piątek , 22 Luty 2019
Home Europa Francja – informator narciarski

Francja – informator narciarski

Evasion Mont-Blanc

Kolejny region narciarski we francuskich Alpach znany przede wszystkim z zachowanego klimatu historycznego i tradycji. Region tworzą trzy miejscowości: Megeve, St. Gervais i Les Contamines – Montjoie. Poza charakterystyczną zabytkową zabudową i kościółkami szczególną atrakcją jest oczywiście Mont-Blanc, najwyższy szczyt Alp. Nie brakuje tu również siarkowych źródeł o właściwościach leczniczych przyciągających tysiące kuracjuszy. Kolejna atrakcja poza nartami to piękne widoki parku krajobrazowego pełnego jezior, lodowców i fantastycznej przyrody. Szczególną atrakcją jest malownicza miejscowość narciarska Combloux z sięgająca XIII wieku historią i zabytkowym kościołem. Natomiast Megève to połączenie historii z nowoczesnością w postaci luksusowych willi i rozbudowanej infrastruktury. Ruch samochodowy jest zakazany, ale pojazdy zastępują tradycyjne konne dorożki.

Długość tras: 445 km, trasa biegowa 75 km

Stopień trudności tras: ok. 199 km łatwych, ok. 187 km średnich, ok.59 km trudnych.

Wyciągi: 116 (w tym 14 gondoli)

Ceny: 240,5 euro za 6 dni dorośli, 193 euro dzieci

Dodatkowe atrakcje: 6 torów saneczkowych, sławny zjazd „Emila Allais” – jeden z najtrudniejszych odcinków na trasach alpejskich, trasy dla freerideów, skatingu i trasy głębokiego śniegu, snowboard, dwa parki śnieżne, znajdujące się na Mont Joux oraz w pobliżu Combloux, narciarskie szkółki i przedszkola dla dzieci, bieżnie lodowe, golf na śniegu, gra w polo na śniegu, loty balonem.

Le Grand Massif

Chociaż region zaliczany jest do największych narciarskich obszarów we Francji to długość oferowanych tras jest znacznie mniejsza niż np. w Evasion Mont-Blanc. Pomimo to jednak na powierzchni 40.000 hektarów można ich znaleźć aż 144 o bardzo różnym stopniu trudności, objętych przez pięć stacji narciarskich: Flaine, Les Carroz d’Araches, Samoëns, Morillon i Sixt Fer à Cheval. Każde z tych miejsc oferuje nieco inny klimat, warunki i atrakcje, dlatego możliwość wyboru jest sporą i z pewnością zaspokoi gusta każdego turysty. Flaine to narciarskie miasteczko całkowicie pozbawione ruchu, nowoczesne i obfitujące w lokale rozrywkowe, zaakcentowane rzeźbami Picassa i nowoczesną zabudową, w przeciwieństwie do nostalgicznych, tradycyjnych wiosek Morillon, Les Carroz d’Araches i Samoëns, gdzie wciąż stoją drewniane i kamienne domy oraz zabytkowe kościółki. Region obfituje w lekkie i łagodne stoki przystosowane dla początkujących narciarzy.

Długość tras: 265 km, trasa biegowa 90 km

Stopień trudności tras: ok. 117 km łatwych, ok. 107 km średnich, ok. 41 km trudnych.

Wyciągi: 77 (w tym 9 gondoli)

Ceny: 225 euro za 6 dni dorośli, 171 euro dzieci

Dodatkowe atrakcje: 3 tory saneczkowe, 3 snowparki, oświetlony stok w Carroz, jam park w Samoëns, żłobki, przedszkola i szkółki narciarskie, rakiety śnieżne, lodowiska, fitness, quady i gokarty na lodowym parkurze, wycieczka sankami z psim zaprzęgiem, paragliding lub lot helikopterem nad górską panoramą Mont Blanc, centrum sztuki współczesnej, bogata oferta apres ski.

Paradiski

Region leżący w departamencie Sabaudia określany jest, jako narciarski Raj. Nazwa dokładnie odzwierciedla panujące w nim warunki, gdzie przede wszystkim ulokowano najszybszą na świecie kolejkę linową Vanoise Express, a także można korzystać z uroków dwóch otwartych lodowców i infrastruktury 20 stacji narciarskich. W skali światowej region jest zaliczany do najbardziej zróżnicowanych pod względem rodzaju tras, stopnia ich trudności i innych możliwości uprawiania sportów zimowych. Vanoise Express łączące stacje Plan-Peisey i Montchavin przewozi 2000 osób na godzinę na odcinku 1800 m. Do dyspozycji w całym obszarze znajduje się 250 stoków narciarskich ulokowanych pomiędzy wysokością 1.200 i 3.250 m.

Długość tras: 425 km, trasa biegowa 153 km

Stopień trudności tras: ok. 172 km łatwych, ok. 162 km średnich, ok. 91 km trudnych.

Wyciągi: 157 (w tym 15 gondoli)

Ceny: 235 euro za 6 dni dorośli, 176,50 euro dzieci, familijny 4 os. 824 euro/6 dni

Dodatkowe atrakcje: 2 tory saneczkowe, 8 snow parków, liczne restauracje, bary, dyskoteki, kina, siłownie i pasaże handlowe, 60-metrowe wodospady w Le Village Arc, snowboard i freeski, bobsleje, wieczorne wędrówki do wioski Tipi z ogniskiem i kolacją, przedszkola i szkółki narciarskie.

Check Also

Gardaland

Europejskie parki rozrywki

Kto z nas nie ma od czasu do czasu ochoty poczuć się znów dzieckiem i …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *