Słowacja – informator narciarski

Słowacja - narty
Słowacja - narty

Amatorskie uprawianie narciarstwa jest w ostatnich latach coraz bardziej popularne w Polsce, a pierwsze kroki na deskach stawiają już małe dzieci w wieku przedszkolnym. Polskie góry oferują sporo możliwości w tym zakresie, jednak wiele osób korzystając z okolicznościowych urlopów poszukuje urozmaicenia poza granicami kraju. Jednym z miejsc, w które można się udać, żeby pojeździć na nartach jest Słowacja.

Główne ośrodki narciarskie

Słowacja nie należy do krajów, w których ilość stoków zjazdowych czy infrastruktury turystycznej jest ogromna i zachęca do stałego korzystania z różnych urozmaiceń. W porównaniu z uznawaną za centrum narciarstwa Austrią oferta należy raczej do skromnych, jednak jej ogromną zaletą są znacznie łagodniejsze stoki, które sprzyjają początkującym narciarzom. Poza tym brak ograniczeń w podróżowaniu, niewielka odległość oraz zbliżony język, pozwalający na w miarę swobodne porozumiewanie się, to duże atuty tego kraju. Do Słowacji można pojechać nawet na weekend, ponieważ jest blisko, a planowanie wyjazdu nie wymaga starannego dopinania każdego szczegółu na ostatni guzik. Lokalne pensjonaty i domy prywatne zawsze dysponują jakimś wolnym pokojem w rozsądnej cenie, gdzie można spędzić kilka nocy podczas pobytu. Słowacja oferuje dogodne warunki narciarskie w kilkunastu przystosowanych ośrodkach: Tatrzańska Łomnica, Smokowiec, Chopok – Jasna – Juh, Ruzomberok – Malinowe Brdo, Zuberec, Szczyrbskie Pleso, Wielka Racza, Donovaly, Zdiar, Plejsy oraz kilkudziesięciu mniej znaczących.

[divider]

Tatrzańska Łomnica

Tartanska Lomnica to jedna z najstarszych miejscowości turystycznych i zarazem pierwsze tatrzańskie uzdrowisko, dlatego może się ona pochwalić tradycjami narciarskimi oraz wypoczynkowymi. Miejscowość położona jest niedaleko granicy, ok. 21 km od leżącej na przejściu granicznym Łysej Polany. Z uwagi na tradycje miejscowość może się pochwalić bogatą infrastrukturą turystyczną oraz takimi usługami, jak przechowalnia bagażu, apteka, ośrodek medyczny, pogotowie górskie czy kawiarenka internetowa. W Łomnicy znajduje się sporo tras zarówno dla początkujących jak i zaawansowanych narciarzy, a chociaż często słońce oświetla tamtejsze stoki, to warunki narciarskie są bardzo sprzyjające.

Podstawowe informacje:

Długość tras: 8,6 km tras zjazdowych

Stopień trudności tras: 1 trudna, 5 średnich, 7 łatwych

Wyciągi: kabinowa kolejka linowa na Łomnicki Szczyt, krzesełkowa kolejka linowa na Łomnicką Przełęcz, wyciągi narciarskie w ośrodkach Čučoriedky i Jamy

Zakwaterowanie: hotel Slovan 60 euro/doba ze śniadaniem, wille i pensjonaty – 10-15 euro/doba ze śniadaniem lub bez.

Ceny: karnet całodzienny zależnie od sezonu dla dorosłych: 33, 28, 23 euro, dla dzieci: 23, 18, 15 euro.

Inne atrakcje: kolejka na Łomnicki Szczyt z panoramą Tatr, jedna z najbardziej stromych tras w Tatrach, szkółka narciarska, wypożyczalnie sprzętu, sztuczne naśnieżanie stoku.

Godziny otwarcia: 8.00-16.30

Smokowiec

Stary Smokovec położony jest około 50 km od polskiej granicy i ok. 23 km od Tatrzańskiej Łomnicy. Miejscowość liczy niecałe 6 tysięcy mieszkańców i jest najstarsza w Tatrach. Pomimo długich tradycji jednak nie jest to miejscowość bogata w atrakcje. Najwyższe stoki sięgają niewiele ponad 1000 m n.p.m., a większość z nich wystawiona jest na działanie promieni słonecznych, oferując zmienne warunki terenowe. Stoki są raczej płaskie i bardziej przydatne narciarzom biegowym niż zjazdowym natomiast Smokovec doskonale sprawdza się w przypadku tych osób, które nie mają wielkich umiejętności i chcą poćwiczyć przed wybraniem się w bardziej ekstremalne warunki. Poza tym duża miejscowość dysponuje sporą ofertą noclegową i wszystkimi udogodnieniami związanymi z większym skupiskiem mieszkalnym.

Podstawowe informacje:

Długość tras: 8,9 km tras zjazdowych

Stopień trudności tras: 2 trudne, 2 średnie, 3 łatwe

Wyciągi: 10 wyciągów, w tym kolejka linowa długości 1937 m.

Zakwaterowanie: pensjonaty 10-15 euro/doba bez wyżywienia, hotele 17-60 euro/doba.

Ceny: dorośli 28 euro w sezonie za dzień, 23 euro poza sezonem. Dzieci odpowiednio 20 i 15 euro.

Inne atrakcje: trasy i szkółka snowboardowa, sztuczne naśnieżanie, wieczorne oświetlenie stoku, kawiarenka internetowa, lokale gastronomiczne, apteka, pogotowie górskie, wypożyczalnie sprzętu, banki, parkingi.

Godziny otwarcia: 7.30-19.00, każdy parzysty poniedziałek od 9:00, Czw. – Sob: 18:45-21:00

[divider]

Chopok – Jasna – Juh

Miejscowość Chopok to lokalizacja największego słowackiego ośrodka narciarskiego, w którym poza dobrze utrzymanymi trasami można znaleźć też wszystko, co potrzebne jest narciarzom, w tym serwisy narciarskie i mnóstwo innych atrakcji. Stoki przystosowane są też do uprawiania snowboardu oraz posiadają wytyczone strefy freerideowe. Jest to idealne miejsce do wyjazdów rodzinnych, podczas których miejsce dla siebie oraz odpowiednie atrakcje znajdą zarówno dzieci, jak i doświadczeni rodzice. Miejscowość jest usytuowana w odległości ok. 80 km od przejścia granicznego Chyżne i 100 km od Łysej Polany.

Podstawowe informacje:

Długość tras: 45 km tras zjazdowych o różnym stopniu trudności

Stopień trudności tras: 6 trudnych, 10 średnich, 5 łatwych

Wyciągi: 29 wyciągów i kolejek linowych

Zakwaterowanie: hotele górskie cena za dobę 25-50 euro, apartamenty i wille 25-30 euro/doba, chaty góralskie około 12-13 euro bez wyżywienia.

Ceny: karnet dzienny dla dorosłych to 33-35 euro, a dla dzieci 26-28 euro, skipasy po 2 euro.

Inne atrakcje: sztuczne oświetlenie do 21.00, system sztucznego zaśnieżania, strefy freeridowe, snow park, kawiarenka internetowa, restauracje, pizzerie, cafe bary.

Godziny otwarcia: 8.00-16.30 w sezonie

Ruzomberok – Malinowe Brdo

Ośrodek narciarski Ruzomberok Malinowe Brdo położony około 60 km od przejścia granicznego w Chyżnym to jedno z najlepszych pod względem warunków narciarskich miejsc na Słowacji. Idealnie nadaje się zarówno dla rodzin z dziećmi, jak i dla doświadczonych zjazdowców, którzy chcą przeżyć nieco wrażeń na stokach. Ośrodek posiada certyfikaty FIS w damskich i męskich dyscyplinach specjalnych, jak slalom, slalom gigant, super slalom gigant, dlatego w Ruzomberoku mogą też trenować fani narciarstwa szybkiego. Na szczególną uwagę zasługuje położenie ośrodka na stoku tuż nad miastem, oferując nie tylko fantastyczne widoki, ale też bliskość miejskiej infrastruktury.

Podstawowe informacje:

Długość tras: 12 km tras zjazdowych

Stopień trudności tras: 2 trudne, 4 średnie, 1 łatwa

Wyciągi: 10 wyciągów, w tym kolejka cztero-krzesełkowa, 2 wyciągi orczykowe oraz 4 wyciągi dla początkujących i dzieci

Zakwaterowanie: prywatne domy 9-10 euro, wille i pensjonaty 15 – 27 euro bez wyżywienia

Ceny: karnet całodzienny zależnie od sezonu dla dorosłych: 29; 25.50; 20 euro, dla dzieci: 22, 19, 15 euro.

Inne atrakcje: sztuczne naśnieżanie, 8-osobowa kolejka kabinowa, o długości 1770 m, snowpark dla dzieci, konkursy weekendowe

Godziny otwarcia: 8.00-16.00

[divider]

Szczyrbskie Pleso

Štrbské Pleso to miejscowość oferująca najwyższe stoki z uwagi na swoje położenie na wys. 1315-1385 m n.p.m. Duża atrakcją tego miejsca jest malownicze morenowe jezioro górskie, nad którym można wypoczywać po narciarskim szaleństwie. Jest to także miejscowość o walorach uzdrowiskowych zwłaszcza dla osób z problemami układu oddechowego. Sezon narciarski trwa tu od grudnia do kwietnia, a pokrywa śniegu dochodzi zimą do 90 cm. Z uwagi na południowe stoki w słoneczne dni warunki mogą być niezbyt sprzyjające. Štrbské Pleso z uwagi na swoją wielkość i popularność w sezonie bywa przeludnione, ale tez oferuje wiele atrakcji i form aktywności zimowej. Posiada także połączenie kolejką wąskotorową z innymi ośrodkami.

Podstawowe informacje:

Długość tras: 12 km tras zjazdowych, 3 trasy biegowe: 5, 2 i 1 km.

Stopień trudności tras: 5 średnich, 5 łatwych

Wyciągi: 7 wyciągów w tym 2 kolejki linowe

Zakwaterowanie: dom urlopowy, chaty góralskie, schronisko – 7 – 13 euro/doba, pensjonaty i wille 15-25 euro/doba.

Ceny: karnet całodzienny zależnie od sezonu dla dorosłych: 33, 28, 23 euro, dla dzieci: 23, 18, 15 euro.

Inne atrakcje: wypożyczalnia nart, snowboardów, ski-serwisy oraz szkółki narciarskie, trasy nocne, paragliding, trasy do freeridingu, snowboaru, jumpingu.

Godziny otwarcia: 8.00-16.30

Wielka Racza

Miejscowość leży około 34 km od Zwardonia, tuż przy polskiej granicy, a dzięki usytuowaniu po zachodniej stronie Tatr oferuje doskonałe warunki narciarskie nawet w bardzo nasłonecznione dni. Velka Raca-Oscadnica oferuje aż trzy punkty zjazdowe z odpowiednio przystosowanymi wyciągami oraz zróżnicowane trasy biegowe i zjazdowe. Pomiędzy poszczególnymi ośrodkami kursuje specjalny autobus, który startuje z dużego parkingu. Można tu zostawić samochód i przemieszczać się tym publicznym środkiem transportu pomiędzy ośrodkami Dedovka, Marguška i Laliky. Miejscowość leży w odległości zaledwie 10 km od miasta Čadca, ale również na miejscu można znaleźć wiele sklepów i punktów usługowych, w tym wypożyczalnie sprzętu.

Podstawowe informacje:

Długość tras: 14 km tras zjazdowych, trasy biegowe na Szlaku Zdrowia o dł. 1, 3 oraz 5 km.

Stopień trudności: 2 trudne, 4 średnie i 7 łatwych

Wyciągi: 7 wyciągów różnego typu, w tym jeden krzesełkowo-kabinowy o dł. 1650 m.

Zakwaterowanie: domy prywatne i schroniska od 6 euro, wille i pensjonaty 15-20 euro.

Ceny: karnet dzienny w sezonie 26,50 euro dla dorosłych, 21 euro dla juniorów i seniorów oraz 18,50 euro dla dzieci, poza sezonem odpowiednio: 16, 13, 11 euro.

Inne atrakcje: sztuczne naśnieżanie, wieczorne oświetlenie stoku,

Godziny otwarcia: 8.30-16.00

[divider]

Pozostałe ośrodki

Poza wymienionymi już najważniejszymi i najczęściej odwiedzanymi ośrodkami do wyboru są jeszcze cztery inne miejscowości o nieco mniejszym znaczeniu. Zuberec-Janovky to leżący na wysokości 1000 m ośrodek narciarski z nowoczesnym wyciągiem krzesełkowym, oświetleniem i sztucznym zaśnieżaniem. Dysponuje wypożyczalniami nart i desek snowboardowych, oraz szkołą nauki jazdy. Poza stokiem są tu także trasy biegowe – okrężna o dł. 6 km i biatlonowa o dł. 2 km. Cztery trasy zjazdowe to 1800, 1300, 1100 i 300 m. Na górę wjeżdżają 4 wyciągi. Ośrodek czynny jest od 10.00 do 16.00, narciarstwo wieczorowe od 18.00 do 21.00. Opłata dzienna w sezonie 19 euro dla osoby dorosłej i 13 euro dla dziecka. Poza sezonem odpowiednio 16 i 12 euro. Ośrodek Plejsy położony jest w północno-zachodniej części Słowackiego Rudohoria. Posiada on system sztucznego zaśnieżania oraz homologację FIS w damskich i męskich dyscyplinach specjalnych, jak slalom, slalom gigant, super slalom gigant. Znajduje się tu 15 km tras biegowych oraz 7,6 km tras zjazdowych z przewagą tych o największym stopniu trudności (4,8 km). W Plejsach funkcjonuje lodowisko, basen, sauna i stok dla dzieci. Kursuje też narciarski skibus. Zdiar Strednica leży około 10 km od przejścia w Łysej Polanie. Miejscowość zapewnia doskonałe warunki narciarskie dla rodzin, oferując 9 wyciągów, kolej krzesełkowa i sztuczne naśnieżanie. Jest tu jednak tylko 2 km tras zjazdowych. Sześciodniowy karnet w sezonie kosztuje 77 euro. Poza sezonem 58 euro. Dobre warunki śniegowe oferują także ośrodki Donovaly, Kubašok – Sp. Bystré, Ski Chem w Wysokich Tatrach, Mýto pod Ďumbierom i Tále w Niskich Tatrach, czy Martinské hole w Małej Fatrze.

Jak przydatny był ten wpis?

Kliknij gwiazdkę, aby ją ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Ponieważ uważasz, że ten post był przydatny...

Śledź nas w mediach społecznościowych! aby dowiedzieć się więcej!