Tirana – miasto między rzekami

Tirana

Mało które miasto może pochwalić się tak malowniczym położeniem, jak właśnie stolica Albanii. Usytuowanie pomiędzy trzema rzekami: Lanë, Tiranë i Tërkuzë sprawia, że pięknych, romantycznych miejsc jest tutaj prawie tyle samo, co tych historycznych i zabytkowych. Na zwiedzanie całego miasta z pewnością wystarczy nam jeden dzień.

Wędrówkę po Tiranie warto rozpocząć od Placu Skanderbega, na środku którego znajduje się wysoki na 11 metrów, spiżowy pomnik Jerzego Kastrioti Skanderbega. Pomnik postawiono na placu w 1968 roku z okazji 500 rocznicy śmierci tego największego albańskiego bohatera narodowego. Miejsce to jest idealnym punktem wypadowym w różne części miasta, a także przypisuje mu się walory ze względu na położenie w pobliżu największych atrakcji stolicy Albanii. Przy placu bowiem znajdują się budynki Muzeum Historycznego, Hotelu Tirana, Pałacu Kultury, Opery (pod którą kamień węgielny położył sam Nikita Chruszczow) i Banku Narodowego. Najbardziej charakterystyczną budowlą z wymienionych jest jednak gmach Muzeum Historycznego zdobiony ciekawą mozaiką. Muzeum to cieszy się ogromnym zainteresowaniem i na jego zwiedzanie zwykle czeka się w bardzo długich kolejkach. A poczekać zdecydowanie warto, ponieważ instytucja posiada ogromne zbiory eksponatów związanych zarówno z prehistorią, jak i ostatnimi wydarzeniami państwa.

Przy Placu Skanderbega znajdziemy także sławny na całym świecie meczet Hadżi Ethem Beja z XVIII wieku. Warto odwiedzić tę świątynię głównie z uwagi na piękne, niespotykane arabeski. Zaraz obok meczetu stoi okazała, 200- letnia Wieża Zegarowa / Kulla e Sahatit. Budowla ma 35 metrów wysokości i co ciekawe aż do roku 1970 była najwyższym budynkiem w Tiranie! Zegar był wyposażony w dzwon sprowadzony z Wenecji, który bił o każdej równej godzinie. W 1970 roku wymieniono go na bardziej nowoczesny. Na szczyt wieży prowadzi 90 skręconych w spiralę schodów, po których można bezpłatnie wejść na szczyt wieży i podziwiać panoramę miasta.

Stąd turyści chętnie wybierają się do Miejskiego Parku Młodzieży, gdzie w upalny dzień można odpocząć przy fontannie czy zagrać w siatkówkę plażową. Nieopodal znajduje się także największy w stolicy Albanii kompleks rozrywkowym, w którym można tanio zrobić zakupy, zjeść czy odetchnąć po wędrówce w upale.

Od galerii handlowej bulwar nadrzeczny prowadzi do skweru im. Matki Teresy, na wprost zobaczyć można budynek Uniwersytetu oraz Muzeum Archeologiczne, w którym za symboliczną opłatą zobaczyć można skarby, które znalezione zostały na albańskich ziemiach (lub też pod nimi).

Idąc drugą stroną bulwaru Deshmoret e Kombit podejść można do piramidy, wybudowanej za 700 milionów dolarów i oddanej do użytku w 1988 roku jako muzeum Envera Hodży. Obecnie jest to Międzynarodowe Centrum Kultury i odbywają się tu liczne imprezy kulturalne, targi, wystawy itd.

Kilkaset metrów dalej odwiedzający Tiranę szczególnie upodobali sobie zabytkowy Most Garbarzy. Jest to półokrągły, typowy turecki most z XVIII wieku, który ugina się pod ciężarem setek turystów fotografujących się na tle rzeki.

Wśród innych ciekawych atrakcji Tirany znajdują się także zabytkowe kościółki w bocznych uliczkach Starówki oraz bulwar Króla Zoga I. Z pewnością miło spędzić czas można także w miejscowych kawiarenkach i restauracjach specjalizujących się głównie w daniach kuchni śródziemnomorskiej.

Jak przydatny był ten wpis?

Kliknij gwiazdkę, aby ją ocenić!

Średnia ocena 3.9 / 5. Liczba głosów: 14

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Ponieważ uważasz, że ten post był przydatny...

Śledź nas w mediach społecznościowych! aby dowiedzieć się więcej!