Belgrad – przystań przy szlaku stambulskim

Belgrad

Belgrad położony jest na południowej krawędzi Karpat, w malowniczym miejscu, gdzie rzeka Sawa wpada do Dunaju. Na wschód od miasta roztacza się piękna Dolina Morawska – słynny szlak stambulski prowadzący z Turcji do centralnej części Europy. Cała okolica stolicy Serbii jest w zasadzie na tyle atrakcyjna, że Belgrad stanowi jedynie jej dodatek. A może jest jej idealnym uzupełnieniem?

Wycieczkę po Belgradzie najlepiej rozpocząć od punktu centralnego, jakim jest ogromny dworzec kolejowy. Stąd najlepiej udać się ulicą Milovanowicia i Balkanską do Tarazije – centrum współczesnej stolicy Serbii. Najpopularniejsza aleja spacerowa Belgradu, Bulwar Kneza Mihaila, prowadzi w kierunku północno – zachodnim do przepięknego Starego Miasta oraz parku Kalemegdan. Tam znajduje się zabytkowa twierdza, której ufortyfikowania pochodzą jeszcze z czasów osadnictwa celtyckiego. Większość dzisiejszych warowni została jednak wzniesiona dopiero w XVII wieku – wszystkie średniowieczne wrota, prawosławne cerkwie, muzułmańskie krypty grobowe oraz typowe łaźnie tureckie pochodzą właśnie z tego okresu. Przy samym wejściu do twierdzy znajduje się pomnik „wdzięczności dla Francji” wyrzeźbiony przez Ivana Mestrovicia. Kamemegdan zaprasza także do ogromnego Muzeum Wojskowego, przedstawiającego ekspozycje związane z historią byłej Jugosławii w 53 pięknie zagospodarowanych salach.

Drugim, obok warowni, interesującym miejscem w Belgradzie jest najstarsza część miasta. Tam znajdują się najciekawsze muzea i galerie w mieście, a wśród nich Muzeum Narodowe – w jego podziemiach mieści się klimatyczna ekspozycja archeologiczna, natomiast na piętrze galeria malarstwa współczesnego. Kilka budynków dalej mieści się Muzeum Etnograficzne, w którym obejrzeć można niezwykle ciekawe zbiory serbskiej sztuki i strojów ludowych. Zdecydowanie najciekawszym muzeum jest jednak pałac księżnej Ljubicy, u zbiegu ulic 7 lipca i Markovicia. Pałac to szczególnej krasy budowla w stylu bałkańskim, pochodząca z początków XIX wieku.

Do nowej części miasta turystów ściąga głównie Muzeum Rewolucji przy placu Nikole Pasicia. Jest to jedno z niewielu muzeów w Europie, które przenoszą odwiedzających w epokę ciemnego komunizmu.

Okazały gmach stojący na wschód od wspomnianego muzeum to serbski parlament, wzniesiony w latach 1907 – 1932. Nieco dalej znajduje się główna serbska cerkiew św. Marka, w której odbywają się najważniejsze uroczystości narodowe. Za nią ukryta jest mniejsza rosyjska cerkiew prawosławna.

Warto również wybrać się na południowe obrzeża miasta, by odwiedzić marmurowy grobowiec Marszałka Tity (otwarty w godzinach 9:00 – 17:00), stojący przed dawną siedzibą przywódcy państwa. Grobowiec i znajdujące się tutaj Muzeum Historyczne są zamknięte w poniedziałki i niektóre soboty.

Dla amatorów rozrywki Belgrad przygotował urozmaiconą ofertę kulturalną. Można wybierać spośród spektaklów Teatru Narodowego i Filharmonii, do których przyjść można w każdym stroju (Serbowie nie zwracają uwagi na stroje wieczorowe i w żadnej z podobnych instytucji nie są one wymagane). Większość turystów chwali sobie pobyt w Belgradzie ze względu na szczególny klimat wyzwolenia państwa, regionalne przysmaki i tradycyjne obyczaje kultywowane na każdym kroku. Można zatem zaryzykować stwierdzenie, że stolica Serbii stanowi atrakcję samą w sobie i z pewnością jej rola nie sprowadza się do „towarzyszenia” malowniczemu regionowi Doliny Morawskiej. To piękniejące z każdym rokiem miasto napawa optymizmem i oddaje klimat prawdziwej europejskiej stolicy w szczególnym, kameralnym wydaniu.

Jak przydatny był ten wpis?

Kliknij gwiazdkę, aby ją ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Ponieważ uważasz, że ten post był przydatny...

Śledź nas w mediach społecznościowych! aby dowiedzieć się więcej!