Włochy – ceny 2019. Ile pieniędzy zabrać na wakacje we Włoszech?

Ceny we Włoszech - 2019
Ceny we Włoszech - 2019

Na jakie wydatki powinniśmy się przygotować wybierając wakacje we Włoszech w sezonie 2019? Ile pieniędzy powinniśmy ze sobą zabrać?

Włochy to jeden z najpopularniejszych kierunków wyjazdów zagranicznych Polaków w ostatnim dziesięcioleciu. Na tak wysoką pozycje wpłynęły rozmaite czynniki: od sprzyjającego klimatu, otwartości mieszkańców, mnogość zabytków i atrakcji turystycznych po cele religijne. Nasi rodacy decydując się na urlop zagraniczny najchętniej wybierają wyjazdy siedmiodniowe. Najczęściej odwiedzanymi przez turystów miejscami są duże miasta jak: Wenecja, Florencja, Rzym, Mediolan i Neapol. Coraz częściej doceniane są również mniej znane, jednak niezwykle malownicze miejscowości, w których posmakować można lokalnych wyrobów, a oczy nacieszyć niezapomnianymi widokami.

Wyjazdy zorganizowane można znaleźć w cenach już od 799 PLN / os.
Niezależnie od wybranej opcji wakacyjnej oraz standardu wyżywienia i zakwaterowania należy uwzględnić pulę pieniędzy, którą chcemy przeznaczyć na drobne wydatki i dodatkowe astracje. W tym celu przeanalizujmy więc przykładowe ceny produktów i podstawowych usług, za które przyjdzie nam zapłacić podczas wypoczynku. Na potrzeby tego artykułu został przyjęty uśredniony kurs NBP w dniu 18 marca 2019 roku, 1 EURO to koszt 4,30 PLN.

Ceny we Włoszech - 2019
Ceny we Włoszech – 2019

Ceny we Włoszech 2019 – przykładowe produkty:

  • Chleb pszenny (2 – 3 EUR / kg) około 8,60 – 12,90 PLN / kg
  • Bułka ( 1,34 EUR / sztuka) około 5,75 PLN / sztukę
  • Masło (3,15 EUR / 250 g) około 13,5 PLN / 250 g
  • Serek śniadaniowy (2,89 / 250 g) / około 12,5 PLN / 250 g
  • Ser krowi (12,5 EUR / kg) około 54 PLN / kg
  • Ser owczy (np Pecorino 19,5 EUR / kg) / około 84 PLN / kg
  • Ser parmezan (26 EUR / kg) / około 112 PLN / kg
  • Pomidory (2,5 EUR / kg) / około 11 PLN / kg
  • Ogórki (3,5 EUR / kg) / około 15 PLN / kg
  • Makaron (2,5 EUR / kg) / około 11 PLN / kg
  • Oliwa (5,8 EUR / l) / około 25 PLN / l
  • Oliwa extra virgin (7,5 EUR / l) / około 32 PLN / l
  • Ocet balsamiczny di Modena (5 EUR / l) / około 21,5 PLN / l
  • Woda mineralna (0,26 EUR / l) około 1,2 PLN / l
  • Sok owocowy (2 EUR / l) około 8,5 PLN / l
  • Wino (5 EUR / butelka) około 21 PLN / butelka
  • Piwo (1,5 EUR / butelka) około 6,5 PLN / butelka
  • Papierosy (6 EUR / paczka) około 25 PLN / paczka
Ceny we Włoszech - 2019
Ceny we Włoszech – 2019

Ceny usług w barach i restauracjach:

  • Espresso (0,70 EUR) około 3 PLN
  • Capucino (1,00 EUR) około 4,3 PLN
  • Caffe macchiato (0,80 EUR) około 3,5 PLN
  • Latte macchiato (1,20 EUR) około 5 PLN
  • Herbata (1,5 EUR) około 6,5 PLN
  • Spremutta (świeżo wyciskany sok cytrusowy) (2,80 EUR) około 12 PLN
  • Rogalik (1 EUR) około 4,3 PLN
  • Słodka bułka śniadaniowa (2,00 EUR) około 8,5 PLN
  • Tramezzino (kanapka śniadaniowa) (3 EUR) około 13 PLN
  • Pizza kawałek (2,5- 3,5 EUR) około 11 – 15 PLN
  • Pizza margheritta (7,5 EUR) około 33 PLN
  • Przystawka (mieszanka sałat) (5,50 EUR) około 24 PLN
  • Pierwsze danie (pasta) (7,5 EUR) około 33 PLN
  • Drugie danie (9,5 EUR) około 43 PLN
  • Deser (Macedonia – sałatka owocowa) (2,5 – 4 EUR) około 11 – 17 PLN
  • Lody (1,5- 3 EUR / porcja) około 6,5 – 13 PLN / porcja
  • Hamburger w McDonald (1,3 EUR) około 5,6 PLN

W zależności od możliwości – idealny budżet na wyjazd do Włoch.

Powyższe ceny to jedynie pewne propozycje cenowe poszczególnych produktów. W zależności od miejsca zakupów mogą nieco odbiegać od podanych. Kupując we Włoszech należy szukać miejsc odwiedzanych chętnie przez rodzimych mieszkańców, mamy wówczas pewność co do świeżości i jakości produktów.

Wybierając się na posiłek do baru czy restauracji, również należy sugerować się liczbą zajętych stolików wewnątrz lokalu. We Włoszech dość powszechnym zwyczajem jest jadanie śniadań w przydrożnych barach, w których mieszkańcy spożywają kawę czy też słodkiego rogalika stojąc przy barze lub przeznaczonym do tego stoliku. Jedzenie właśnie na stojąco, nie siadając, przy stoliku pozwala na zaoszczędzenie kilku euro na obsłudze (tzw. coperto), która jest standardowo doliczana do rachunku i w zależności od miejsca może wynosić od 3 do nawet 12 EUR.

Wybierając miejsce na obiad warto zwrócić uwagę na restauracje “self service” czynnych od godziny 12:00, w których przygotowane potrawy samodzielnie nakładamy na talerze. Restauracje te zapełniają się mieszkańcami w porze sjesty, kiedy to pracownicy mają czas na chwile odpoczynku od pracy i zjedzenie obiadu. Serwowane tu jedzenie jest zawsze świeże i dobrej jakości, a właściciele restauracji nie są nastawieni na zyski z wygórowanych cen dla turystów.

Jeśli jednak w trakcie naszego wypoczynku chcemy doświadczyć odrobiny luksusu i wybrać się do eleganckiej restauracji, najlepiej to uczynić w porze wieczorowej, wówczas zostaniemy obsłużeni przez kelnerów przy stoliku bez zbędnych tłumów, a kolacji często towarzyszyć będzie muzyka grana na żywo.

Podsumowując na drobne wydatki pamiątki i przekąski powiną wystarczyć nam kwota 100 EUR / osobę tygodniowo. Jeżeli jednak chcemy posmakować lokalnych specjałów, odwiedzić miejscowe bary i restauracje to wydatek rzędu 30 EUR / os / dzień, pozwoli nam nie odmawiać sobie przyjemności, ani też nie cierpieć z poczucia winy spowodowanego nadmiernymi wydatkami. Włochy to kraj, w którym turystyka jest głównym źródłem dochodu mieszkańców, dlatego ceny we Włoszech często są wygórowane, należy szukać miejsc lokalnych i na uboczu by niepotrzebnie nie przepłacać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here