Nadajnik PLB – co to jest i do czego służy?

Nadajnik PLB

Pracujesz na morzu? Jesteś miłośnikiem sportów ekstremalnych? A może planujesz samotną wycieczkę w góry? Niezależnie od okoliczności, warto poznać zalety nadajników PLB. Czym one są, do czego służą i dlaczego są tak istotne podczas przeprowadzania akcji poszukiwawczo-ratowniczych, dowiesz się z niniejszego artykułu!

Co to jest nadajnik PLB?

PLB to skrót z j.angielskiego od Personal Locator Beacon. W rzeczywistości jest to nadajnik radiowy. Określa on lokalizację osoby znajdującej się w zagrożeniu. Nadajniki PLB działają na tej samej zasadzie co EPIRB — oba wysyłają kodowane wiadomości w paśmie ratunkowym, wykorzystując częstotliwość 406 MHz.

Gdzie sprawdza się nadajnik PLB?

W nadajniki PLB najczęściej zaopatrują się osoby przebywające na morzu, aczkolwiek nie tylko. Coraz częściej na ich zakup decydują się miłośnicy pieszych wycieczek w wysokie góry lub sportów ekstremalnych, np. grotołazi, alpiniści lub kajakarze na spływach. Można stwierdzić, że urządzenia te sprawdzą się wszędzie, gdzie nietrudno o wypadek, zaginięcie lub poważny uszczerbek na zdrowiu.

Czym różni się nadajnik PLB a EPIRB?

Główną różnicą jest ich zastosowanie. EPIRB stanowi element wyposażenia statków i maszyn powietrznych i jest przypisany do wybranej jednostki. Z kolei nadajnik PLB przeznaczony jest do osobistego użytku, a więc jest zarejestrowany na konkretną osobę.
Oprócz tego oba urządzenia mają nieco inne parametry techniczne.

Specyfika nadajników PLB i ich charakterystyka

Można przyjąć, że osobiste nadajniki są swojego rodzaju polisą — podczas wypadku znacznie zwiększają szansę na ratunek.

Nadajnik PLB ma niewielkie rozmiary, a w użytkowaniu jest wyjątkowo poręczny. Wielkością można porównać go do smartfona. Ograniczeniem jest jednak brak możliwości zainstalowania pojemnej baterii. Czas jej pracy nie przekracza 24 godzin. Warto mieć na uwadze, że znajdując się w ekstremalnych warunkach w chwili zagrożenia, pierwsze kilka lub kilkanaście godzin jest kluczowe i przesądza o przeżyciu. Można więc przyjąć, że dobowy czas pracy baterii jest całkowicie wystarczający.

Skuteczność działania PLB, czyli dlaczego warto z niego korzystać?

Niezależnie od tego, czy dana osoba znajduje się na morzu, w górach, czy też na pustyni, wyposażenie w nadajnik PLB umożliwia służbom ratunkowym natychmiastową reakcję na wezwanie o pomoc. Wystarczy, że użytkownik urządzenia naciśnie odpowiedni przycisk. Atutem jest tutaj możliwość obsługi radiopławy osobistej jedną dłonią.

Nadajniki PLB synchronizują się z globalną siecią satelitarną, która dedykowana jest służbom poszukiwawczo-ratunkowym, obsługiwaną przez system Cospas Sarat.

W momencie aktywowania urządzenia przesyła ono dane lokalizacyjne do Centrum Koordynacji Ratunkowej za pomocą połączenia satelitarnego, dzięki czemu odpowiednie służby mają stały wgląd do aktualnego położenia danej osoby.

Nowoczesne nadajniki PLB – zastosowanie w żegludze

Nowoczesne nadajniki PLB korzystają także z systemu AIS. Dzięki niemu istnieje możliwość zlokalizowania jednostek wodnych, transmitując informacje na temat ich ruchu. System ten jest powszechnie używany na całym świecie i służy do kontrolowania statków.

Zakup nadajnika PLB – co dalej?

Aby cały system lokalizacyjny mógł działać poprawnie, nie wystarczy jedynie nabyć to urządzenie. Niezbędne jest jeszcze zakodowanie nadajnika PLB, aby następnie przypisać go do konkretnej osoby.

Formalności są proste. Po zgłoszeniu się do Urzędu Komunikacji Elektronicznej wydaje on pozwolenie radiowe. Mając już wydany dokument, należy dokonać rejestracji nadajnika, czym zajmuje się Wydział Poszukiwania i Ratownictwa Lotniczego w Urzędzie Lotnictwa Cywilnego.

Dobrym rozwiązaniem jest złożenie dokumentów z wyprzedzeniem, ponieważ czas rejestracji może wynosić około dwóch miesięcy.

Można zauważyć, że posiadanie indywidualnego nadajnika ratunkowego ma wiele zalet i jest korzystne w ekstremalnych sytuacjach. Trudno jest wyobrazić sobie żeglugę po morzach bez tego typu ochrony. Nadajniki PLB mogą uratować życie, umożliwiając szybkie wezwanie pomocy i jej otrzymanie. Precyzyjną lokalizację zapewnia aktualizacja pozycji, która odbywa się średnio co 10 minut. W ten sposób znacznie wzrastają szanse na skuteczne przeprowadzenie akcji ratunkowej.

Więcej informacji: https://www.maristo.pl/blog/indywidualny-nadajnik-ratunkowy-plb

Jak przydatny był ten wpis?

Kliknij gwiazdkę, aby ją ocenić!

Średnia ocena 4 / 5. Liczba głosów: 1

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Ponieważ uważasz, że ten post był przydatny...

Śledź nas w mediach społecznościowych! aby dowiedzieć się więcej!