Zapomniany Bukareszt

Bukareszt

Bukareszt, stolica Rumunii często mylony jest z Budapesztem, stolicą Węgier. W istocie miasta te leżą stosunkowo niedaleko od siebie, nie są jednak w żadnym stopniu do siebie podobne. I choć Bukareszt z pewnością nie jest tak atrakcyjny, jak stolica sąsiadów, to z pewnością warto zobaczyć miasto, które po latach biedy i niepowodzeń na arenie europejskiej wreszcie staje na nogi.

Przyczyną braku turystów w stolicy Rumunii na pewno są ogromne zniszczenia zabytkowej architektury stolicy, jakiej doznała w wyniku trzęsień ziemi, II wojny światowej oraz, przede wszystkim, okresu rządów Nicolae Ceausescu, który wyburzył znaczną część starówki oraz wiele obiektów sakralnych. Mimo tego w Bukareszcie pozostało sporo zabytkowych obiektów, często ukrytych pod socrealistyczną zabudową, oraz liczne ciekawe muzea.

Jedynym z najciekawszych muzeów w mieście jest Narodowe Muzeum Wojskowe przedstawiające historię sił militarnych na ziemiach rumuńskich, od czasów paleolitycznych do współczesnych Rumuńskich Sił Zbrojnych. Łącznie zbiory muzeum obejmują ponad milion eksponatów w 27 kolekcjach, w tym wiele sztandarów, odznaczeń, broni palnej, mundurów obcych armii, oraz 180 dział. Kolekcja posiada wiele unikatów np. ciężką haubicę M16 na łożu kolejowym i działo samobieżne TACAM.

W Bukareszcie warto odwiedzić także jedyne takie w Europie Muzeum Wsi. Skansen znajdujący w parku Herastrau jest najstarszym i największym muzeum na wolnym powietrzu w Rumunii i jednocześnie jednym z najstarszych i największych w Europie. Na terenie muzeum znajdują się 272 obiekty – domy, zakłady rzemieślnicze, cerkwie, kaplice itp. Większość z nich to oryginały przeniesione tutaj z terenu całego kraju. Turyści chętnie udają się także do Narodowego Muzeum Sztuki, które swoją siedzibę ma w Pałacu Królewskim oraz do Muzeum Historii Naturalnej.

Jeśli chodzi o zabytki architektury sakralnej, to w Bukareszcie najczęściej natknąć się można na cerkwie prawosławne i greckokatolickie. Ocalało też kilka synagog oraz kościołów rzymsko – katolickich. Główną świątynią Rumuńskiego Kościoła Prawosławnego jest XVII- wieczna Katedra Patriarchalna. Patronami katedry są cesarz Konstantyn i jego matka św. Helena. Miejsce to warto odwiedzić, ponieważ w kościele przechowywane są relikwie patrona Bukaresztu św. Demetriusza Nowego.

Turyści nie zawsze wiedzą, że Bukareszt ma swój Łuk Triumfalny, niczym nie odstający od tego paryskiego. Arcul de Triumf usytuowany jest w północnej części stolicy Rumunii przy alei Kiseleff. Łuk ma 27 metrów wysokości, a ozdabiające konstrukcję rzeźby wykonali znani rumuńscy rzeźbiarze. Arcul de Triumf poświęcony jest wszystkim żołnierzom walczącym w barwach Rumunii. Podobieństwo do paryskiego Łuku Triumfalnego symbolizuje również niekłamaną przyjaźń rumuńsko-francuską.

W Bukareszcie zobaczyć trzeba także Pałac Parlamentu, który jest obecnie jednym z największych budynków na świecie! Pałac nawiązuje do budynków neoklasycystycznych o niezwykłym, eklektycznym charakterze. Łączna powierzchnia zabudowy wynosi aż 65 tysięcy metrów kwadratowych! Pałac posiada około 1100 pomieszczeń, głównie biura, 30 wielofunkcyjnych sal (największa z nich ma 16 metrów wysokości i kubaturę 2200 m³), 4 restauracje, 3 biblioteki, dwa parkingi podziemne oraz salę koncertową.

Po zwiedzaniu tego obiektu nikt nie umniejszy już roli Bukaresztu, jako pełnoprawnej i zasługującej na to miasto, stolicy europejskiej.

Jak przydatny był ten wpis?

Kliknij gwiazdkę, aby ją ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Ponieważ uważasz, że ten post był przydatny...

Śledź nas w mediach społecznościowych! aby dowiedzieć się więcej!