piątek , 22 Luty 2019
Home Europa Słowacja – informator narciarski
Słowacja-narty

Słowacja – informator narciarski

Amatorskie uprawianie narciarstwa jest w ostatnich latach coraz bardziej popularne w Polsce, a pierwsze kroki na deskach stawiają już małe dzieci w wieku przedszkolnym. Polskie góry oferują sporo możliwości w tym zakresie, jednak wiele osób korzystając z okolicznościowych urlopów poszukuje urozmaicenia poza granicami kraju. Jednym z miejsc, w które można się udać, żeby pojeździć na nartach jest Słowacja.

Główne ośrodki narciarskie

Słowacja nie należy do krajów, w których ilość stoków zjazdowych czy infrastruktury turystycznej jest ogromna i zachęca do stałego korzystania z różnych urozmaiceń. W porównaniu z uznawaną za centrum narciarstwa Austrią oferta należy raczej do skromnych, jednak jej ogromną zaletą są znacznie łagodniejsze stoki, które sprzyjają początkującym narciarzom. Poza tym brak ograniczeń w podróżowaniu, niewielka odległość oraz zbliżony język, pozwalający na w miarę swobodne porozumiewanie się, to duże atuty tego kraju. Do Słowacji można pojechać nawet na weekend, ponieważ jest blisko, a planowanie wyjazdu nie wymaga starannego dopinania każdego szczegółu na ostatni guzik. Lokalne pensjonaty i domy prywatne zawsze dysponują jakimś wolnym pokojem w rozsądnej cenie, gdzie można spędzić kilka nocy podczas pobytu. Słowacja oferuje dogodne warunki narciarskie w kilkunastu przystosowanych ośrodkach: Tatrzańska Łomnica, Smokowiec, Chopok – Jasna – Juh, Ruzomberok – Malinowe Brdo, Zuberec, Szczyrbskie Pleso, Wielka Racza, Donovaly, Zdiar, Plejsy oraz kilkudziesięciu mniej znaczących.

Tatrzańska Łomnica

Tartanska Lomnica to jedna z najstarszych miejscowości turystycznych i zarazem pierwsze tatrzańskie uzdrowisko, dlatego może się ona pochwalić tradycjami narciarskimi oraz wypoczynkowymi. Miejscowość położona jest niedaleko granicy, ok. 21 km od leżącej na przejściu granicznym Łysej Polany. Z uwagi na tradycje miejscowość może się pochwalić bogatą infrastrukturą turystyczną oraz takimi usługami, jak przechowalnia bagażu, apteka, ośrodek medyczny, pogotowie górskie czy kawiarenka internetowa. W Łomnicy znajduje się sporo tras zarówno dla początkujących jak i zaawansowanych narciarzy, a chociaż często słońce oświetla tamtejsze stoki, to warunki narciarskie są bardzo sprzyjające.

Podstawowe informacje:

Długość tras: 8,6 km tras zjazdowych

Stopień trudności tras: 1 trudna, 5 średnich, 7 łatwych

Wyciągi: kabinowa kolejka linowa na Łomnicki Szczyt, krzesełkowa kolejka linowa na Łomnicką Przełęcz, wyciągi narciarskie w ośrodkach Čučoriedky i Jamy

Zakwaterowanie: hotel Slovan 60 euro/doba ze śniadaniem, wille i pensjonaty – 10-15 euro/doba ze śniadaniem lub bez.

Ceny: karnet całodzienny zależnie od sezonu dla dorosłych: 33, 28, 23 euro, dla dzieci: 23, 18, 15 euro.

Inne atrakcje: kolejka na Łomnicki Szczyt z panoramą Tatr, jedna z najbardziej stromych tras w Tatrach, szkółka narciarska, wypożyczalnie sprzętu, sztuczne naśnieżanie stoku.

Godziny otwarcia: 8.00-16.30

Check Also

Gardaland

Europejskie parki rozrywki

Kto z nas nie ma od czasu do czasu ochoty poczuć się znów dzieckiem i …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *