Włochy – informator narciarski

Włochy - narty
Włochy - narty

Włochy to kraj kojarzony głównie z letnim wypoczynkiem i ciepłymi wybrzeżami, a także klimatyczną Sycylią, starożytnymi zabytkami i wspaniałym jedzeniem. Niewiele osób jednak, jako pierwsze skojarzenie z tym krajem wymieni wspaniałe ośrodki narciarskie. A przecież znaczna część tego kraju pokryta jest pasmami górskimi, u nasady słynnego apenińskiego buta w okresie kalendarzowej zimy pokrytymi śniegiem. We Włoszech przeważają Dolomity, góry o niezwykłym uroku dzięki kolorom, które w promieniach słońca mienią się wyłaniając spod śniegu. Dolomity piękne są latem, ale równie czarowny widok prezentują zima, kiedy biały puch pokrywa je prawie w całości odkrywając jedynie ostre poszarpane wierzchołki najwyższych szczytów. Włochy, to także Alpy, nie tak rozległe, jak w Szwajcarii czy Austrii, ale równie monumentalne i zachęcające do uprawiania ekstremalnego narciarstwa. W północnej części kraju nie brakuje dobrze utrzymanych i znanych ośrodków narciarskich, a kiedy znudzi się już białe szaleństwo można wsiąść w samochód i udać się na południe, odpocząć od mrozu.

Włoskie Dolomity

Pasma Dolomitów rozciągają się we Włoszech na granicy z Austrią, a wysokość najokazalszych szczytów dochodzi do 3340 m. Najwyższe szczyty Dolomitów to: Marmolada – 3342 m n.p.m. i Antelao – 3263 m n.p.m. O urokliwości i niepowtarzalnym charakterze tych gór może świadczyć fakt, że zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Dolomity zaliczane są do pasma alpejskiego, jednak od całych Alp różnią się strukturą geologiczną. Przewaga skał dolomitowych i wapiennych sprawia, że można tu spotkać niezwykłą rzeźbę terenu. Miękkie skały drążone przez tysiąclecia przez wodę i wiatr utworzyły wiele porozrzucanych po całym obszarze skupisk szczytów, podzielonych głębokimi, łatwo dostępnymi dolinami. Takie warunki są idealne dla uprawiania narciarstwa i dlatego w tym rejonie kraju skupiły się prawie wszystkie ośrodki. Większość z nich wyposażona jest w nowoczesny sprzęt i doskonale przygotowana do obsługi gości. Pod tym względem Włochy, jako kraj turystyczny nie odbiegają od oferty letniej. Można tu znaleźć zarówno nowoczesne wyciągi, jak i doskonale naśnieżone trasy narciarskie, bogatą infrastrukturę turystyczną, szerokie zróżnicowanie cenowe a przede wszystkim jedne z najpiękniejszych na świecie widok. Nie można też zapomnieć o charakterystycznej gościnności Włochów. W Dolomitach włoskich ulokowały się największe narciarskie ośrodki Europy w regionach Trentino, Alto Adige i Veneto.

Dolomiti SuperSki

Region określany ta nazwą zaliczany jest do swoistych pereł narciarstwa. Jego zaletą pomimo ogromnej rozpiętości jest objęcie wszystkich znajdujących się w regionie instalacji jedną opłatą. Wykupienie karnetu pozwala na przemieszczanie się pomiędzy 12 ośrodkami narciarskimi, w których przygotowano dla zjazdowców i narciarzy biegowych około 1200 km tras. W regionie działa też ponad 450 nowoczesnych wyciągów. Trasy przystosowane są zarówno dla osób początkujących, jak i dla tych, którzy poszukują mocnych wrażeń. Ogromną zaletą jest sprzyjająca pogoda i odpowiednie warunki śniegowe. Około 80% dni w roku Dolomity są nasłonecznione, a puszysty dzięki niskiej wilgotności śnieg to idealne warunki do jazdy. Stoki znajdują się na wysokościach pomiędzy 1500 a 3300 m n.p.m., co sprawia, że pokrywa śnieżna jest całkowicie bezpieczna. Prawie wszystkie są też w nocy sztucznie naśnieżane i wygładzane dzięki pracy ponad 350 ratraków. Znajdą się też miejsca odpowiednie do uprawiania snowboaru czy carvingu.

Sella Ronda

Sella Ronda to nazwa utożsamiana z najwspanialszą zimową atrakcją świata, jakim jest słynna karuzela narciarska. Wbrew pozorom nie chodzi tutaj o żadne urządzenie obracające się w kółko, jak popularne zabawki na dziecięcych placach, ale o zespół czterech przełęczy połączonych ze sobą odpowiednio poprowadzonymi trasami narciarskimi, które można pokonać w jeden dzień. Karuzela biegnąca wokół masywu Sella obejmuje szereg wyciągów i tras zjazdowych o średniej skali trudności na odcinkach Passo Pordoi – Passo Campolongo – Passo Gardena – Passo Sella i mierzy 60 km długości. Trasa przebiega na wysokości od 1465 m n.p.m. do 2300 m n.p.m. Można ją pokonywać w dwóch kierunkach:

Sella Ronda zielona (dla zaawansowanych narciarzy do pokonania w czasie 2h 5 min) –

  • Z Selva na Passo Sella: ok 45 min.
  • Lupo Bianco na Belvedere: ok.20 min.
  • Z Arabby na Campolongo: ok. 15 min.
  • Z Corvary na Passo Gardena/ Danterceppies: ok. 45 min.

Sella Ronda pomarańczowa (dla zaawansowanych narciarzy do pokonania w 1h 40 min) –

  • Z Selvy na Passo Gardena/Danterceppies: ok. 20 min.
  • Z Corvary na Campolongo: ok. 20 min.
  • Arabby na Belvedere: ok. 40 min.
  • Z Lupo Bianco na Passo Sella: ok. 20 min.

Cena karnetu na przejazd: 231-262 euro/6 dni dorośli, 161-183 euro/6 dni juniorzy, 208-236 euro/6 dni seniorzy

[divider]

Ośrodki narciarskie na Sella Ronda

Val di Fassa

Dolina di Fassa to właściwie nie jeden ośrodek, ale kilka miejscowości skupionych w bliskiej odległości w sercu Dolomitów. W dolinie znajduje się siedem doskonale przystosowanych ośrodków narciarskich uważanych za najlepsze w Europie. Poza 500-kilometrowym odcinkiem trasy Sella Ronda można tu znaleźć także inne trasy przeznaczone dla narciarzy o różnym stopniu umiejętności. Wszystkie funkcjonują w obrębie jednego karnetu. Tereny narciarskie rozciągają się na wysokościach od 1 330 m n.p.m. do  2 625 m n.p.m. W okolicach miejscowości Catinaccio, Buffaure,  Bellamonte i San Pellegrino znajduje się wiele tras dla rodzin z dziećmi. Poszczególne ośrodki narciarskie są ze sobą połączone trasami narciarskimi.

Długość tras: 200 km + 500 km Sella Ronda

Trudność tras: 92 km niebieskich, 166 km czerwonych i 20 km czarnych

Wyciągi: 80;  wyciąg nocny Aloch w Pozza di Fassa

Inne udogodnienia: tor do border-crossu na hali Belvedere, kolejka Campitello/Col Rodella, trasa nocna: Aloch w Pozza di Fassa, najpiękniejsza w Dolomitach trasa Col Margherita, Ciampac – topowa trasa Pucharu Świata w Alba di Canazei. Centrum SPA i kompleks basenów w Canazei, infrastruktura rozrywkowa w Moena, Canazei i Poza di Fassa.

Noclegi: hotele 42 – 709 euro/doba, apartamenty 150-306 euro/doba, pensjonaty 40-140 euro/doba

Ceny karnetów: 155-199 euro/6 dni dorośli, 96-155 euro/6 dni juniorzy, 136-199 euro/6 dni seniorzy.

Val Gardena

Kolejna włoska dolina w Dolomitach mieszcząca takie miejscowości narciarskie, jak: Ortisei, Selva i Santa Cristina doskonale znane wśród amatorów białego szaleństwa. We wszystkich ośrodkach obowiązuje karnet Dolomitisuperski, a do karuzeli należy około 175 km tras. Do najbardziej znanych i zarazem malowniczych zalicza się 6-kilometrowa trasa “ Gardenissima” i trasa Dreier z Ciampinoi. Znajdująca się tu miejscowość Selva Gardena to górska wioska o specyficznym klimacie regionu, obfitująca też w nowoczesne hotele i apartamenty. Ze względu na usytuowanie panują w niej najlepsze warunki w regionie. Z Santa Christiana do karuzeli wiedzie trasa o długości 2 km.

Długość tras: 175 km Sella Ronda

Trudność tras: 50 km niebieskich, 100 km czerwonych i 25 km czarnych

Wyciągi: 77

Inne udogodnienia: podziemna kolejka Gardena Ronda Express łącząca dwa końce doliny trasa o długości ponad 1 km, restauracje, sklepiki i puby, trasy rodzinne i snowboardowe.

Noclegi: hotele 83 – 490 euro/doba,  pensjonaty 68-210 euro/doba

Ceny karnetów: 194-242 euro/6 dni dorośli, 136-170 euro/6 dni juniorzy, 174-218 euro/6 dni seniorzy.

Alta Badia

Alta Badia to ośrodek narciarski objęty skipassem Dolomitisuperski. Cechuje się znacznym poziomem nasłonecznienia stoków i malowniczymi widokami. Jego dużym atutem jest rozgrywany od lat na trasie Gran Risa w La Villa Puchar Świata Ski World Cup Alta Badia. Do najpopularniejszych zaliczany jest Szlak I Wojny Światowej wokół szczytu Col Di Lana oraz Szlak Lagazuoi.

Długość tras: 95 tras – 130 km, najdłuższa trasa Lagazuoi ( 8,5 km)

Trudność tras: 70 km niebieskich, 53 km czerwonych i 7 km czarnych

Wyciągi: 52

Inne udogodnienia: Od 2007 roku Alta Badia ma połączenie autobusowe z ośrodkiem Kronplatz, restauracje i puby, centrum Wellness

Noclegi: oferują je sąsiednie miejscowości Corvara, Colfosco, La Villa, Badia, Pedraces, La Villa, ceny w pensjonatach i hotelach są dość wysokie i wynoszą w hotelu 2850 zł ze skipasem oraz 2100 bez za 7 dni pobytu, apartament 400-800 euro za 7 dni.

Ceny karnetów: 169-213 euro/6 dni dorośli, 118-180 euro/6 dni juniorzy, 152-215 euro/6 dni seniorzy.

Malga Ciapela

W tej niewielkiej miejscowości znajduje się serce ośrodka narciarskiego Civetta, łączącego ze sobą takie miejsca, jak Alleghe, Pescula, Palafavera, Pecol, Zoldo czy Selva di Cadore . Standardowo można tu znaleźć doskonale przygotowane trasy i malownicze widoki. W miejscowości znajduje się też wyciąg początkowy na karuzelę. Miejscowość leży też u stóp lodowca Marmolada – najwyższego szczytu Dolomitów. Wprawni narciarze mogą na niego wjechać kolejką linową. W dół prowadzą trasy czerwone i czarne. Powszechne są też częste zmiany pogody stanowiące spore utrudnienie i dodatkowe ryzyko.

Długość tras: 80 km, oświetlona trasa Palafavera

Trudność tras: 32 km niebieskich, 42 km czerwonych i 6 km czarnych

Wyciągi: 25

Inne udogodnienia: Szlak Wielkiej Wojny, trasy wytyczone z Alleghe do Malga Ciapela przez przełęcz Falzarego, jezioro, połączenie  skibusem z pobliskimi miejscowościami, szkółka narciarska, w każdy czwartek nocne wyprawy z pochodniami do wąwozu Sottoguda, Snow Park w Zoldo Alto.

Noclegi: hotele 42 – 428 euro/doba,  pensjonaty 30-90 euro/doba

Ceny karnetów: 177-222 euro/6 dni dorośli, 124-155 euro/6 dni juniorzy, 160-199 euro/6 dni seniorzy.

Cortina D’Ampezzo

Malownicza górska miejscowość popularna również latem, położona na wysokości 1224 – 3243 m.n.p.m. stanowi ulubione miejsce narciarzy z Europy. Nazywana jest przez nich Perłą Alp albo Królową Włoskich Dolomitów. Sławę zawdzięcza zimowej olimpiadzie z 1956 roku oraz corocznym zawodom Pucharu Świata w narciarstwie alpejskim. Na ośrodek składają się trzy różne miejscowości: Tofane, Faloria i Cristallo połączone komunikacją skibusową. Cechą tego miejsca są miejsca odpowiednie dla rodzin z dziećmi równolegle z czarnymi trasami, w tym jedną z najtrudniejszych Canalone Staunìes z różnicą wysokości zjazdu 1715 m. Trasą można zjeżdżać jedynie w pogodne dni. Cortina oferuje także wiele atrakcji turystycznych dla dzieci i dorosłych, szkółki narciarskie

Długość tras: 101 tras – 120 km

Trudność tras: 33% tras niebieskich, 62% tras czerwonych i 5 % tras czarnych

Wyciągi: 51

Inne udogodnienia: SnowPark – – half-pipe, rails i jumps, wypożyczalnie sprzętu i szkółki narciarskie, sklepy, galerie, bary i restauracje, nowoczesny basen, dyskoteka na lodzie.

Noclegi: hotele 70 – 994 euro/doba, pensjonaty 30-120 euro/doba

Ceny karnetów: 194-242 euro/6 dni dorośli, 136-170 euro/6 dni juniorzy, 174-218 euro/6 dni seniorzy.

[divider]

Pozostałe ośrodki

Poza okolicą słynnej karuzeli na terenie północnej części Włoch znajduje się jeszcze wiele innych znanych i cenionych ośrodków narciarskich, z czego większość umożliwia podziwianie malowniczych widoków dolomitów. Do ośrodków leżących w innych pasmach alpejskich zaliczają się Cervinia Vale D’Aosta i Courmayeur. Cervinia to raj dla narciarzy u podnóża słynnego Matterhorn – Monte Cervino. Znajdujące się tu trasy zjazdowe mierzą ponad 350 km i są połączone z trasami narciarskimi w szwajcarskim Zermatt. Na Matterhorn można wjechać kolejką. Połączenie miejscowości z Zermatt i Kleinmatterhornen w jeden obszar narciarski stawia go na czele europejskich ośrodków. Jest to też strefa bez samochodów. Na całym obszarze znajduje się 146 km – 41 km łatwych, 97 km średnich i 8 km trudnych. Miejscowość oferuje kryty basen, naturalne lodowisko i centrum fitness, wspinaczki po zamarzniętych wodospadach, możliwość lotu paralotnią, lotnią lub helikopterem. Courmayeur leży u stóp masywu Mont Blanc. W pobliżu znajduje się tunel łączący Włochy i Francję oraz kolej linowa La Palud – Punta Helbronner. Teren narciarski Courmayeur to 100 km tras – niebieskie 27 km, czerwone 55 km, czarne 18 km, 20 wyciągów krzesełkowych, orczykowych i linowych, przedszkola dla dzieci od 6 i szkółka narciarska, wyprawy psim zaprzęgiem, konne przejażdżki, lodowisko, tenis, squash, ze sztuczna ściana do wspinaczki, siłownia i centrum odnowy. Inna włoska miejscowość Arabba leżąca pomiędzy Passo Pordoi a Passo Campolongo w sercu Dolomitów to idealne miejsce wypadowe na karuzelę i inne znane trasy narciarskie. Połączenie wyciągami z lodowcem Marmolada, 62 km of perfekcyjnie przygotowanych tras, 31 nowoczesnych wyciągów, bary i cukiernia a także szereg obiektów noclegowych o wysokim standardzie to główne atuty tego miejsca. Warto również zajrzeć do innych ośrodków w tym rejonie, jak: Madonna di Campiglio i Pinzolo, Paganella – Andalo, Passo Rolle i Primiero, Val di Sole, San Martino di Castrozza, Val di Fiemme, Ponte di Legno Tonale czy Tre Valli. Każda z nich zapewni nie tylko doskonałe warunki narciarskie, ale też wiele dodatkowych atrakcji.

Jak przydatny był ten wpis?

Kliknij gwiazdkę, aby ją ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Ponieważ uważasz, że ten post był przydatny...

Śledź nas w mediach społecznościowych! aby dowiedzieć się więcej!