski objęty skipassem Dolomitisuperski. Cechuje się znacznym poziomem nasłonecznienia stoków i malowniczymi widokami. Jego dużym atutem jest rozgrywany od lat na trasie Gran Risa w La Villa Puchar Świata Ski World Cup Alta Badia. Do najpopularniejszych zaliczany jest Szlak I Wojny Światowej wokół szczytu Col Di Lana oraz Szlak Lagazuoi.

Długość tras: 95 tras – 130 km, najdłuższa trasa Lagazuoi ( 8,5 km)

Trudność tras: 70 km niebieskich, 53 km czerwonych i 7 km czarnych

Wyciągi: 52

Inne udogodnienia: Od 2007 roku Alta Badia ma połączenie autobusowe z ośrodkiem Kronplatz, restauracje i puby, centrum Wellness

Noclegi: oferują je sąsiednie miejscowości Corvara, Colfosco, La Villa, Badia, Pedraces, La Villa, ceny w pensjonatach i hotelach są dość wysokie i wynoszą w hotelu 2850 zł ze skipasem oraz 2100 bez za 7 dni pobytu, apartament 400-800 euro za 7 dni.

Ceny karnetów: 169-213 euro/6 dni dorośli, 118-180 euro/6 dni juniorzy, 152-215 euro/6 dni seniorzy.

Malga Ciapela

W tej niewielkiej miejscowości znajduje się serce ośrodka narciarskiego Civetta, łączącego ze sobą takie miejsca, jak Alleghe, Pescula, Palafavera, Pecol, Zoldo czy Selva di Cadore . Standardowo można tu znaleźć doskonale przygotowane trasy i malownicze widoki. W miejscowości znajduje się też wyciąg początkowy na karuzelę. Miejscowość leży też u stóp lodowca Marmolada – najwyższego szczytu Dolomitów. Wprawni narciarze mogą na niego wjechać kolejką linową. W dół prowadzą trasy czerwone i czarne. Powszechne są też częste zmiany pogody stanowiące spore utrudnienie i dodatkowe ryzyko.

Długość tras: 80 km, oświetlona trasa Palafavera

Trudność tras: 32 km niebieskich, 42 km czerwonych i 6 km czarnych

Wyciągi: 25

Inne udogodnienia: Szlak Wielkiej Wojny, trasy wytyczone z Alleghe do Malga Ciapela przez przełęcz Falzarego, jezioro, połączenie  skibusem z pobliskimi miejscowościami, szkółka narciarska, w każdy czwartek nocne wyprawy z pochodniami do wąwozu Sottoguda, Snow Park w Zoldo Alto.

Noclegi: hotele 42 – 428 euro/doba,  pensjonaty 30-90 euro/doba

Ceny karnetów: 177-222 euro/6 dni dorośli, 124-155 euro/6 dni juniorzy, 160-199 euro/6 dni seniorzy.

Cortina D’Ampezzo

Malownicza górska miejscowość popularna również latem, położona na wysokości 1224 – 3243 m.n.p.m. stanowi ulubione miejsce narciarzy z Europy. Nazywana jest przez nich Perłą Alp albo Królową Włoskich Dolomitów. Sławę zawdzięcza zimowej olimpiadzie z 1956 roku oraz corocznym zawodom Pucharu Świata w narciarstwie alpejskim. Na ośrodek składają się trzy różne miejscowości: Tofane, Faloria i Cristallo połączone komunikacją skibusową. Cechą tego miejsca są miejsca odpowiednie dla rodzin z dziećmi równolegle z czarnymi trasami, w tym jedną z najtrudniejszych Canalone Staunìes z różnicą wysokości zjazdu 1715 m. Trasą można zjeżdżać jedynie w pogodne dni. Cortina oferuje także wiele atrakcji turystycznych dla dzieci i dorosłych, szkółki narciarskie

Długość tras: 101 tras – 120 km

Trudność tras: 33% tras niebieskich, 62% tras czerwonych i 5 % tras czarnych

Wyciągi: 51

Inne udogodnienia: SnowPark – – half-pipe, rails i jumps, wypożyczalnie sprzętu i szkółki narciarskie, sklepy, galerie, bary i restauracje, nowoczesny basen, dyskoteka na lodzie.

Noclegi: hotele 70 – 994 euro/doba, pensjonaty 30-120 euro/doba

Ceny karnetów: 194-242 euro/6 dni dorośli, 136-170 euro/6 dni juniorzy, 174-218 euro/6 dni seniorzy.

Pozostałe ośrodki

Poza okolicą słynnej karuzeli na terenie północnej części Włoch znajduje się jeszcze wiele innych znanych i cenionych ośrodków narciarskich, z czego większość umożliwia podziwianie malowniczych widoków dolomitów. Do ośrodków leżących w innych pasmach alpejskich zaliczają się Cervinia Vale D’Aosta i Courmayeur. Cervinia to raj dla narciarzy u podnóża słynnego Matterhorn – Monte Cervino. Znajdujące się tu trasy zjazdowe mierzą ponad 350 km i są połączone z trasami narciarskimi w szwajcarskim Zermatt. Na Matterhorn można wjechać kolejką. Połączenie miejscowości z Zermatt i Kleinmatterhornen w jeden obszar narciarski stawia go na czele europejskich ośrodków. Jest to też strefa bez samochodów. Na całym obszarze znajduje się 146 km – 41 km łatwych, 97 km średnich i 8 km trudnych. Miejscowość oferuje kryty basen, naturalne lodowisko i centrum fitness, wspinaczki po zamarzniętych wodospadach, możliwość lotu paralotnią, lotnią lub helikopterem. Courmayeur leży u stóp masywu Mont Blanc. W pobliżu znajduje się tunel łączący Włochy i Francję oraz kolej linowa La Palud – Punta Helbronner. Teren narciarski Courmayeur to 100 km tras – niebieskie 27 km, czerwone 55 km, czarne 18 km, 20 wyciągów krzesełkowych, orczykowych i linowych, przedszkola dla dzieci od 6 i szkółka narciarska, wyprawy psim zaprzęgiem, konne przejażdżki, lodowisko, tenis, squash, ze sztuczna ściana do wspinaczki, siłownia i centrum odnowy. Inna włoska miejscowość Arabba leżąca pomiędzy Passo Pordoi a Passo Campolongo w sercu Dolomitów to idealne miejsce wypadowe na karuzelę i inne znane trasy narciarskie. Połączenie wyciągami z lodowcem Marmolada, 62 km of perfekcyjnie przygotowanych tras, 31 nowoczesnych wyciągów, bary i cukiernia a także szereg obiektów noclegowych o wysokim standardzie to główne atuty tego miejsca. Warto również zajrzeć do innych ośrodków w tym rejonie, jak: Madonna di Campiglio i Pinzolo, Paganella – Andalo, Passo Rolle i Primiero, Val di Sole, San Martino di Castrozza, Val di Fiemme, Ponte di Legno Tonale czy Tre Valli. Każda z nich zapewni nie tylko doskonałe warunki narciarskie, ale też wiele dodatkowych atrakcji.

Check Also

Gardaland

Europejskie parki rozrywki

Kto z nas nie ma od czasu do czasu ochoty poczuć się znów dzieckiem i …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *