piątek , 22 Luty 2019
Home Europa Francja – informator narciarski

Francja – informator narciarski

Chamrousse

Zespół trzech miejscowości w odległości około 35 km od centrum Grenoble, z którym mają połączenie autobusowe. Poszczególnie miejsca odróżnione są liczbami wskazującymi na położenie: Chamrousse 1400, Chamrousse 1650 i Chamrousse 1700/1750. Najatrakcyjniejsza turystycznie jest środowa miejscowość, stanowiąca rdzenne osiedle i zarazem najbardziej rozbudowane włącznie z ofertą sklepów i lokali rozrywkowo-gastronomicznych. Na najwyższy szczyt ośrodka – La Croix de Chamrousse można dostać się koleją La Croix. Szczyt ma 2250 m. n.p.m. Miejsce to oferuje głównie trudniejsze trasy dla narciarzy zaawansowanych. Początkujący powinni wybierać wyżej położony zespół Chamrousse 1700/1750, w którym niebieskie trasy znajdują się w zasięgu ręki. Trudniejsze trasy znajdują się w wyższych partiach, do których dowożą wyciągi. Miejscowość charakteryzuje się też spokojnym klimatem dzięki niskiej zabudowie. Wadą jest spory tłum w weekendy związany z bliskością Grenoble. Wypady na narty do tego miejsca lepiej planować w tygodniu. Zastrzeżenia można tez mieć do wyciągów, które obecnie przechodzą powolną przebudowę i unowocześnianie.

Długość tras: 90 km

Stopień trudności tras: ok. 46 km łatwych, ok. 28 km średnich, ok.16 km trudnych.

Wyciągi: 22 w tym: 1 kabinowa, 8 krzesełek, 13 orczyków.

Ceny skipasów: 160 euro za 6 dni

Dodatkowe atrakcje: snowpark Sunset Park, tor do boardercrossa, tereny freerideowe

Puy St. Vincent

Niewielka, licząca ok. 300 mieszkańców wioska, ponad którą utworzono dwie stacje narciarskie na wysokości 1400 i 1600 m n.p.m. Przebiegają one na granicy parku narodowego Ecrins, dzięki czemu oferują piękne widoki i stały kontakt z przyrodą. Dla miłośników jazdy poza wytyczonymi trasami utrudnieniem mogą być tutejsze lasy i niewiele wolnych przestrzeni. Duży stopień trudności oferuje kilka żlebów górskich. Obie stacje połączone sa długim rzędem stromych schodów, więc dzięki różnicy poziomów wiele osób unikając męczącej wspinaczki pozostaje w dolnej stacji. Z tego powodu jest ona bardziej zatłoczona, ale jej zaletę stanowi tez większe skupisko sklepów i lokali gastronomicznych. Do godziny 23.00 pomiędzy stacjami kursuje skibus.

Długość tras: 75 km

Stopień trudności tras: 6 zielonych, 14 niebieskich, 12 czerwonych i 2 czarne

Wyciągi: 13

Ceny skipasów: 145 euro za 6 dni

Dodatkowe atrakcje: dwa razy w tygodniu zjazdy nocne na oświetlonej trasie Ecureuils, oświetlony stok dla snowparku i tor do boardercrossu.

Val d’Allos

Obszar narciarski Espace Lumiere ulokowany wokół zespoły miejscowości Val d’Allos, który składa się z 3 części – stacji narciarskich Val d’Allos-La Foux i Val d’Allos-le Seignus oraz niewielkiej wioski o drewnianej zabudowie – Val d’Allos-Village. Tym, co szczególnie przyciąga do tego miejsca są niepowtarzalne widoki. Rejon przystosowany jest głównie dla narciarzy średniozaawansowanych, chociaż można też znaleźć trasy łatwe i skomplikowane.

Długość tras: 180 km

Stopień trudności tras: 23 km łatwych, 67 km średnich, 72 km trudnych, 18 km bardzo trudnych

Wyciągi: 18

Ceny skipasów: 175 euro za 6 dni

Le Corbier

Stosunkowo spokojna z uwag na zakaz ruchu samochodowego miejscowość, której cała infrastruktura rozrywkowo-gastronomiczna jest ulokowana w podziemnych tunelach. Chociaż miasteczko straszy nowoczesnością wysokich budynków to podziemie jest nie tylko urokliwe, ale tez pozwala na spędzenie czasu wolnego po narciarskim szaleństwie w przytulnych i ciepłych warunkach. Kolejną zaleta jest niska cena noclegów oraz ich usytuowanie bezpośrednio przy stoku, dzięki czemu na narty nie trzeba pokonywać wielu kilometrów. Miejscowość jest zaliczana do dużego kompleksu narciarskiego dlatego poza lokalnymi trasami narciarze mają tez do dyspozycji te z sąsiednich stacji narciarskich rejonu Les Sybelles.

Długość tras: 180 km

Stopień trudności tras: 38 km łatwych, 81 km średnich, 48 km trudnych, 13 km bardzo trudnych.

Wyciągi: 29

Ceny skipasów: 160 euro za 6 dni, Les Sybelles: 208 euro za 6 dni

Dodatkowe atrakcje: odkryty basen, dyskoteki, sklepy i restauracje, wypożyczalnie sprzętu narciarskiego

Check Also

Gardaland

Europejskie parki rozrywki

Kto z nas nie ma od czasu do czasu ochoty poczuć się znów dzieckiem i …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *