Oslo i Oslofjord

Szybki rozwój gospodarczy i kulturalny sprawił, że Oslo zostało międzynarodowym ośrodkiem handlowym i prawdziwie europejską stolicą północy. Miłośników sztuki nie rozczarują tutejsze muzea, a amatorzy aktywnego wypoczynku spędzą czas w pięknych lasach lub zimą uprawiając sporty zimowe.

Punktem najbardziej rozpoznawalnym w stolicy Norwegii jest Det Kongelige Slott, czyli mieszczący się na wzgórzu pałac królewski i to właśnie od niego najlepiej rozpocząć swoją wędrówkę po mieście. Ta XIX-wieczna, oficjalna rezydencja monarchów norweskich jest udostępniona do zwiedzania przez cały rok. Codziennie o 13:30 przed pałacem odbywa się uroczysta zmiana warty, która zawsze zbiera sporą grupę turystów.

Pozostając w historycznym, pałacowym klimacie warto udać się do Twierdzy Akerhus– średniowiecznych ruin zamku i fortyfikacji. Fortecę tą wielokrotnie rozbudowywano i właśnie z tego powodu pełno tu naleciałości z rozmaitych stylów sztuki architektonicznej. Obecnie jest to popularny teren rekreacyjny oraz miejsce licznych wydarzeń kulturalnych. Na rozległym, otoczonym murem obszarze mieści się kilka wartych uwagi obiektów, m.in. Muzeum Norweskiego Ruchu Oporu, Narodowe Muzeum Sił Zbrojnych, spichlerze i zabytkowe kwatery dla wojska.

Warto poświęcić kilka godzin na zwiedzanie muzeów na półwyspie Bygday. Najlepiej dotrzeć tam łodzią nr 91 odpływającą z przystani pod ratuszem. Najciekawszymi atrakcjami półwyspu są Muzeum Ludowe, Muzeum Łodzi Wikingów oraz Muzeum Żeglugi. To pierwsze, liczące ponad 150 budynków, jest jednym z największych skansenów w Europie. Na uwagę zasługuje także Muzeum Historyczne, które łączy w sobie ekspozycje etnograficzne, kolekcję numizmatyki, medali i odznaczeń oraz doceniane przez wszystkich zbiory starożytne.

Wycieczka po muzeach często kończy się w parku Vigelanda, gdzie we dworze Frogner mieści się interaktywne Muzeum Miejskie. Stąd niedaleko do kolejnej atrakcji stolicy Norwegii – pięknej katedry Oslo Domkirke. Warto w niej obejrzeć szczególnej wartości witraż autorstwa Emanuela Vigelanda, a także bogato zdobione sklepienie i rzeźby.

Turystów przyciąga także stary kościółek Aker Kirke. Ta XII-wieczna kamienna budowla jest najstarszym budynkiem w całym mieście. Wspaniała akustyka sprawia, że odbywa się tutaj wiele koncertów. Telthusbakken, uliczka nieopodal kościoła wzdłuż której wybudowane malutkie drewniane domki jest jednym z najbardziej malowniczych fragmentów starówki stolicy Norwegii.

Oslo wyróżnia się na tle innych europejskich stolic przez fakt, że żaden z turystów absolutnie nie jest zainteresowany zwiedzaniem ratusza. Ten, jak mówią mieszkańcy miasta, najbrzydszy i największy budynek w mieście szpeci wyraźnie przyjemne centrum miasta.

Zmęczeni wielkomiejską atmosferą turyści odpocząć mogą w Frogner Parken, miejscu idealnym na spacer czy kameralny piknik. Latem można tu schronić się przed słońcem i ochłodzić się w licznych fontannach. Wielu zwiedzających wieczorem udaje się do Teatru Narodowego, który znajduje się w samym centrum Oslo. Gratką jest też budynek parlamentu, który można bezpłatnie zwiedzać z przewodnikiem o ustalonych porach.

Fani skoków narciarskich z pewnością nie mogą pominąć w Oslo rozsławionej na cały świat skoczni Holmenkollen. Kompleks rekreacyjny oferuje zwiedzanie skoczni, Muzeum Narciarstwa oraz zabawę na symulatorze lotów narciarskich.

Stolica Norwegii to świetnie zestawiony miks atrakcji o różnych charakterach i tematykach. Każdy znajdzie tu coś dla siebie i każdy wyjedzie stąd zadowolony. Świetnie funkcjonująca komunikacja miejska oraz dobrze rozwinięta baza noclegowa i gastronomiczna jedynie uzupełnią pobyt w tym wielokolorowym mieście.

Jak przydatny był ten wpis?

Kliknij gwiazdkę, aby ją ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Ponieważ uważasz, że ten post był przydatny...

Śledź nas w mediach społecznościowych! aby dowiedzieć się więcej!